Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Константа електролітичної дисоціації

Оскільки електролітична дисоціація слабких електролітів є оборотнім процесом, то вона підлягає закону діючих мас. Отже, для процесу дисоціації слабких електролітів можна записати константу рівноваги. Як приклад розглянемо дисоціацію слабкого електроліту КА:

КА ↔К+ + А-.

Позначимо концентрацію йонів як [К+] і [А-], а концентрацію недисоційованих молекул через [КА]. Тоді константу рівноваги запишемо так:

Константа рівноваги слабкого електроліту К називається константою дисоціації. Вона, як і ступінь дисоціації, є кількісною мірою здатності речовини дисоціювати у розчині. Чим менше значення цієї константи, тим слабкішим є електроліт, і навпаки, чим більша константа дисоціації, тим краще дисоціює розчинена речовина. Константа дисоціації не залежить від концентрації розчину, а залежить від температури. Вона має розмірність концентрації (моль/л).

Слабкі електроліти, що складаються більш ніж з двох іонів, дисоціюють ступінчасто. Кожен ступінь дисоціації характеризується певною величиною константи дисоціації. Ці константи дисоціації називаються ступінчастими і позначаються К1, К2,… Кп. Прикладом багатойонного електроліту є ортофосфорна кислота Н3РО4. Відповідно до послідовного відщеплення йонів водню можна записати три рівняння рівноваги, які характеризуються відповідними ступінчастими константами дисоціації. При цьому практично завжди К12>… Кп, оскільки енергія відщеплення першого йона від нейтральної молекули завжди менша:

H3PO4 ↔ H+ + H2PO4-,

H2PO4- ↔ H+ + HPO42-,

HPO42- ↔ H+ + PO43-,

Сумарна константа дисоціації дорівнює добутку ступінчастих констант дисоціації:

Кзаг = К1•К2•К3.

Ступінчасто дисоціюють також багатокислотні основи і амфотерні гідроксиди.

Між константою і ступенем електролітичної дисоціації є зв’язок, відомий під назвою закону розведення Оствальда.

Якщо електроліт є дуже слабким, тобто α→0, то

З даного рівняння можна зробити важливий висновок:із зменшенням концентрації електроліту ступінь дисоціації його збільшується.

 

Властивості розчинів сильних електролітів

Розчини сильних електролітів не підлягають закону розбавляння, що свідчить про необоротність процесу дисоціації сильних електролітів. Справді, у розчинах речовини, кристали яких побудовані з йонів, дисоціюють повністю, і їхній істинний ступінь дисоціації дорівнює одиниці. Твердження, що сильні електроліти повністю дисоціюють на йони, є основним положенням теорії розчинів сильних електролітів, для яких α має дорівнювати одиниці. Проте для концентрованих розчинів сильних електролітів α < 1.

Відхилення ос сильних електролітів від одиниці в бік менших значень пояснюється тим, що теорія електролітичної дисоціації Арреніуса не враховувала електростатичної міжйонної взаємодії у розчині, а все пояснювала дією сил Ван дер Ваальса. Якщо у розчинах слабких електролітів електростатичні сили між іонами можна не враховувати, оскільки α < 1, то у розчинах сильних електролітів (навіть розбавлених), де є лише йони, електростатична взаємодія досить значна.

Для кількісної оцінки властивостей розчинів сильних електролітів необхідно враховувати електростатичну взаємодію між йонами і можливість утворення асоціатів. Оскільки ефективна концентрація йонів не відповідає їхній реальній концентрації, тобто менша останньої (внаслідок утворення асоціатів), то для характеристики властивостей і стану іонів у розчині користуються величиною, яка називається активністю. Її позначають буквою а.

Активність йона (або речовини) є функцією концентрації. Вона має розмірність концентрації і пропорційна їй:

а = f•С


Читайте також:

  1. Взаємодія йонів солі, що утворюються в результаті електролітичної дисоціації з молекулами води, називається гідролізом солі.
  2. Константа кондуктометричної чарунки
  3. Константа хімічної рівноваги
  4. Константа хімічної рівноваги. Рівняння ізотерми хімічної реакції
  5. Константа швидкості реакції в гомогенній системі та гетерогенній.
  6. Ступінь електролітичної дисоціації
  7. Ступінь електролітичної дисоціації. Здатність електроліту ди­соціювати на іони кількісно оцінюють за допомогою ступеня дисо­ціації б.
  8. Теорія електролітичної дисоціації.
  9. У. Транспорт дихальних газів кров’ю. Крива дисоціації оксигемоглобіну.




Переглядів: 4548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ступінь електролітичної дисоціації | Коефіцієнти активності речовин і іонів є функцією не лише концентрації розчину. Їхні значення також залежать від природи електроліту, температури та йонної сили розчину.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.