Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ендокринна система

Залози внутрішньої секреції, або ендокринні залози, виробляють біологічні речовини – гормони. Гормони забезпечують гуморальну (через кров, лімфу, міжклітинну рідину) регуляцією фізіологічних процесів в організмі, потрапляючи у всі органи і тканини. Частина гормонів продукується тільки в окремі періоди, більшість протягом всього життя людини. Вони можуть гальмувати або прискорювати ріст організму, статеве дозрівання, фізичний і психічний розвиток, регулювати обмін речовин і енергію, діяльність внутрішніх органів. До залоз внутрішньої секреції належать: щитоподібна, прищитоподібн залози, тимус (загрудинна залоза), надниркові залози, підшлункові залози, гіпофіз, статеві залози і ряд інших. Деякі з перелічених залоз виробляють, крім гормонів, ще й секреторні речовини (наприклад, підшлункова залоза бере участь у процесі травлення, виділяючи секрети в дванадцятипалу кишку; продуктом зовнішньої секреції чоловічих статевих залоз – яєчок – є сперматозоїди і таке ін.). Такі залози називають залозами змішаного типу.

Біля основи головного мозку розташований гіпофіз, щитоподібна залоза – у ділянці горлових хрящів, надниркові залози прилягають до нирок (іл. 1.10).

Гіпофіз займає особливе положення серед залоз внутрішньої секреції. Гормони, що виробляються ним, беруть участь у регулюванні діяльності щитоподібної залози, надниркових та інших залоз, а гормони цих залоз, у свою чергу, впливають на діяльність гіпофіза. Крім того, нервові імпульси, що надходять до гіпофізу з мозку, беруть участь у регулюванні утворення і виділення ним гормонів. При недостатній діяльності передньої долі гіпофізу затримується нормальний ріст тіла, а при пухлинах її спостерігається гігантизм.

Щитоподібна залоза складається з найдрібніших бульбашок, наповнених напіврідкою білковою речовиною, в якій міститься гормон тіроксін (до його складу входить йод). Діяльність щитоподібної залози також впливає на ріст, обмін речовин та енергію. Зайва кількість гормонів щитоподібної залози викликає базедову хворобу, що виражається в збільшенні щитоподібної залози, порушенні діяльності серцево-судинної системи і обміну речовин.

Надниркові залози складаються із зовнішньої, кіркової та внутрішньої, мозкової речовини. Кожна частина надниркової залози виробляє гормони зі своїми особливими властивостями. Мозкова речовина виробляє адреналін, який, розщеплюючи у печінці глікоген на цукор, що поступає з кров’ю у працюючі м’язи, значною мірою впливає на вуглеводний обмін. Ось чому при посиленій м’язовій роботі зростає потреба в адреналіні і відповідно, в цукрі. За кількістю адреналіну можна судити про рівень інтенсивності фізичного навантаження, про настання агресивного стану, люті. Кіркова речовина надниркових залоз виробляє цілий ряд гормонів. Одна група з’єднань, що складаються з цукристих речовин (глюкокортикоїди), впливає на обмін речовин і через нього на роботу м’язів. Друга група, куди входять з’єднання, що складаються з мінеральних солей та гормонів (мінералокортикоїди), впливає на обмін солей і діяльність нирок. Решта гормонів має функції, схожі з функціями гормонів статевих залоз. Порушення діяльності надниркових залоз спричиняє важкі розлади в роботі м’язів, нервової системи, нирок та інших органів.

З віком зміни в органах травної системи у людини менше помітні, ніж в інших органах. Фіксуються лише деяке зниження тонусу та еластичності м’язових елементів, що становлять тканини кишок, та поступова атрофія вистилаючого їх епітелію – природно, що це дещо погіршує просування їжі. Після 30–40 років у слизовій оболонці шлунка з’являються ознаки атрофічних процесів: зменшується виділення шлункового соку і пепсину, зменшується кількість ферментів в соку підшлункової залози, погіршується моторика різних відділів травної системи. До 50 років ці ознаки вже досить виразно проявляються: знижується основний обмін (у жінок 25–30 років він дорівнює приблизно 105 Дж/кг, в 65–70 років – 84 Дж/кг; у чоловіків відповідно 109 та 88 Дж/кг). Зменшується загальна кількість білків в організмі, зростає кількість холестерину, активізується його відкладання на стінках судин.

Завдяки дослідженням було встановлено можливість цілеспрямованого впливу фізичних вправ на діяльність травної системи. Так, з’ясувалося, що інтенсивні фізичні навантаження послаблюють, а невеликі і помірні навантаження – стимулюють вплив на рухову, секреторну та всмоктувальну функції органів травної системи. Це виявляється в тому, що у першому випадку апетит падає, в другому – підвищується. При цьому фізичні навантаження, навіть дуже інтенсивні і тривалі, через 1,5–2 години після їжі позитивно впливають на функцію шлунку, кишок, печінки, жовчовивідних шляхів, підшлункової залози. Помірні навантаження стимулюють вуглеводну, білкову і пігментну функції печінки, підвищують тонічну активність м’язів, жовчного міхура, зміцнюють м’язи передньої стінки живота.

При фізичному навантаженні кровопостачання скелетних м’язів істотно зростає, а кількість крові, що надходить до органів черевної порожнини, зменшується. Проте під час виконання легких фізичних вправ воно компенсується поліпшенням венозного кровообігу, посиленням лімфотоку та кровотоку в артеріальних судинах, вищою утилізацією кисню і живильних речовин, що сприятливо впливає на процес травлення.

Отже, заняття фізичними вправами поліпшують обмін речовин, підвищують кількість кінцевих продуктів обміну: сечовини, сечової кислоти, вуглекислого газу, які виводяться з організму. При значному фізичному навантаженні потові залози функціонують інтенсивніше, навантаження на нирки зменшується.

Клінічно встановлено, що під впливом фізичних вправ рівень цукру в крові знижується. Тому для профілактики цукрового діабету фізичні вправи необхідні [7]. Дія їх обумовлена стимулюючим впливом на тканинний обмін утилізації цукру в організмі і відкладенні його в м’язах.

При надмірній масі тіла під впливом вправ нормалізується жировий обмін і зменшується відкладання жиру. Інтенсивна м’язова діяльність поліпшує засвоєння білків і вітамінів, покращує кисневі процеси (збільшується відкладання глікогену в м’язах, печінці), швидко руйнує адреналін, що виділяється у надмірній кількості під час психічної напруги. При тривалій циркуляції в організмі він може чинити шкідливий вплив.


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  3. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  4. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  5. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  6. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  7. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  8. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  9. VI. Узагальнення та систематизація знань
  10. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.
  11. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  12. Автоматизована система аудита (system update)




Переглядів: 762

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Травна та сечовидільна системи | Дихальна система

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.