Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Заробітна плата буває номінальна і реальна.

Сутність заробітної плати. Сучасне регулювання оплати праці.

Оплата праці- це будь-який заробіток, обчислений як правило у грошовому виразі, що його за трудовим договором власник виплачує працівникові за виконану роботу. Оплата праці складається з основної та додаткової заробітної плати.

Основна заробітна плата визначається тарифними ставками, відрядними розцінками, посадовими окладами, а також надбавками й доплатами в розмірах, не вищих за встановлені чинним законодавством. До додаткової оплати праці відносять премії, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а також надбавки і доплати, не передбачені чинним законодавством. Оплата праці виконує наступні функції: відтворювальну, стимулюючу, регулюючу й соціальну.

Відтворювальна функція передбачає встановлення норм оплати праці на такому рівні, який забезпечує нормальне відтворення робочої сили відповідної кваліфікації та водночас дає змогу застосовувати обґрунтовані норми праці.

Стимулююча функція полягає в спонуканні кожного працівника до найефективніших дій на своєму робочому місці.

Регулююча функція реалізує загально вживаний принцип диференціації рівня заробітку за фахом і кваліфікацією відповідної категорії персоналу, важливістю та складність виконаних робіт.

Соціальна функція спрямована на забезпечення однокової оплати за однокову роботу.

Номінальна заробітна плата –характеризує рівень оплати праці в прийнятих грошових одиницях.

Реальна заробітна плата –характеризує ту кількість матеріальних благ та послуг, яку працівник може придбати на свою заробітну плату.

Мінімальна заробітна плата – це встановлений державою розмір ЗП, нижче якого не може проводитись оплата за фактично виконану найманим працівником повну норму праці.

На сьогоднішній день мінімальна заробітна плата «=» прожитковому мінімуму і складає - 985 грн., з1.01.2011 р. – складатиме – 1004 грн.

Податок на ЗП працівника та відрахування у соціальні фонди з одного працюючого становить 15% «+» 3,6%, а з підприємства вцілому – від 36,76 % до 49,7%, залежно від підприємства

Основним інструментом обґрунтування диференціації заробітної плати працівників є тарифно-посадова система,основними елементами якої є: тарифно-кваліфікаційні і кваліфікаційні довідники, тарифні сітки, ставки, коефіцієнти.

Тарифно-кваліфікаційний довідник -це збірник нормативних актів, що містить кваліфікаційні характеристики робіт і професій, згруповані за виробництвами та видами робіт.

Кваліфікаційні довідникипосад керівників, спеціалістів і службовців - це нормативні документи, в яких подаються загально-галузеві кваліфікаційні характеристики працівників цих категорій.

Тарифна сіткає сукупністю тарифних розрядів, які характеризують ступінь складності, важливості та відповідальності робіт.

Тарифний коефіцієнтпоказує, у скільки разів тарифна ставка відповідного розряду перевищує тарифну ставку першого розряду.

Найбільш розповсюдженими формами оплати праці є відрядна та погодинна.

За відрядної формизаробіток нараховується на кожну одиницю виготовленої продукції за встановленими відрядними розцінками, установленими на підставі розряду працівника:

ЗВпр=Св Н,

 

де СГОД - тарифна ставка за 1 год. відпрацьованого часу; Н, - норма часу на виготовлення одиниці продукції у годинах.

Залежно від способу обчислення виробітку та застосовуваних видів додаткового заохочення розрізняють такі системи відрядної заробітної плати:

1. Відрядна пряма,коли оплата нараховується тільки за кількість виготовленої продукції за відрядними розцінками. Розраховується за формулою: ЗвпрN,

де Св - відрядна розцінка на виготовлення одиниці продукції; N – кількість виготовленої за певний час продукції.

2. Непряма відрядна,коли розмір заробітку працівника ставиться у пряму
залежність від результатів праці інших працівників, які його обслуговують.

Знпр=СвФРЧ кср,

де ФРЧ - фактично кількість годин, відпрацьована цим робітником; кср - середній коефіцієнт виконання норм всіма робітниками.

3. Відрядно-преміальна,коли працівник, крім основного заробітку за
прямими відрядними розцінками, додатково отримує премію за досягнення
кількісних та якісних показників:

ЗВпр=Св N+П+Д,

де Ді - сума доплат працівникові за до-ті досягнення; П - сума премій за до– ті досягнення.

4. Відрядно-прогресивна,яка дає змогу працю робітника в межах норми оплачувати за прямими відрядними розцінками, а при виробітку понад норму - за підвищеними:

ЗвпрN+ С*N*,

де С* - підвищені відрядні розцінки; N* - кількість продукції, яка випущена понад норму.

5. Акордно-відряднадає змогу встановити розцінку на весь обсяг робіт, а не на окрему операцію.

Погодинна формаоплати праці визначається на підставі фактично відпрацьованого часу працівником:

ЗПпог=Сгод*tф,

де tф - фактично відпрацьований час працівником у годинах за визначений період.

Погодинна оплата праці має дві системи: просту погодинну, формула якої залежить тільки від окладу та фактично відпрацьованого часу, та погодинно-преміальну, яка дає змогу винагороджувати працівників з допомогою премій та доплат за досягнення певних кількісних або якісних показників.

Бригадна форма оплати праціпередбачає формування колективного заробітку в залежності від загальних результатів роботи бригади та його розподілу у відповідності з особистим внеском кожного робітника.

Надбавкиустановлюються працівникам, які працюють на підприємстві не менше одного року, і визначаються поетапно. За роботу у важких та шкідливих умовах надбавки встановлені до 12%, за особливо шкідливих умовах 24%.

Доплатаза суміщення посад і виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах колективного договору.

Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, не нижче від 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

Доплати у над нормований час складають від 50% до 100%. Для кожного робітника і службовця вони не можуть перевищувати 120 год. на рік і 4 год. протягом двох днів підряд.

Преміїнараховуються у відсотках від основної заробітної плати або у вигляді конкретної суми. Премії виплачують за: виконання нормованих завдань; економію матеріальних цінностей; підвищення якості продукції; за підсумками року тощо.


Читайте також:

  1. Cплата єдиного соціального внеску - 2013
  2. Вартість і плата за водовикористання.
  3. Вартість робочої сили. Заробітна плата, її форми і функції.
  4. Взаємний контроль буває колегіальним, груповим, суспільним
  5. Вилучення строкових вкладів відбувається шляхом переказу грошей на поточний (картковий) рахунок або готівкою із каси банку.
  6. Винагорода за працю. Заробітна плата: суть, форми і системи
  7. Виплата дивідендів.
  8. Відповідно, за першооснову джерел погашення кредиту, безумовно, повинні прийматися стабільні доходи клієнта — заробітна плата, надходження від акцій та інше.
  9. Всебічний розвиток особистості припускає визначення галузей діяльності, у яких відбувається розвиток особистості.
  10. Гарантована оплата чеків забезпечується депонуванням коштів платника на окремому рахунку в банку-емітенті.
  11. Доходи по коштах, отриманих як плата за послуги
  12. За рік обов’язково буває 2 сонячних затемнення, але може бути 4 або навіть 5. За рік може не бути жодного місячного затемнення, а максимальна кількість – 3.




Переглядів: 892

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Продуктивність праці, показники та методи її визначення, резерви зростання продуктивності праці. | Участь працівників у прибутках полягає в розподіленні певної їх частини між працівниками підприємства. Таке розподілення може бути строковим або відкладеним.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.