Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Економіка

Психологія

Гуманітарні науки

Успішне використання наукового методу в природничих науках згодом призвело до застосування тієї ж методології до вивчення поведінки людини та її соціального життя.

Початок психології як сучасної науки датується кінцем XIX ст. У 1879 р. Вільгельм Вундт заснував у Лейпцигу першу лабораторію виключно для психологічних досліджень. Серед інших засновників сучасної психології - Г. Еббінгауз, І. П. Павлов і З. Фрейд. Їх вплив на подальші роботи в цій області, особливо вплив Фрейда, був надзвичайно сильним, хоча і не стільки в силу важливості їх власних праць, скільки у визначенні напрямку подальшого розвитку психології.

Вже на початку ХХ століття теорію Фрейда вважали не зовсім науковою. У цей час були розроблені атомістичний підхід Титченера, біхевіоризм Джона Уотсона і ряд інших напрямків. До кінця ХХ століття було розвинено ще кілька нових міждисциплінарних областей, що в сукупності одержали назву когнітивних наук. У них для дослідження використовують методи еволюційної психології, лінгвістики, інформатики, нейробіології і філософії. Поширилися нові методи вивчення активності мозку, такі як позитронно-емісійна і комп'ютерна томографія, а також роботи зі штучним інтелектом.

Основа класичної політичної економії була закладена Адамом Смітом у його знаменитій роботі «Дослідження про природу і причини багатства народів» (1776 р.) [10]. Сміт критикував популярну в його час теорію меркантилізму і відстоював свободу торгівлі і поділу праці. Він вважав, що велика економіка може бути саморегулюючою, якщо її рушійною силою є приватний інтерес. Ці висновки є основою сучасного лібералізму. Сміт одним із перших зробив висновок про те, що товари обмінюються пропорційно витратам робочого часу на їх виробництво (трудова теорія вартості). Але послідовне застосування цього принципу, в тому числі і до ринку праці, призводило до суперечності з існуючою дійсністю. Згідно з висновками Сміта, у вільному конкурентному середовищі капіталіст не повинен систематично отримувати прибуток, прибуток можливий лише епізодично, як випадкове відхилення від точки рівноваги. Пізніше Карл Маркс запропонував іншу модель економічної системи - теорію додаткової вартості. Відповідно до цієї теорії, при капіталізмі товаром стає робоча сила, застосування якої у виробництві створює нову вартість, яка за своїм розміром більша, ніж вартість робочої сили. Надлишок вартості у формі прибутку на капітал привласнює капіталіст - господар засобів виробництва.

Полемізуючи з марксистами, економісти австрійської школи відмовилися від аналізу природи прибутку і запропонували теорію граничної корисності.
У 1920-х роках Джон Мейнард Кейнс ввів в економічне вчення відмінність між мікроекономікою і макроекономікою. Згідно Кейнсіанскою теорією, тенденції, що складаються в макроекономіці, можуть надавати регулюючого впливу на вільний економічний вибір суб'єктів мікроекономіки. Щоб регулювати ринок, держава може підтримувати сукупний попит, заохочуючи економічну експансію.

Після Другої світової війни Мілтон Фрідман створив ще одну популярну економічну теорію - монетаризм. В рамках цього вчення національна валюта розглядається як один із засобів державного регулювання економіки, а її головним регулюючим інститутом є Центральний банк.


Читайте також:

 1. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
 2. Визначення поняття «Економіка підприємства» у сучасній економічній літературі
 3. Глобалізм і національна економіка.
 4. Держава й економіка.
 5. Економіка
 6. Економіка Англії у міжвоєнний період
 7. Економіка в системі наук
 8. Економіка Великобританії в період монополістичного капіталізму
 9. Економіка відшкодування збитків від забруднення та інших порушень стану навколишнього середовища
 10. Економіка добробуту та теорія квазіоптимуму
 11. ЕКОНОМІКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Переглядів: 559

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Біологія і медицина | Тема 3. Найважливіші наукові терміни і поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.033 сек.