Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Біогенні аміни та реакції декарбоксилювання

R─CH─COOH ® R─CH2─NH2 + СО2

NH2 амін (реакція декарбоксилювання), каталізатор – ферменти декарбоксилази

Моноаміни, що утворюються в процесі декарбоксилювання, виявляють високу біологічну активність – біогенні аміни. Деякі з цих сполук є складовими частинами інших біомолекул. Так у складі фосфоліпідів крім амінокислоти серину може входит відповідний біогенний амін етаноламін. Цистеамін і β-аланін є структурними елементами коферменту А та пантетеїну. Утворений з треоніну амінопропанол є структурним елементом вітаміну B12. Деякі біогенні аміни діють як сигнальні речовини. Важливим нейромедіатором є утворена з глутамату γ-аміномасляна кислота [ГАМК (GABA)]. Інші нейромедіатори утворюються шляхом декарбоксилювання небілкових амінокислот. Так, з 3,4-дигідроксифенілаланіну (дофа) утворюється медіатор дофамін. Дофамін одночасно є попередником катехоламінів адреналіну та норадреналіну. Порушення метаболізму дофаміну є причиною хвороби Паркінсона. З триптофану через проміжний 5-гідрокситриптофан утворюється серотонін, сполука з широким спектром дії. Багато моноамінів і катехоламінів інактивуються аміноксидазою (моноаміноксидаза, "МАО") шляхом дезамінування з одночасним окисленням в альдегіди.

Під час декарбоксилювання глутамінової кислоти утворюється γ-аміномасляна кислота, яка відіграє важливу роль у функціональній діяльності центральної нервової системи.

НООС─СН2─СН2─СН─СООН ® НООС─СН2─СН2─СН2─ NH2

NH2

Серотонінвпливає на функції нервової, серцево-судинної та м’язової систем. Бере участь у регуляції тиску крові, в роботі органів дихання, в роботі травного каналу. Гістамін спричиняє секрецію соляної кислоти в шлунку, виявляє специфічну дію на нервові закінчення судин, зумовлюючи їх розширення і зниження тиску крові.

Аміни виявляють фізіологічну дію. При досить малих концентраціях. Нагромадження їх в організмі може викликати порушення ряду біохімічних процесів. Для запобігання цьому в тканинах є активна оксидаза, яка каталізує процеси окислення амінів до альдегідів і кислот, частина яких виводиться з організму з сечею, а інша частина піддається перетворенням:

R─ СН2─СН2─NH2 + О2 ® R─ СН2─СН=NH + Н2О2

R─ СН2─СН=NH + НОН ® R─ СН2─СОН + NH3

R─ СН2─СОН + О ® R─ СН2─СООН

 

 

Висновок:

³ В результаті перетворень амінокислот утворюються аміак, оксид вуглецю (ІV), карбонові кислоти, кетокислоти, аміни та інші сполуки.

³ Якщо ці сполуки не використовуються в процесах синтезу, то вони піддаються подальшим перетворенням (крім аміаку та оксиду вуглецю): Аміни перетворюються на карбонові кислоти (окислювальне дезамінування), карбонові кислоти і кетокислоти – до води і вуглекислого газу.

³ Кінцеві продукти розщеплення амінокислот є аміак, вода і оксид вуглецю (ІV).

³ Одним із важливих методів знешкодження аміаку є взаємодія його з аспарагіновою та глутаміновою кислотами, при цьому утворюються відповідні аміди. Реакції відбуваються за участю енергії АТФ, їх каталізують ферменти аспарагінсинтетаза і глутамінсинтетаза. Аспарагінова та глутамінова кислоти зв’язують аміак, перебуваючи як у вільному стані, так і в складі білків. Аміак у складі аспарагіну і глютаміну надходить у печінку, де з нього синтезується сечовина, яка є кінцевим продуктом обміну білків і амінокислот. Синтез сечовини – ферментативний процес, що відбувається із затратою енергії АТФ. Більшість ферментів, які забезпечують синтез сечовини, знаходяться в мітохондріях клітин печінки, де інтенсивно відбуваються окислювально-відновні реакції. Сечовина виділяється з клітин печінки в кров, переноситься в нирки і виділяється з організму з сечею. Утворення сечовини в організмах людини і тварин є основним методом знешкодження аміаку

Читайте також:

  1. VIII. Реакції, в результаті яких утворюються високомолекулярні сполуки
  2. АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ М'ЯЗОВОЇ СИСТЕМИ
  3. АДАПТИВНІ РЕАКЦІЇ МІКРООРГАНІЗМІВ НА СТРЕСОВІ ДІЇ.
  4. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  5. Алгоритм безпосередньої заміни
  6. Аналітичні реакції та вимоги, яким вони повинні відповідати.
  7. Антигени. Антитіла. Серологічні реакції .
  8. Види опор та їх реакції
  9. Визначення реакції продуктів, кислотності і лужності.
  10. Вітаміни
  11. Вітаміни та їх значення для організму дорослих і дітей




Переглядів: 5342

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Орнітин, лізин триптофан тирозин | Лекція 5. Обмін вуглеводів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.03 сек.