Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Національна економіка як система взаємодіючих економічних механізмів

Прогностична.

Виховна та світоглядна.

Функції національної економіки як науки

Національна економіка України є цілісним організмом. Вона об'єднує взаємопов'язану систему галузей, видів виробництв і територіальних комплексів. У цій системі органічно взаємодіють галузі виробницгва (промисловість, сільське господарство, будівницгво, транспорт, зв'язок тощо) і сфери послуг (освіта, охорона здоров'я, культура). Природно, що співвідношення зазначених сфер і галузей, тобто структура національної економіки, рівень розвитку, ефективність функціонування мають значні відмінності в різних країнах. Чим розширеніша економіка держави, тим досконаліша система господарювання, тим краще використовуються переваги міжнародного поділу праці, тим вищі економічна і соціальна ефективність виробництва та рівень життя населення. Водночас розвиток національної економіки має гарантувати екологічну безпеку населенню.

Вивчення національної економіки дає можливість розглядати всю систему господарювання України як єдине ціле. Здійснення макроекономічного аналізу сучасних явищ та процесів, що відбуваютьсяв національній економіці є підґрунтям для побудови перспективних моделей стратегічного розвитку економіки в Україні. Як сфера наукового пізнання, національна економіка виконує такі функції:

(Слайд 8) 1. Теоретико-пізнавальна (гносеологічна). сугь ії у пізнанні економічних явищ та процесів з метою обгрунтування нових тенденцій та моделей у розвитку національної економіки.

суть полягає у вихованні національної свідомості населення, підвищення рівня національної економічної кульїури та адекватного до цього економічного світогляду.

3. Практична (прикладна).

Суть цієї функції полягає в розробці практичних рекомендацій на основі здійснення аналізу та оцінки різних фінансових, господарських та організаційно-управлінських явищ у національній економіці. Це дає можливість підвищувати якість економічних та управлінських рішень.

сугь її полягає воцінці сучасної економічної кон'юнктури та передбаченні стратегічного розвитку різних секторів та сфер національної економіки, виходячи з критеріїв екзогенного та ендогенного характеру.

Національна економіка - організаційно-економічна система взаємопов'язаних сфер господарської діяльності людей, якій властива технологічна та територіально-галузева пропорційність, обмежена державними кордонами.

В основі національної економіки є політичний та економічний суверенітет, тобто верховенство державної влади щодо прийняття політичних і економічних рішень.

(Слайд9)Для національної економіки характерні такі особливості: 1. Власна структура господарства, ця структура господарства повинна відповідати вимогам національної безпеки, щоб у випадку екстремальної ситуації забезпечити безпеку населенню і самій економіці.

2. Автономність прийняття всіх економічних рішень у відповідності до концепцій

розвитку національної економіки.

3. Зовнішньоекономічна політика, яка спрямована на підтримку власних господарюючих суб'єктів. З проголошенням незалежності Україна почала здійснювати самостійну зовнішньоекономічну політику згідно із Законом УРСР від 03.08.1990 р. "Про економічну самостійність УРСР", Для виникнення і розвитку національної економіки необхідні такі передумови:

1) поглиблення суспільного поділу праці, який сприяє виникненню якісно нових галузей спеціалізації;

2) формування системи державного регулювання економікою, яка повинна забезпечити пропорційність розвитку, а також підтримку підприємницьких структур;

3) інституційна система держави.

Дуже важливим чинником ефективної національної економіки є формування громадянського суспільства. У цьому контексті можна виокремити блоки інституцій:

1) державно-політичний блок - це блок, який вирішує питання державотворення, моніторингу за виконанням законів України, норм, законодавчих актів;

2) соціально-економічний блок передбачає вирішення проблем матеріально-
технологічної бази, духовної та соціальної бази для розвитку національної економіки;

3) блок екологічної безпеки передбачає вирішення питань, пов'язаних з виконанням
екологічного законодавства держави та екологічної безпеки населення;

4) Конституція України - основний закон розвитку національної економіки (ст. 1, СТ. 2,
СТ. 75 Конституції України).

Щоб національна економіка тривалий час стабільно розвивалася необхідні перш за все сприятливе ринкове середовище та ефективна система державного регулювання національної економіки, яка поділяється на дві великі сфери:

1) галузі, які виробляють товари;

2) галузі, які надають послуги.

До першої належать: промисловість, сільське господарство, лісове господарство і будівництво.

До другої сфери належать: транспорт, зв'язок, торгівля, інформаційно-обчислювальне обслуговування, загальна комерційна діяльність із забезпечення функцій ринку. Сюди входить також охорона здоров'я, соціальне забезпечення, освіта, культура та мистецтво, наука, державне управління та інші галузі.

Особливості галузевої структури національної економіки залежать від територіального поділу праці, природних і трудових ресурсів, історичного розвитку господарства країни.

У національній економіці виділяють фізичну економіку та грошову.

Основним завдання вивчення національної економіки є вивчення основних економічних, соціальних та екологічних факторів та сил, які формують стійкий рівень зростання та сталого розвитку національної економіки.

Держава здійснює економічну політику для забезпечення високого рівня розвитку національної економіки, для цього потрібні такі передумови:

1) поглиблення територіального суспільного поділу праці, який сприяє розвитку нових галузей і секторів економіки;

2) формування систем и державного регулювання економіки, яка повинна забезпечувати

розвиток нових галузей, які відповідають інноваційній моделі;

3) створення сприятливого інституційного середовища для розвитку підприємницької діяльності.

(Слайд 10)Критеріями ефективного функціонування національної економіки -

1) рівень економічного зростання, який визначається не тільки на основі кількісних, але і якісних параметрів; 2)рівепь безробіття;

3) рівень економічного добробуту кожного громадянина і відсутність поляризації між сукупним попитом багатих і бідних (наявність середнього класу);

 

4) рівень інфляції;

5) рівень екологічного та соціального добробуту. До речі, сьогодні рівень доходу на душу населення в Україні становить - 600$, в Польщі -1,5 тис. $, в Німеччині - 2,5 тис. $, в Болгарії -1,5 тис. $, в країнах Балтики ~ 1,5 тис.$.

6) ефективність виробничої сфери всистемі національної економіки;

7) детінізація національної економіки (шляхом формування ефективного правового поля); жорстке регулювання; покращення економічного середовища (оподаткування, державне датування, питання диференціації тощо); організаційно-управлінського середовища. .

Національна економіка розвивається на основі інституцій, які підтримують формування громадянського суспільства, інституції громадянського суспільства можна поділити на такі блоки: ~ державно-політичні; ~ соцііально-економічні; ~ іституції екологічної безпеки.


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  4. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  5. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  6. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  7. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  8. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  9. VI. Узагальнення та систематизація знань
  10. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.
  11. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  12. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру




Переглядів: 1369

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет і задачі вивчення національної економіки | Ознаки та моделі розвитку національних економік

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.