Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Інженерно-геологічних досліджень

Стадії проектування споруд і виконання

Для з'ясування загальних перспектив будівництва, а також при проектуванні великих і складних об'єктів, що мають особливо важливе господарське значення, перед технічним проектуванням роблять роботи з техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) запланованого першочергового будівництва. Ці передпроектні роботи в залежності від виду будівництва можуть мати різний характер і навіть назву, але призначення їх одне: дати техніко-економічне обґрунтування доцільності будівництва першочергового об'єкту й установити основні технічні параметри споруд для проектування.

Так, наприклад, при проектуванні гідротехнічних споруд у передпроектні роботи входять складання схеми комплексного використання ріки для енергетичних цілей, поліпшення судноплавства, іригації, водопостачання, захисту від повеней і техніко-економічне обґрунтування будівництва першочергового об'єкту. При проектуванні великих дорожніх магістралей у передпроектні роботи входить складання техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) доцільності будівництва або реконструкції дороги, вибору напрямку траси і технічних параметрів проектованої дороги. При проектуванні будівництва і реконструкції міст і селищ міського типу в передпроектний період складають генеральний план міста і приміської зони, вибирають район першочергової забудови і встановлюють його параметри. Власне технічне проектування споруд починається зі складання технічного проекту.

Технічний проект споруд — це основний документ, за яким виконується будівництво. При його складанні уточнюють розташування споруд на обраному будівельному майданчику, визначають їхні типи, конструкцію і параметри, компонування, остаточно оцінюють стійкість, умови будівництва або гірських робіт, вартість споруд, терміни будівництва й умови експлуатації. На стадії технічного проектування обґрунтовують усі заходи, що забезпечують повну стійкість, довговічність споруд і безпека їх експлуатації.

На стадії складання робочих креслень роблять планову і висотну прив'язку проектованих споруд на місцевості й уточнюють деталі природних умов і окремих технічних рішень, що можуть уплинути на стійкість споруд, організацію виконання будівельних і гірських робіт і ін. Такі роботи в значній частині виконуються в період будівництва. Тому, у проекті передбачають також контроль — авторський нагляд за ними, а також документацію будівельних котлованів, гірських виробок і виконання в них різноманітних дослідних робіт з метою одержання необхідних даних для уточнення розрахункових параметрів споруд, їхніх конструктивних особливостей і інших технічних рішень.

При плануванні масового будівництва нескладних об'єктів з використанням типових проектів або при повторному використанні індивідуальних проектів, проектування споруд часто ведуть в одну стадію, на якій складають техніко-робочий проект. У цьому випадку одночасно вирішують питання про місце розташування споруд, основні технічні параметри і вартість. Якщо схема комплексного використання природних багатств району або генеральний план розвитку міста вже є, то повторного техніко-економічного обґрунтування не роблять, а після зведення першочергового об'єкту виконують будівництво наступних відповідно до розробленої схеми.

Така основна технологічна послідовність проектування споруд. Вона містить у собі виконання передпроектних і проектних робіт. Відповідно до цього і інженерно-геологічні дослідженнями ведуться стадійно. ТЕО складається за літературними і фондовими матеріалами і супроводжується рекогносцирувальними інженерно-геологічними й іншими дослідженнями з метою вивчення природних умов і перспектив розвитку району. Рекогносцирувальні інженерно-геологічні дослідження дозволяють обґрунтовано визначати райони можливого розташування об'єктів будівництва і вибирати найбільш перспективний першочерговий район. Для деяких видів будівництва, наприклад гідротехнічного, за матеріалами рекогносцирувальних інженерно-геологічних досліджень уточнюють літературні і фондові дані. Ці матеріали служать обґрунтуванням комплексного використання ріки, а при проектуванні міст — генерального плану їх забудови або розвитку.

Одержавши в такий спосіб представлення про особливості інженерно-геологічних умов території і виявивши найбільш перспективний район розташування споруд, приступають до виконання попередніх інженерно-геологічних досліджень для обґрунтування техніко-економічного порівняння варіантів місця розташування споруд і вибору оптимального в даному районі.

