Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Туберкульоз хребта

Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт) – основна форма кісткового туберкульозу. Хворіють переважно діти у ранньому віці. Уражається в основному ІІ-ІV хребці грудного відділу, рідше хребці поперекового відділу. Джерелом інфекції, як правило є легені, з яких мікобактерії туберкульозу розповсюджуються гематогенним шляхом і осідають в кістковому мозку хребців. Туберкульозні горбики в міру росту викликають руйнування кісткової тканини і міжхребцевих хрящів, внаслідок чого утворюються кісткові секвестри, гнійні запливи та деформація хребта у вигляді горба.

Клінічні ознаки. У клінічному перебізі туберкульозного процесу хребта розрізняють три фази. У передспондилітичній фазі (туберкульозний процес локалізується в тілі хребця) у хворих виникають болі в ураженій частині хребта. Вони носять оперізуючий характер, іррадіюють у кінцівки, діти реагують на біль криком. Поряд із цим, виникають ознаки загальної інтоксикації: субфебрильна температура, дитина погано їсть, худне, стає вередливою. При обстеженні хребта може визначатися виступаючий і болючий остистий відросток.

Спондилолітична фаза – руйнування тіла хребця і поширення процесу на міжхребцеві диски та м’які тканини, що їх оточують. Крім загальних проявів туберкульозного процесу, у хворих виникає біль при згинанні тулуба і обмеження його рухів. Дитина не може підняти нахилившись предмет з підлоги, а змушена для цього присісти

При подальшому розвитку захворювання настає кіфозна деформація хребта, яка виникає при руйнуванні не менше двох хребців. При компресії тіла вище і нижче розташовані хребці зближаються. При огляді хребта визначають його викривлення, випинання остистих відростків у вигляді горба, а також виникає симптом “віжок” Корнєва – напруження м’язів спини у вигляді тяжів, які йдуть від кутів лопаток до ураженого туберкульозом хребця при розгинанні тулуба, і біль при натисканні на виступаючий остистий відросток. При рентгенологічному дослідженні у цій фазі визначають деструкцію тіл хребців, їх сплющення, можуть визначатись веретеноподібні або круглі тіні напливних абсцесів .

 

Постспондилітична фаза характеризується затуханням запальних явищ. У цій фазі захворювання можуть з’являтися напливні абсцеси, які спускаються вздовж хребта в заочеревинному просторі у здухвинні ямки, під пахову зв’язку і виходять на стегно. Прорив таких напливів через шкірні покриви веде до утворення нориць, вторинного інфікування, сепсису. Зрідка напливи прориваються в спинномозковий канал і стискають мозок, інколи вони є першою ознакою туберкульозу.

Зміщення деструктивно змінених хребців може призвести до стиснення спинного мозку, розвитку паралічів кінцівок, порушення сечовипускання і дефекації.

При встановлення діагнозу туберкульозу хребта важливого значення надають позитивній реакції Манту, при дослідженні крові – лімфоцитозу, збільшеній ШОЕ; при рентгенологічному дослідженні виявляють вогнище остеопорозу і деструкції тіла хребця.

Лікування. Хворих госпіталізують у спеціальні кістково-суглобові санаторії. Лікування повинно бути комплексним і включати загальну терапію (дію на вогнище інфекції і загальнозміцнювальні лікувальні заходи) та місцеве лікування. Важливе значення має раціональне харчування з достатнім вмістом білків, вітамінів, мікроелементів. Дія на вогнище інфекції передбачає застосування протитуберкульозних препаратів (стрептоміцину, рифампіцину, циклосерину, ізоніазиду, салюзиду та ін.).

Поряд із цим, проводять розвантаження й іммобілізацію ураженої ділянки хребта. Для цього хворого на тривалий термін (2-3 роки) до затухання клінічних ознак захворювання вкладають в гіпсове ліжко або проводять хірургічну фіксацію хребта. Для виправлення горба під нього підкладають подушки з ватою, піском. При ураженні шийних відділів розвантаження хребта досягають помірним витягненням за допомогою петлі Гліссона.

Якщо при рентгенологічному контролі виявляють ознаки зворотного розвитку захворювання, хворому дозволяють спочатку сидіти, а потім ходити в шкіряному корсеті. У міру росту дитини ліжечко міняють. Корсет носять протягом 3 років. Такі хворі потребують ретельного догляду, їм слід своєчасно проводити профілактику пролежнів, запалення легенів, атрофії м’язів і т. ін. При наявності туберкульозного напливу виконують його пункцію, відсмоктують гнійний вміст і вводять розчин стрептоміцину в комбінації з антибіотиком пеніцилінового ряду.

При лікуванні туберкульозу хребта використовують і хірургічні способи. При наявності некротичних тканин їх видаляють, а уражену ділянку хребта фіксують кістковим трансплантатом. Хірургічну кістковопластичну фіксацію хребта переважно здійснюють у дітей старшого (10-12 років) і підліткового віку на стадії затухання туберкульозу при ізольованому ураженні 2-3 хребців. Операція полягає в розщепленні остистих відростків і з’єднанні їх кістковим трансплантатом, взятим з великогомілкової кістки хворого.


Читайте також:

  1. Вади розвитку хребта
  2. Викривлення хребта
  3. Захворювання хребта.
  4. Клінічні варіанти перебігу міліарного туберкульозу
  5. Механізм пошкодження хребта
  6. Переломи хребта
  7. Пошкодження хребта
  8. ПСЕВДОТУБЕРКУЛЬОЗ
  9. Туберкульоз
  10. Туберкульоз
  11. Туберкульоз
  12. Туберкульоз легень.




Переглядів: 808

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Переломи хребта | Пошкодження таза

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.