Причина – монополія на землю, що знаходиться у виняткових природних умовах.
Умови – монопольні ціни.
Форми – Більш високі: орендна плата, земельний податок.
Джерело – Додаткова вартість, створена в інших галузях матеріального виробництва.
Надлишок над середнім прибутком складає диференційну земельну ренту.
Абсолютна рента виступає як різниця між ринковою вартістю продукції і ціною виробництва.
Монопольна рента – різниця між монопольною ціною, верхня межа якої визначається лише платоспроможним попитом, і вартістю рідкісного землеробного продукту у вигляді надприбутку.
Ціна землі— це одержана від продажу сума грошей, яка, будучи покладена в банк, приносила б власнику земельної ділянки у вигляді процента дохід не менший, ніж отримувана з цієї землі рента. Отже, ціна землі — це капіталізована земельна рента. Вона прямо пропорційна розміру ренти й обернено пропорційна нормі банківського процента.
Розраховується ціна землі за такою формулою:
де R— рента; S— норма позичкового процента.
Відсутність в Україні достатнього економічного інтересу у сільськогосподарських товаровиробників і дійового господарського механізму використання земель спричинили кризову ситуацію у сільському господарстві і, зрештою, призвели до фактичного відчуження селянина від землі. Це зумовило необхідність здійснення земельної реформи, об’єктом якої з 15 березня 1991 р. оголошено всі землі України.
Земельна реформа— це комплекс правових, економічних, технічних і організаційних заходів, здійснення яких має на меті вдосконалення земельних відносин, перехід до нового земельного ладу, адекватного характерові регульованої, соціально-орієнтованої ринкової економіки країни. Вона є складовою економічної реформи, здійснюваної Україною на шляху до ринкових відносин. Метою цієї реформи є створення належних умов для рівноправного розвитку різних форм власності і господарювання на землі, формування багатоук ладної економіки, раціонального використання та охорони земель.