Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Властивості факторизованих відношень

Розглянемо питання про збереження властивостей первісних відношень у разі їх факторизації за довільною еквівалентністю. Зазначену проблему розв’язують такі твердження.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.12. Властивість рефлексивності зберігається в разі факторизації.

Доведення. Нехай Р – рефлексивне відношення з носієм A, D – відношення еквівалентності, Аi – довільний клас еквівалентності за відношенням D. Оскільки Аi ¹ Æ, то знайдеться хоча б один елемент хÎ Аi. Унаслідок рефлексивності відношення Р справедливе твердження хРх, і за означенням фактор–відношення АiPDAi. ¨

ТВЕРДЖЕННЯ 2.13. Властивість симетричності зберігається в разі факторизації.

Це твердження можна довести аналогічно до попереднього. Що стосується властивості транзитивності, то, узагалі кажучи, вона не зберігається в разі факторизації. Необхідні та достатні умови її збереження дають наступні твердження.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.14 (достатня умова збереження транзитивності фактор–відношення). Властивість транзитивності зберігається в разі факторизації транзитивного відношення за відношенням еквівалентності, що міститься в первісному відношенні.

Доведення. Нехай Р – транзитивне відношення, D – відношення еквівалентності з тим самим носієм A, D Ì Р. Розглянемо три довільні класи еквівалентності Ai, Aj, Аk за відношенням D такі, що AiРDAj, AjРDAk, де PD – фактор–відношення, отримане факторизацією первісного відношення Р за еквівалентністю D. Тоді знайдуться такі елементи хlÎAi, хm, хnÎAj, хрÎAk, для яких хlРхm, хnРхр (за означенням фактор–відношення). Оскільки хm та хn належать до одного класу еквівалентності, то хmDxn, із D Ì Р випливає хmРхn. Отже, xlPxm, xmPxn, хnРхр і, унаслідок транзитивності відношення Р, хlРхр (якщо клас Aj складається з одного елемента хm, то бажаний результат одержимо безпосередньо з умови транзитивності відношення Р). За означенням фактор–відношення маємо AjРDAk.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.15. Необхідна та достатня умова транзитивності відношення PD в разі факторизації довільного бінарного відношення Р за довільною еквівалентністю D, що мають спільний носій А, є виконання умови

ТВЕРДЖЕННЯ 2.16. Властивість лінійності зберігається в разі факторизації.

Це твердження можна перевірити безпосередньо.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.17. Факторизація відношення квазіпорядку за його симетричною складовою є відношенням порядку.

Доведення. Нехай Р – відношення квазіпорядку з носієм – його симетрична складова. Згідно з твердженням 2.9, D – відношення еквівалентності з носієм А. Фактор–відношення PD рефлексивне відповідно до твердження 2.12. Оскільки D Ì Р та відношення Р транзитивне за означенням квазіпорядку, то відношення PD транзитивне твердження 2.14. Доведемо, що PD – антисиметричне відношення. Оскільки відношення Р транзитивне та D Ì Р, то Р транзитивне відносно D, тобто справедливі твердження хРу, yDz, xPz, xDy, yPz, xPz, де x,у,zÎА. Отже, для такої довільної пари х,уÎА, що хРу, належність її до відношення Р не змінюється після заміни її компонентів елементами, еквівалентними за відношенням D. Щоб з’ясувати, чи належить довільна пара класів еквівалентності Аi, Aj до фактор–відношення PD, обираємо довільні елементи х та у із цих класів: хÎAi, уÎAj. У цьому випадку AiPDAj тоді й лише тоді, коли хРу.

Припустімо, що відношення PD симетричне. Тоді AiPDAj і AjPDAi, тобто згідно з попереднім із хРуÙуРх випливає , що суперечить припущенню про належність елементів х та у до різних класів еквівалентності Аi й Аj. Отже, PD є антисиметричним відношенням, а також порядком, тому що воно має властивості рефлексивності та транзитивності.

Із твердження 2.17 випливає, що в разі факторизації квазіпорядку за симетричною складовою зберігається лінійність.

Приклад 2.26. Розглянемо відношення Р (рис. 2.7)

Рис. 2.7. Граф відношення Р

Неважко перевірити, що Р2 = Р, а тому транзитивне замикання

тобто відношення Р транзитивне. Оскільки воно ще й рефлексивне, то є квазіпорядком. Виділимо його симетричну складову:

Відношення D – еквівалентність, а тому розбиває множину–носія А = {х1, х2, х3, х4, х5, х6} на чотири класи A1 = {х1}, А2 = {х2, х3}, А3 = {х4, х6}, А4 = {х5}. Факторизуємо відношення Р за відношенням D. Носій фактор–відношення PD – множина АD = {А1, А2, А3, A4}. На рис. 2.8 показано граф відношення Р з класами еквівалентності за відношенням D.

Рис. 2.8. Граф відношення Р з класами еквівалентності за відношенням D

Матриця відношення PD має вигляд

На рис. 2.9 показано його граф.

Рис. 2.9.Граф G(PD) факторизованого відношення РD

Відношення PD — рефлексивне, транзитивне та антисиметричне, тобто є порядком.

Розглянемо результати факторизації довільного відношення Р за його відношенням взаємної досяжності . Оскільки – еквівалентність, класи якої є контурами в графі G(P), то граф факторизованого відношення не має контурів. Контури, що були в графі G(P), «стягнулись» у вершини графа . Про це йдеться в наступному твердженні.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.18. Факторизація довільного відношення Р за його відношенням взаємної досяжності дає ациклічне фактор–відношення.

Із цього твердження випливає важливе твердження 2.19.

ТВЕРДЖЕННЯ 2.19. Якщо Р – лінійне відношення з носієм А, то фактор–відношення , отримане з Р шляхом факторизації його за відношенням взаємної досягальності, є лінійним відношенням порядку з носієм .

Доведення. Згідно з твердженням 2.18 фактор-відношення ациклічне. Позаяк властивість лінійності зберігається в разі факторизації, то воно лінійне, а відповідно до твердження 2.14 – транзитивне. Оскільки з ациклічності випливає антисиметричність, то відношення саме таке. Крім того, внаслідок лінійності відношення воно також є рефлексивним.¨

Отже, факторизація довільного відношення за відношенням взаємної досяжності дає фактор–відношення без контурів, тобто в процесі такої факторизації відбувається «стягування» контурів первісного бінарного відношення [49]. Факторизація – це, по суті, агрегування системи переваг децидента, що дає змогу досліджувати загальні властивості системи переваг і корегувати отримане відношення.


Читайте також:

  1. Аеродинамічні властивості колісної машини
  2. Аналізатори людини та їхні властивості.
  3. Аналізатори людини та їхні властивості.
  4. Атрибутивні ознаки і властивості культури
  5. Білки, властивості, роль в життєдіяльності організмів.
  6. Біосфера Землі, її характерні властивості
  7. Будова атомів та хімічний зв’язок між атомами визначають будову сполук, а отже і їх фізичні та хімічні властивості.
  8. Будова і властивості аналізаторів
  9. Векторний добуток і його властивості.
  10. Вибір кращих альтернатив за допомогою бінарних відношень
  11. Види і властивості радіоактивних випромінювань
  12. Визначення добутку на множині цілих невід’ємних чисел, його існування та єдиність. Операція множення та її основні властивості (закони).




Переглядів: 2353

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Агрегування та факторизація | Упорядковані множини в прийнятті рішень

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.