Попередні інженерно-геологічні дослідження виконують на кожній конкуруючій ділянці в розглянутому районі для вибору одного однієї них. При проведенні цих досліджень головну увагу приділяють найважливішим особливостям природних умов, що є визначальними при виборі місця розташування споруд у даному районі. Якщо для якого-небудь об'єкту ТЕО не складають, то попередні дослідження для вибору місця розташування споруд і попередньої оцінки умов їх будівництва виконують на першому етапі інженерно-геологічних вишукувань для обґрунтування технічного проекту. Попередні дослідження виконують також і тоді, коли вибір місця розташування споруд уже визначений і треба одержати тільки деякі вихідні дані для початку проектування. Такі умови часто створюються в тих випадках, коли генеральний план уже складений. Наприклад, проектується будівництво мостового переходу в місті, для якого розташування магістралей, кварталів забудови уже визначено, так само як і місце створу мостового переходу. У цьому випадку обґрунтування вибору місця розташування мостового переходу відпадає, але необхідні попередні дані для початку проектування.

Отже, попередні інженерно-геологічні дослідження в залежності від індивідуальних вимог можуть виконуватися для обґрунтування ТЕО або бути першим етапом робіт для обґрунтування технічного проекту споруд.

Виконавши необхідний комплекс попередніх досліджень для обґрунтування вибору місця розташування споруд і попередньої оцінки умов їх будівництва, приступають до детальних інженерно-геологічних досліджень на обраній ділянці для обґрунтування технічного проекту. Матеріали цих досліджень повинні повно освітити весь комплекс інженерно-геологічних умов району будівництва споруд і дати всі необхідні вихідні дані для проектування. За цими даними уточнюють розташування споруд на обраному будівельному майданчику, остаточно визначають їх компонування, глибину урізання, розрахункові параметри властивостей гірських порід, умови виконання будівельних і гірських робіт, стійкість споруд, розробляють комплекс заходів, що забезпечують стійкість, довговічність споруд, безпеку їх експлуатації і захист навколишнього середовища. Матеріали детальних вишукувань повинні містити дані про види, запаси і якість будівельних матеріалів тих родовищ, на яких буде базуватися будівництво, а також дані про умови постійного або тимчасового водопостачання проектованого об'єкту.

Завершальним етапом інженерних вишукувань є додаткові інженерно-геологічні дослідження. Вони звичайно виконуються після розгляду і затвердження технічного проекту одночасно з виконанням будівельних робіт для уточнення деяких технічних рішень. На цьому етапі вишукувань проводять також документацію будівельних котлованів, гірських виробок, організують спеціальні спостереження за опадами і ін. Матеріали додаткових досліджень служать обґрунтуванням робочих креслень.

Такий нормальний розвиток інженерно-геологічних досліджень при проектуванні і будівництві споруд, їхніх комплексів і господарському освоєнні територій. В окремих випадках така нормальна послідовність розвитку досліджень може змінюватися.

 


Читайте також:

 1. V. Етичні правила психологічних досліджень
 2. Аксіоматизація знань та причинні зв'язки у методології наукових досліджень
 3. Аналіз останніх досліджень та публікацій.
 4. Бюджетне фінансування наукових досліджень здійснюється шляхом базового та програмно-цільового фінансування.
 5. В плануванні й організації наукових досліджень в економіці використовуються програмно-цільові методи.
 6. В плануванні й організації наукових досліджень в економіці використовуються програмно-цільові методи.
 7. Види соціологічних досліджень.
 8. Визначення вартості лабораторних і технологічних досліджень
 9. Виникнення і розвиток системних досліджень
 10. Впровадження результатів наукових досліджень
 11. Впровадження та ефективність наукових досліджень.
 12. Вторинна маркетингова інформація – це інформація, зібрана й оброблена раніше самою фірмою чи іншими організаціями для цілей відмінних від мети досліджень.
Переглядів: 639

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інженерно-геологічних досліджень | Геологічних умов територій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.