Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Політична система – основна категорія політології.

Фактори ефективності політичної влади. Централізація та децентралізація влади у політичній системі.

Форми та типи політичної влади. Принципи організації влади. Гілки влади.

Легітимність політичної влади. Типи легітимності.

Поняття, ознаки, джерела, ресурси, функції політичної влади.

Влада – центральний компонент політичної системи.

Функції політичної системи. Структура політичної системи та особливості її компонентів.

Моделі та типи політичної системи (Д. Істон, Г. Алмонд, К. Дойч, Т. Парсонс).

Політична система – основна категорія політології.

ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА: СТРУКТУРА, МОДЕЛІ, ТИПИ

ПЛАН

ЛЕКЦІЯ № 1

 

Політика – це суспільна діяльність, що передбачає суперництво і співробітництво при здобутті і здійсненні влади. Суттю цієї діяльності є прийняття і виконання владних рішень щодо різних суспільних груп і суспільства зокрема. Політика є багатовимірним явищем. Кожен її вимір є окремою проблемою, яку досліджує одна з галузей політології, використовуючи певний набор методів і понять – категорій.

Політологія – це комплексна наука, що поєднує вивчення змісту, інституційно-організаційних форм політичної діяльності та способів взаємодії учасників політичного процесу. Однак, глибока розробка кожної з наявних у рамках політології прблем неможлива без комплексного дослідження, яке повинно виявити всіх зв’язки досліджуваного предмета в політиці та поза нею. Таке дослідження повинно виявляти всі зв’язки досліджуваного предмета, переторвюючи предмет і його звязки в упорядковану сукупність. Таке дослідження здйснюється за допомогою системного методу, що прийшов у політолоію з природничих і точних наук. Його використання дозволяє пробачити будь-які предмети і їх зв’язки в системі.

З точки зору теорії систем “система – це впорядкована сукупність взаємодіючих компонентів, яка виникає і функціонує для досягнення певної мети і володіє інтегративними якостями, що не властиві окремим компонентам, які її утворюють”. Однією з найскладніших систем (або полісистемним комплексом) є суспільство. Як система воно функціонує і розвивається на основі саморегулювання (а не внаслідок діяльності якоїсь сили, що стоїть над або поза суспільством). Тому суспільство повино мати спеціальну підсистему, призначену для саморегулювання. Нею якраз і є політична система, що перебуває у складних структурно-функціональних взаємозвязках з іншими підсистемами: економічною, соцілаьною, духовною. На іншому рівні аналізу кожна з цих сфер виступає цілісною системою і до неї можна застосувати системний метод. Зрозуміти кожну з цих систем означає розкрити їх сутність і якісну специфіку, структуру і функції, звязки із зовнішнім середовищем, історію виникнення, розвитку й занепаду, а також вивчити системні фактори, що забезпечують їх цілісність, стабільне функціонування і саморозвиток. Отже, при аналізі поліичної системи та інших систем суспільства слід застосовувати такі аспекти системного підходу, як компонентний, структурний, функціональний, інтегральний, комунікаційни. Великий внесок в системного підходу опрацювання зробили американські вчені: основоположник структурно-функціонального аналізу в соціології Т. Парсонс, та його послідовники в політології Д. Істон, Г. Алмонд, У. Мітчелл, К. Дойч та ін.

Суть політичної системи, різні аспекти її функціонування можна виразити через сукупність визначень, які відображають інтерпретації поняття політична система та теоретичні підходи до її визначення. Так, західна політична наука що була провідною в дослідженні політичних систем від початку ототожнювала поняття “системний аналіз” і “політична система”. Так, Д. Істон вважав, що “політична система є комплексом взамодій, за допомогою яких досягається і здійснюється владне розміщення ресурсів в суспільстві”.

К. Дойч розглядав політичну систему як “систему виробництва та відтворення інформації”, Г. Алмонд визначав політичну систему як “комплекс взаємодіючих ролей чи як структуру ролей, якщо розуміти під структурою систематизацію взаємодій”, а М. Дюверже розглядав політрчну систему як “групу, яка складає систему взаємодій – будь-який колектив чи співтовариство”. Зараз на Заході під політичною системою розуміють сукупність політичних взаємодій, ролей і функцій в суспільстві. Однак, негативом в тракому трактуванні політичної системи є зосередженість на оточенні політичної системи, психологічних і культурних її аспектах її існування, і, навпаки, віднотності досліджень її структури.

На території держав колишнього соціалістичного табору політична наука під впилвом марксистського класового і формаційного підходу політичну систему намагались визначати як “інтегровану сукупність державних і недержавнихсоціальних інстиутів, які здійснюють владу, управління справами суспільства, регулюють взаємовідносини між громадянами, соціальними групами, націями, державами, що забезпечуватьстабільність суспільства, певний соціальний порядок”. В цьому формулюванні намагались дати синтетичне визначення, щоб окреслити політичну сферу суспільства та інстиуційну інфраструктуру його політичної самоорганізації.

Відповідно до правової концепції політична система — це сукупність державних і недержавних соціальних інститутів, які здійснюють владу, управління суспільством, регулюють взаємовідносини між громадянами, соціальними та етнічними групами, забезпечують стабільність суспільства та порядок у ньому.

Отже, у політичній науці немає універсального поняття політичної системи. І все ж виокремимо загальне для всіх визначень: політична система асоціюється із застосуванням узаконеного фізичного примусу. Для потреб даного курсу ми будемо використсоувати два наступні визначення політичної системи – широке і вузьке. Так, у найширшому розумінні, політична система – це цілісна впорядкована сукупність політичних інститутів, політичних ролей, взаємин, процесів, політико-правових норм, політичної культури, за допомогою яких утверджується і функціонування політичної влади, забезпечується соціальна і політична стабільність. Водночас, для досягнення певних дослідницьких цілей можна використовувати і більш вузьке визначення, згідно з яким політична система суспільства є сукупністю політичних інституцій, взаємодія і взаємовідносини між якими забезпечують реалізацію політичної влади. Це той механізм, за допомогою якого здійснюється регулювання суспільної системи, управління нею.

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. II Основна частина
  3. II Основна частина
  4. II Основна частина
  5. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  6. II. Основна частина
  7. II. Основна частина
  8. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  9. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  10. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  11. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  12. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.




Переглядів: 1600

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Моделі та типи політичної системи (Д. Істон, Г. Алмонд, К. Дойч, Т. Парсонс).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.