Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ступінь електролітичної дисоціації. Здатність електроліту ди­соціювати на іони кількісно оцінюють за допомогою ступеня дисо­ціації б.

Ступінь дисоціації бце відношення числа молів електроліту, що розпався на іони, до його загальної концентрації у розчині. Якщо позначити число молів продисоційованого елект­роліту через Сдис (моль/л), а загальну концентрацію — Сзаг (моль/л), то ступінь електролітичної дисоціації бдорівнюва­тиме:

б = .

З цього виразу видно, що б може змінюватись від нуля до одини­ці, тобто 0 б≤ 1. Ступінь дисоціації виражають і в процентах. Для цього відповідне значення в частках одиниці треба помножити на Ї00. Наприклад, в 0,1 Мрозчині СН3СООН ступінь дисоціації дорівнює 0,0136 або 1,36 %.

За величиною ступеня дисоціації 0,01- 0,1 н розчинів усі електроліти поділяють на сильні і слабкі.

До сильних електролітів належать речовини, які у розчині дисоціюють практично повністю. Це – солі окрім важкорозчинних (див.таблицю розчинності); кислоти: НСІ04, HN03, HCІ, НВг, НІ, Н24; гідрокси­ди лужних і лужно-земельних металів: LiOH, NaOH, KOH, RbOH, CsOH, Ca(OH)2, Sr(OH)2, Ba(OH)2. Ступінь дисоціації сильних електролі­тів практично не залежить від концентрації розчину, а відхилення значення б від одиниці або 100 % пояснюється для них утворенням так званих асоціатів.

Слабкі електроліти у розчинах дисоціюють част­ково. До них належить більшість органічних кислот і основ, не­органічні кислоти Н2С03, H2S, H2Si03, H3As03, HCN, HF, НОСІ, HN02 і NH3·H20.

Характерною особливістю слабких електролітів є встановлення у розчині динамічної рівноваги між йонами і молекулами розчине­ної речовини:

СН3СООН ↔ СН3СОО- + Н+

Оскільки електролітична дисоціація слабких електролітів є оборотним процесом, то вона підлягає закону діючих мас. Отже, для процесу дисоціації слабких електролітів можна записати константу рівноваги. Як приклад розглянемо дисоціацію слабкого електроліту КА:

КА ↔ К+ + А-.

Позначимо концентрацію йонів [К+] і [А-], концентрацію недисоційованих молекул [КА]. Тоді константу рівноваги запишемо так:

К = .

Константа рівновагії слабкого електроліту К називається константою дисоціації Кдис. Вона, як і ступінь дисоціації, є кіль­кісною мірою здатності речовини дисоціювати у розчині. Чим менше значення Кдис, тим слабкішим є електроліт, і навпаки, чим більша Кдис, тим краще дисоціює розчинена речовина. Константа дисо­ціації не залежить від концентрації розчину, а залежить від темпе­ратури. Вона має розмірність концентрації (моль/л).

Між константою і ступенем електролітичної дисоціації є зв`язок, відомий під назвою закону розбавляння Оствальда. Запишемо рівняння дисоціації слабкого бінарного електроліту типу КА:

КА ↔ К+ + А-.

Нехай його концентрація дорівнює С моль/л, а ступінь дисоціації б. Тоді концентрація йонів

+] = [А-] = Сб, концентрація недисоційованих молекул [КА] = С – Сб = С( 1 – б). Підставляючи значення концентрацій усіх частинок електроліту у вираз його константи дисоціації, матимемо:

К = = , або Кдис=.


Читайте також:

  1. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  2. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  3. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  4. Аналіз цін конкурентів проводиться за допомогою
  5. АЧТ-це тіло, поглинальна здатність якого (для всіх довжин хвиль) тотожне 1.
  6. Бистрість – це здатність людини до термінового реагування на подразники та до високої швидкості рухів, що виконуються при відсутності значного зовнішнього опору.
  7. Біржова валютна торгівля та ступінь валютного регулювання і контролю
  8. В електронагрівачах використано одну з головних власти­востей електричного струму - здатність нагрівати провідники.
  9. Валентність — це здатність атомів одного елемента сполу­чатися з певним числом атомів інших елементів під час утворення хімічних сполук.
  10. Вертикальне наведення.Вертикальне наведення виконується за допомогою прицілу, бічного рівня і підйомного механізму.
  11. Взаємодія йонів солі, що утворюються в результаті електролітичної дисоціації з молекулами води, називається гідролізом солі.
  12. Вибір кращих альтернатив за допомогою бінарних відношень




Переглядів: 972

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Концентрація розчина – це кількість розчиненої речовини в певній кількості розчину або розчинника. | Дисоціація води. Йонний добуток води.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.