а. Нітрування. Так як фуран і пірол ацидофобні, то всі реакції електрофільного заміщення проходять при дії спеціальних агентів, які не мають кислотного характеру. Нітрують фуран і пірол сумішшю оцтового ангідриду з нітратною кислотою в піридині (ацетилнітратом).
Хоча тіофен і не ацидофобний його також нітрують ацетил нітратом, так як нітратна кислота може викликати окиснення і осмолення тіофену.
б. Сульфування. За причиною ацидофобності фурану і піролу, їх сульфують комплексом піридину з сірчаним ангідридом – піридинсульфотриоксид.
Тіофен не ацидофобний, тому його сульфують концентрованою сульфатною кислотою при кімнатній температурі:
Реакцію сульфування тіофену при кімнатній температурі застосовують для виділення тіофену із кам’яновугільної смоли і з бензолу.
в. Ацилювання здійснюється за м’яких умов на каталізаторі ZnCl2 (або StCl2).
Всі реакції електрофільного заміщення у фурані, тіофені, піролі проходять легше, ніж у бензолі, внаслідок донорних властивостей гетероатомів та збільшення електронної густини у п’ятичленних гетероциклах при порівнянні з бензолом.
Механізм SE. Електрофільне заміщення відбувається здебільшого у a-положення, так як при цьому s-комплекс має меншу енергію і відповідно більшу стійкість, ніж s-комплекс при заміщенні у β-положення.