Разом з учнями перевіряю правильність складеної на дошці схеми і пропоную її прокоментувати, назвавши органи, що належать до кожної гілки влади. Підкреслюю, що до законодавчої влади в Україні належить Верховна Рада України, оголошую тему уроку і повідомляю його основні завдання.
Статус Верховної Ради України.
Робота з документом.
— Опрацюйте текст ст. 75 Конституції України і визначте статус Верховної Ради в Україні.
Конституція України
Стаття 75. Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент — Верховна Рада України.
Узагальнюю відповіді учнів і підводжу їх до розуміння, що Верховна Рада — єдиний законодавчий орган в Україні; звертаю увагу учнів, що Верховна Рада є парламентом України.
Бесіда.
— Пригадайте з курсу всесвітньої історії, коли і де було створено перший в світі парламент.
Розповідь учителя.
Представницькі органи різних країн світу мають свої назви — Сейм (Польща), Конгрес (США), Кнесет (Ізраїль), Стортинг (Норвегія). Головним завданням парламенту будь-якої країни є створення й удосконалення законів. Верховна Рада України обирається вільними виборами на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки і складається з 450 народних депутатів тощо. У 2006 р. уперше вибори до Верховної Ради України проходили за пропорційною системою — усі депутати обиралися за списками політичних партій. Для ефективної роботи такої кількості депутатів необхідна певна організація. Організацію роботи парламенту визначає спеціальний нормативний акт — Регламент Верховної Ради України.
Організація роботи Верховної Ради України.
Питання про структуру Верховної Ради України пропоную розглянути під час роботи зі схемою.