Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 3. Конституційно-правові основи суспільного ладу зарубіжних країн.

План

ТЕМА 2. Основи правового стану особистості в зарубіжних країнах.

Мета лекції:

- освітня: формування уявлень про основи правового стану особистості в зарубіжних країнах; засвоєння основних понять теми; підготовка до засвоєння у повному обсязі міжнародно-правових гарантій прав і свобод, які спеціально вивчаються в курсі міжнародного права;

- розвивальна: розвиток спеціальних юридичних компетенцій та інформаційної культури;

- виховна: виховання поваги до природи конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Основні поняття:громадянство; іноземці; апатризм; біпатризм; філіація; натуралізація; оптація; експатріація; екстрадиція

1. Інститут громадянства в зарубіжних країнах: поняття і характерні риси.

2. Порядок придбання та припинення громадянства в зарубіжних країнах.

3.Правові гарантії реалізації та захисту конституційних прав і свобод громадян зарубіжних країн.

1. Обсяг прав і свобод, якими людина може користуватися в конкретній державі, а також обсяг обов’язків, що покладає на нього держава, знаходиться у прямій залежності від наявності чи відсутності у неї громадянства даної держави. Громадянин знаходиться під суверенітетом держави, і остання може вимагати від нього виконання обов’язків, навіть якщо він перебуває за кордоном, держава зі свого боку, повинна захищати громадян за межами своєї території та надавати допомогу, коли вони знаходяться за її межами.

Громадянство як основа правового стану людини в державі водночас є об’єктом одного із найважливіших її прав. Саме володіння громадянством дає людині можливість у повній мірі реалізувати свої різноманітні права і свободи, включаючи участь в управлінні, та разом з тим спонукає до виконання у повному обсязі обов’язків по відношенню до держави, включаючи її захист. Громадянство створює в становищі людини ясність і визначеність. Безумовним правом людини є право на зміну громадянства.

2. Переважна більшість людей набуває громадянство з народження. Але поряд з цим є й інші способи його набуття: прийняття громадянства, відновлення в ньому, вибір громадянства. Дуже рідко громадянство набувається в результаті укладення або розірвання шлюбу. Говорячи про припинення громадянства, слід підкреслити, що воно може бути припинено в результаті таких причин, як відмова від громадянства (вихід із громадянства), втрата громадянства, вибір іншого громадянства (оптація), а також деяких інших, більш рідкісних причин.

Що стосується режиму, який встановлюється відносно іноземців, то в демократичній державі вони за своїм правовим становищем в основному прирівнюються до власних громадян (національний режим) за окремими, вказаними у законі винятками.

3. Гарантії прав і свобод поділяються на дві великі категорії: внутрішньодержавні та міжнародно-правові. Перші, у свою чергу, поділяються на судові й не судові. Внутрішньодержавними гарантіями служать, насамперед, деякі конституційні права як матеріального, так і особливо процесуального характеру.

Головною інституційною гарантією прав і свобод є в демократичній державі суд, незалежний від будь-якого іншого державного органу.

До числа інститутів, що гарантують права, свободи, належить інститут парламентського уповноваженого з прав людини (омбудсман, комісар, народний захисник), що одержує все більш широке розповсюдження.

До суттєвих гарантій прав і свобод належать і такі, як відповідальність за їх порушення і можливість користуватися кваліфікованою юридичною допомогою у кримінальному і адміністративному процесі, як, між іншим, і в цивільному і в конституційному. З огляду на європейські стандарти ведення судочинства та досудового слідства, зокрема, які були розроблені Венеціанською комісією «За демократію через право» був розроблений і в Україні якісно новий за змістом Кримінальний процесуальний кодекс, що набув чинності.

Універсальний міжнародний захист прав людини здійснюється в наш час у межах ООН і її спеціалізованих органів, регіональний – у межах міжамериканської, європейської і африканської систем.

Мета лекції:

- освітня:формування уявлень про конституційно-правові основи суспільного ладу зарубіжних країн; засвоєння основних понять теми;

- розвивальна: розвиток і тренінг якостей критичного мислення;

- виховна: виховання негативного ставлення до фашистських і казармено-комуністичних експериментів в ряді країн.

Основні поняття:суспільній лад; власність; публічна власність; приватна власність; приватизація; націоналізація; праця; інвестиція; національно-територіальна автономія; соціальне страхування; політична влада; політична система;політичний процес; правосвідомість; політична культура; правова культура; політичний режим; демократичний політичний режим; ліберальний режим; авторитарний режим; тоталітарний режим.


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  3. Автономні утворення у зарубіжних державах
  4. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  5. Аналіз зарубіжних концепцій менеджменту
  6. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.
  7. Анатомо-фізіологічні основи статевого розвитку.
  8. Біологічні основи мислительної діяльності.
  9. Біомеханічні основи шинування при пародонтозі.
  10. Біохімічні основи розвитку витривалості
  11. Біохімічні основи розвитку силових і швидкісних якостей
  12. Болонський процесс як засіб інтеграції у вищу освіту європейських країн.




Переглядів: 735

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 1. Поняття державного права зарубіжних країн. | Лекція 2. Політичні партії зарубіжних країн, їх інституціоналізація та конституційно – правове регулювання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.