Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Предмет і завдання регіональної економіки.

ТЕМА: ПРЕДМЕТ, МЕТОД І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ

ЛЕКЦІЯ № 1

1. Предмет і завдання регіональної економіки.

2. Основні принципи і методи дослідження.

3. Зміст основних економічних законів регіональної економіки.

4. Зарубіжні теорії розміщення продуктивних сил та регіональної економіки.

.5. Українська наукова школа регіональної економіки.

Під регіональною економікою, з позицій сучасних підходів до цього визначення, розуміють галузь наукових знань про економіку регіонів, закономірності економічного розвитку і функціонування суб’єктів господарювання на конкретній території. Вона вивчає сукупність економічних та соціальних явищ і факторів, що обумовлюють формування й розвиток економіки регіону.

Предметом вивчення регіональної економіки як галузі науки є закономірності і особливості розвитку регіонів, фактори і пріоритети їх розміщення та функціонування.

Предмет регіональної економіки неможливо з’ясувати без визначення поняття “регіон”, тим більше, що в науковій літературі воно досить часто вживається як синонім понять “район” і “територія”.

Регіон доцільно обумовити як частину території держави, виділену за сукупністю певних ознак в адміністративну одиницю, створену для досягнення цілей суспільного розвитку.

Об’єктами дослідження науки є регіони. При цьому під регіоном, знову-таки, розуміють велику територію країни з більш-менш однорідними природними умовами та характерною спрямованістю розвитку продуктивних сил.

Наука “регіональна економіка” у широкому розумінні є комплексним визначенням, головними складовими частинами якого є: регіональні аспекти економічного життя, економіка окремого регіону; національна економіка як система взаємодіючих регіонів; економічні зв’язки між регіонами.

Завданнярегіональної економіки як наукового спрямування полягають у дослідженні: управління регіоном; стратегії розвитку регіону; комплексного розвитку територіального господарства; функціонування економіки регіону в системі економічного простору держави; територіальних умов відтворення економіки регіону; конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості регіону; зовнішнього середовища регіональної економіки; ринків товарів, послуг і ресурсів.

Мета регіональної економіки - забезпечення високої якості життя населення завдяки досягненню гармонійного, сталого розвитку природної, економічної та соціальної підсистем регіону.

В країнах розвиненої економіки ринкового типу подібний напрямок відомий під назвою регіональної науки. Регіональна наука - це наукова школа, яка вивчає просторові аспекти соціальних, економічних, політичних і культурних явищ за допомогою математичних методів і методів регіонального аналізу.

Раціональне розміщення продуктивних сил багатьма вченими розглядається як головна складова регіональної економіки.

Продуктивні сили - це сукупність людських, матеріальних та інших елементів, характерною властивістю яких є створююча дія (діяльність). Сили, що беруть участь у створені засобів і умов існування людини, забезпечують розвиток самої людини та середовища її перебування, і є продуктивними.

Завдання навчального курсу з дисципліни “Регіональна економіка”: засвоєння теорії регіональної економіки і регіонального розвитку, наукових засад регіональної економічної політики; оволодіння знаннями про територіальну і галузеву структуру господарського комплексу України та її регіонів, об’єктивну необхідність раціонального та ефективного використання природних, науково-виробничих, людських ресурсів територій країни; вивчення принципів раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, понять про екологічний моніторинг, екологічні стандарти і нормативи.

 

2.Основні принципи і методи дослідження

Методологія- це сукупність методів, принципів, засобів дослідження, що застосовуються у конкретній галузі знань. Обґрунтовуючи сутність регіональної економіки як науки, необхідно мати відповіді на питання, які її основні методологічні принципи і методи дослідження.

Головними принципами науки є принципи цілеспрямованості, цілісності, самоорганізації, специфічності та загальності. Охарактеризуємо їх у зазначеному порядку.

1. Цілеспрямованість - умова досягнення конкретних цілей у рамках функціонування системи у двох спрямуваннях: спрямованість регіональної економічної системи в русло саморозвитку для здійснення розширеного економічного відтворення; відповідність конкретних цілей розвитку регіональної економічної системи загальним цілям національної економіки та достатність їх взаємозв’язку.

