Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Управлінська решітка» Блейка - Мутона

Концепцію підходу до ефективності керівництва по двом критеріям, розроблена в Університеті штату Огайо, була модифікована і популяризована Р. Блейком та Д. Мутон, які побудували «грати менеджменту», що включала в себе п'ять основних стилів керівництва (див. рис. 2).
Матриця цієї решітки ранжує два виміри: перше - орієнтація на виробництво - за шкалою від 1 до 9; друге - орієнтація на персонал, турботу про людей - також за шкалою від 1 до 9. Стиль управління визначається обома цими критеріями.

Перший вимір орієнтоване на виконання виробничих завдань будь-яку ціну, незважаючи на персонал. Особливо це характерно для керівників, які прагнуть, у що б то не стало отримати високі виробничі показники. У цьому вимірі передбачається вирішення широкого кола виробничих питань, що стосуються ефективності прийняття управлінських рішень, підбору персоналу, організації трудового процесу, обсягу та якості продукції, що випускається і т.п.

Другий вимір (орієнтація на персонал) передбачає створення належних умов праці, що відповідають потребам і бажанням працівників, розвиток сприятливих міжособистісних відносин.

Кожен тип управлінського поведінки Можна позначити своїми координатами. На рис. 2 є такі чотири полярних координати (1.1; 9.1; 1.9; 9.9) і серединна координата 5.5. Координати 5.9-9.9 тяжіють до демократичного стилю управління, при якому співробітникам надається можливість самореалізації і підтвердження власної значимості. Такий стиль управління відповідає сучасним науковим уявленням про ефективне керівництво.

Тепер коротко розглянемо всі координати, представлені на «гратах». 1.1 - страх перед бідністю. Керівник звертає мінімальна увага на результати виробництва і людини.

 

Орієнтація на персонал (П) Незначна Турбота про людей Значна 1.9. Максимум уваги до людей, мінімум уваги до роботи.       9.9.Висока орієнтація на ефективну роботу в поєднанні з довірою і повагою до людей.
     
     
      5.5. Помірне увагу до роботи і людям.      
           
           
1.1. Незначна увага до виробництва і людям       9.1. Максимум уваги до роботи, незначна увага до людей.
     
     
 
  незначна турбота про виробництво значна Орієнтація на виконання виробничих завдань (З)
                             

Рис. 1.2. «Управлінська решітка» Блейка і Мутона

 

1.9 - будинок відпочинку. Керівник зосереджується на гарних, теплих людських взаєминах, але мало піклується про ефективність виконання завдання. Модель з координатами 1.9 відповідає типу керівника, який в основу своєї діяльності ставить людські відносини. Такий керівник зручний для підлеглих; він намагається піти від пояснення причин конфліктів у колективі в надії, що вони владнаються самі собою. Це веде до того, що у співробітників організації падає ініціатива. Не маючи стимулів до роботи, вони стають малоініціативними, втрачають інтерес до творчої роботи.

5.5 - організація. Керівник досягає прийнятної якості виконання, знаходячи баланс ефективності і гарного морального настрою. Керівник намагається зайняти позицію «золотої середини» між методами управління «жорстких» і «м'яких» управлінців. Вони в усьому намагаються досягти компромісу. У них яскраво виражене прагнення працювати надійно, отримувати стабільний середній результат. Але, як правило, саме це бажання спокійно працювати не дає їм можливість використовувати повністю наявні в їхньому розпорядженні ресурси.

9.1 - авторитет-підпорядкування. Керівник дуже піклується про ефективність виконуваної роботи, але звертає мало уваги на моральний настрій підлеглих. Координати 9.1 притаманні авторитарного стилю управління. Його кредо: виробничий результат - усе, людина - лише виконавець, гвинтик у механізмі організації. При такому курсі управлінського адміністрування виникають відповідні реакції підлеглих, які намагаються піти з-під постійного тиску з боку керівника, знайти для цього будь-який привід. У свою чергу це веде до тотального контролю з боку адміністратора. Більшу частину його часу починають поглинати функції контролю і нагляду. Характерна риса таких керівників - орієнтація на беззастережну старанність, придушення ініціативи, пошук винуватців та т.п.
Координати 9.1 притаманні авторитарного стилю управління. Його кредо: виробничий результат - усе, людина - лише виконавець, гвинтик у механізмі організації. При такому курсі управлінського адміністрування виникають відповідні реакції підлеглих, які намагаються піти з-під постійного тиску з боку керівника, знайти для цього будь-який привід. У свою чергу це веде до тотального контролю з боку адміністратора. Більшу частину його часу починають поглинати функції контролю і нагляду. Характерна риса таких керівників - орієнтація на беззастережну старанність, придушення ініціативи, пошук винуватців та т.п.

9.9 - команда. Завдяки посиленій увазі до підлеглих і ефективності керівник домагається того, що підлеглі свідомо залучаються до цілей організації. Це забезпечує і високий моральний настрій, і високу ефективність. Цей стиль управління полягає в умінні так побудувати роботу, щоб співробітники бачили в ній можливість самореалізації і підтвердження власної значимості. Створюються умови роботи, що дозволяють найкращим чином використовувати потенційні можливості співробітників колективу .

На сьогоднішній день існує велика кількість методик визначення стилів керівництва. Їх інтерпретація, узагальнення та виділення альтернативної методики може дати найкращий спосіб визначення стилю керівництва управлінця.


Читайте також:

  1. Бюджетування як управлінська технологія
  2. Менеджмент – нова управлінська парадигма
  3. Організаційно-управлінська структура фондових бірж. Політика організації будови фондової біржі
  4. Психологічна та управлінська культура керівника як менеджера освіти
  5. Тема 7. Управлінська діагностика
  6. Традиційна і управлінська класифікація витрат
  7. Управлінська діяльність як система
  8. Управлінська діяльність: соціальна суть, методи та стадії прийняття рішень.
  9. Управлінська модель СВА.
  10. Управлінська праця в організації
  11. Управлінська праця як складова управлінської діяльності




Переглядів: 1913

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні змішані стилі. | Концепція життєвого циклу П. Херсі та К. Бланшара

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.029 сек.