Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальна характеристика механізму кримінально-правової охорони життя і здоров’я особи

Особливості ЮСЗ, передбаченого ст. 113 КК

 

ЮСЗ диверсії також, як і ЮСЗ, передбачені ч. 1 ст. 109 та ст. 110 КК, побудований на основі конструкції „дії, вчинені з метою...”. Відтак для кваліфікації злочину цього виду актуальними є правила, наведені у питанні 2 цієї лекції, в т.ч. й щодо особливостей кваліфікації випадків, коли мета диверсії була реалізована (відповідний „результат” реально настав). Наприклад: якщо внаслідок вчинення диверсії було завдано ТТУ багатьом особам – дії суб’єкта кваліфікуються за ст. 113 КК без інкримінування ст. 121 КК, а якщо внаслідок диверсії загинуло декілька осіб – поведінка суб’єкта кваліфікується за сукупністю злочинів передбачених ст. 113, п. 1 ч. 2 ст. 115 КК.

Звернути увагу – вжите у ст. 113 формулювання “…спрямовані на…” може тлумачитися не однозначно: а) як додаткова характеристика мети; б) як характеристика змісту діяння. Другий варіант видається більш коректним, оскільки „спрямованість” з огляду на семантичне значення цього слова є властивістю самої поведінки особи, а не просто її наміром, що існує в її психіці. Таким чином, дія у складі диверсії повинна бути об’єктивна (а не лише в уяві винного) спрямована на обумовлений в кримінальному законі „результат”, бути такою, що може призвести до нього. Разом з тим, законодавчі формулювання, вжиті після слів „...спрямовані на...”, а саме – „масове знищення людей”, „заподіяння ТТУ” та інші, - в жодному разі не повинні розгладитись як характеристика наслідків злочину.

Ознака “масове отруєння” – фактично має більш спеціальний характер порівняно з ознакою “масове знищення людей”, а тому, при написанні ЮФО фіксуватися має перша з названих ознак.

Якщо відповідні дії, передбачені на рівні ст. 113 КК, є проявом допомоги іноземній державі, дії суб’єкта кваліфікуються додатково ще й за ч. 1 ст. 111 КК.

ЮСЗ диверсії необхідно відмежовувати від ЮСЗ терористичного акту ч. 1 ст. 258 (в першу чергу – за змістом мети). Певну проблему при кваліфікації злочинів можуть становити випадки, коли вчинення певних дій супроводжується як метою, зазначеною в ст. 113, так і метою, зазначеною в ч. 1 ст. 258 КК.

Очевидно, можливі два підходи до оцінки таких ситуацій:

а) вирішити питання про пріоритетність для суб’єкта тієї або іншої мети і з урахуванням цього інкримінувати йому або ст. 113, або ч. 1 ст. 258 КК (в даному разі кваліфікація здійснюється за аналогією з т.зв. „конкуренції мотивів” – див. детальніше Тему 3);

б) кваліфікувати дії суб’єкта за сукупністю злочинів.

Перший підхід виглядає більш глибоким, але при вирішені навчальних задач та завдань слід все ж орієнтуватись на другий підхід.

 

 

У чинному КК життя та здоров’я особи охороняються з використанням трьох „режимів”:

А. Життя або здоров’я особи єбезпосереднім об’єктомвідповідного злочину – ЮСЗ таких злочинів сконцентровані у Розділі ІІ ОЧ КК.

Б. Життя або здоров’я особи єдодатковим безпосереднім об’єктомвідповідного злочину – до таких злочинів слід віднести, зокрема, розбій (ст. 187 КК), зґвалтування (152 КК), кваліфіковані різновиди незаконного заволодіння транспортним засобом (ч.ч. 2, 3 ст. 289 КК) та ін.

В. Життя або здоров’я особи єт.зв. факультативним об’єктом кримінально-правової охорони: у відповідному ЮСЗ відсутні ознаки, які свідчать про спрямованість відповідного злочину проти життя або здоров’я особи. Однак, у конкретних ситуаціях відповідний злочин може завдавати шкоду цим соціальним цінностям (наприклад, ЮСЗ хуліганства (ст. 296 КК) не містить ознак, які спеціально фіксують завдання шкоди життю або здоров’ю особи у кожному випадку вчинення хуліганства, але в окремих випадках, „особлива зухвалість” як ознака хуліганства може полягати у заподіянні тілесних ушкоджень). Як правило, у подібних випадках спричинення шкоди життю або здоров’ю вимагає кваліфікацій дій суб’єкта за сукупністю злочинів.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. III.Цілі розвитку особистості
  6. III.Цілі розвитку особистості
  7. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  8. Roboform - Ваш Особистий Зберігач Секретів!
  9. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  10. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  11. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  12. А. 5-7 день життя.




Переглядів: 745

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості ЮСЗ, передбаченого ст. 112 КК | Поняття вбивства. Вбивство як типова юридична конструкція в кримінальному праві України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.