2. Цілісність - можливість регіональної системи функціонувати в автономному режимі на основі комплексного використання природних, мінерально-сировинних, трудових і фінансових ресурсів і, відповідно, єдиної функції управління цим розвитком.

3. Самоорганізація - регіональна економіка має розвиватися таким чином, щоб найкраще використовувати наявний ресурсний потенціал і найкоротшим шляхом досягати поставлених цілей.

4. Специфічність та загальність - регіональна економіка повинна: мати загальні риси, які узгоджуються з функціонуванням національної економіки; мати загальні риси, що узгоджуються з аналогічними регіональними системами; використовувати свої особливості і пріоритети, які визначаються природною диференціацією умов господарської діяльності на території країни.

Регіональна економіка використовує чотири рівні наукових методів дослідження - загальнонаукові, міждисциплінарні (спільні для кількох галузей знань), конкретно-наукові та спеціальні методико - технічні.

Зупинимось на короткій характеристиці деяких з наукових методів.

Системний аналіз - проводиться комплексне вивчення структури господарства, внутрішніх взаємозв’язків у ньому та їх взаємодії. Це всебічний аналіз, що використовує принцип поетапності, починаючи з постановки цілі, визначення завдань, особливостей, переваг та недоліків оптимального варіанту рішення. При цьому критерієм оптимальності є ефективність, тобто ступінь задоволення потреб населення.

Синтез- метод, протилежний аналізу. За його допомогою досліджуються явища в цілому на основі узагальнення складових елементів та їх групування в єдине ціле.

Метод оптимізації - пошук найкращих існуючих та можливих в цій технічній і економічній ситуації варіантів реалізації чи вирішення проблеми.

Балансовий метод - складання регіональних балансів, що дозволяє вибрати правильне співвідношення між галузями ринкової спеціалізації та тими, які доповнюють територіальний комплекс (виробництво товарів широкого вжитку, сфера послуг тощо).

Картографічний метод - завдяки використанню карт, картограм, картосхем вивчаються не лише особливості розміщення, а й статистичні матеріали, що характеризують рівні розвитку регіонів.

Аналітичні математичні методи - ґрунтуються на використанні математичного апарату для вивчення економіко-географічних явищ і процесів.

Статистичні методи - вони тісно пов’язані з попередніми методами і їх застосування дає змогу оформити результати досліджень у табличній та графічній формах.

Всі наукові методи тісно пов’язані і взаємодіють між собою.

Для аналізу регіонального розвитку продуктивних сил використовують методи економічного районування, типології і класифікації, а також індексний метод.

Метод економічного районування передбачає максимальну ефективність територіальних економічних систем і створення таких взаємовідносин між районами, які б сприяли формуванню додаткового ефекту в суспільному господарстві, що має досягатися завдяки господарській спеціалізації районів у найбільшій відповідності з їх природними та економічними умовами. Результати інтегрального районування позначають на картосхемах.

Метод типології і класифікації - метод наукового пізнання, заснований на поділі за певними характеристиками чи властивостями сукупності об’єктів на групи. Типологією називають як поділ об’єктів на групи, так і результати такого поділу. Застосування цього методу в регіональній економіці пов’язане з необхідністю упорядкування опису досить однорідних об’єктів і вивчення на цій основі виявлених закономірностей.

Класифікацію визначають як поділ початкової сукупності об’єктів на класи, що відрізняються за якісними ознаками, за допомогою будь-якого формального методу.

Індексний метод - використовує показники регіональної комплексності, спеціалізації та їхньої ефективності. Досягнення комплексності в господарському розвитку регіонів є необхідною умовою підвищення їх ефективності та зростання рівня життя населення.


Читайте також:

  1. V. Завдання.
  2. VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
  3. А є А, тобто усякий предмет є те, що він є.
  4. Абетково-предметний покажчик
  5. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  6. Аграрний комплекс національної економіки.
  7. Адаптація персоналу: цілі та завдання. Введення у посаду
  8. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  9. Адміністративної економіки.
  10. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  11. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  12. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.




Переглядів: 3323

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розгадайте шараду | Зарубіжні теорії розміщення продуктивних сил та регіональної економіки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.