Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Частки ринку підприємств Із реалізації кондитерських виробів

Підприємство Частка ринку, % Квадрат частки ринку Підприємство Частка ринку, % Квадрат частки ринку
15,78 249,08 2,69 7,22
14,13 199,59 2,52 6,37
10,99 120,75 1,90 3,59
7,96 63,29 1,71 2,91
7,25 52,62 0,90 0,81
6,28 39,45 0,64 0,41
5,98 35,71 0,58 0,34
4,32 18,64 0,54 0,29
3,69 13,59 0,19 0,04
3,26 10,62 0,16 0,03
2,89 8,35 0,06 0,00
2,85 8,10 Усього 100,0 849,4
2,76 7,60 –– –– ––

Передбачається злиття підприємств № 1 та № 20. Коефіцієнт Херфіндаля-Хіршмана до злиття становив 849,4. Сукупна частка ринку підприємств № 1 та № 20 дорівнює 15,78 + 0,58 = 16,36, а її квадрат 16,362 = 267,65. Тоді 267,65 – (249,08 + 0,34) = 267,65 – 249,42 = + 18,23, тобто ця різниця не перевищує 100 пунктів коефіцієнту Херфіндаля-Хіршмана. Отже, заборону на злиття підприємств № 1 та № 20 не буде введено, що й відбулося на практиці: концерн «Укрпромінвест» (підприємство № 1) з найбільшою часткою на ринку поглинуло підприємство № 20 (Кременчуцька кондитерська фабрика). Після «Укрпромінвест» лідирують на ринку концерн «АВК» (2-ге підприємство), Львівська фабрика «Світоч» (3-тє підприємство).

Ринок вважається нормальним для конкуренції, якщо коефіцієнт Херфіндаля-Хіршмана міститься в межах 1000 < KXX < 1800. Якщо значення KXX на ринку певного товару перевищує 1800, то в разі злиття підприємств перевищення квадрата їх часток більш ніж на 100 пунктів свідчить про посилення монопольної влади на ринку, а отже, потрібно заборонити їх злиття для забезпечення умов конкуренції.

Наслідками злиття підприємств можуть бути диверсифікація виробництва; зміна номінальної і ринкової вартості акцій; зміна показників ефективності фінансової діяльності та ін.

Інноваційна та інвестиційна активність.Інноваційні зміни у виробництві характеризують застосування людських знань для економічного розвитку. Фундаментальна програма «Україна-2010» одним із пріоритетів економічної політики називає «перехід до інноваційного вектора розвитку», а державну інноваційну політику вважає однією з найважливіших підойм виведення України з кризи і забезпечення її динамічного зростання.

Підприємці вирізняються інноваційним типом мислення, а успішний їхній бізнес ґрунтується на тезі: «особистість — ідея — інвестиції».

У статистичній формі звітності № 1-підприємництво (річна) відображаються такі показники інноваційної діяльності:

а) витрати підприємств на інновації та інформатизацію;

б) показники патентно-ліцензійної діяльності підприємств;

в) показники оновлення продукції машинобудування.

До об’єктів промислової власності належать винаходи, корисні моделі, промислові зразки.

Винахід, корисна модель — результат творчої діяльності людини в будь-якій галузі технології. Об’єктом винаходу може бути продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин, рослини і тварини) або спосіб. Термін «корисна модель» застосовується до деяких технічних рішень, а саме до рішень у галузі механіки. Тому об’єктом корисної моделіможе бути конструктивне виконання пристрою.

Промисловий зразок — результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання. Промисловим зразком визначається художньо-конструкторське вирішення виробу, що визначає його зовнішній вигляд, відповідає вимогам новизни і придатне для виробництва промисловим способом.

Раціоналізаторська пропозиція — пропозиція, що є новою і корисною для підприємства, якому вона подана, та передбачає створення чи зміну конструкції виробів, технології виробництва, складу матеріалу або техніки, що застосовується.

Ліцензійна угода— це угода, за якою одна із сторін (ліцензіар) надає іншій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання об’єкта інтелектуальної власності. Об’єктами інтелектуальної власності, що передаються за ліцензійною угодою, є винахід, корисна модель, промисловий зразок, ноу-хау, інжиніринг.

Ноу-хау — конфіденційна інформація технічного, економічного, адміністративного, фінансового характеру, що є власністю ліцензіара та недоступна будь-якій особі під час використання патенту або в результаті простого виявлення.

Інжиніринг — здійснення за контрактом із замовником ряду робіт і надання послуг, включаючи складання технічних завдань, проведення наукових досліджень, розробку технічної документації, консультації та авторський нагляд під час монтажу, пусконалагоджувальних робіт, консультації економічного, фінансового або іншого характеру.

До інтелектуальної власності належить також авторське право на літературні, музичні, художні, фотографічні, кінематографічні і аудіовізуальні твори.

В обліку та статистичній звітності інтелектуальна власність — це нематеріальні активи. Існує Всесвітня організація інтелектуальної власності при ООН. Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) (World Intellectual Property Organization, WIPO) — міжнародна міжурядова організація, створена відповідно до Стокгольмської конвенції (1967). Місцезнаходження — Женева. Кількість країн-членів — понад 147.

Зміну запасів матеріальних оборотних активів Держкомстат визначає на підставі квартальних балансових звітів підприємств та організацій, зокрема статей про виробничі запаси, обсяг незавершеного будівництва, запаси готової продукції та товарів. Додатково оцінюють зміну запасів на сількогосподарських підприємствах.

Якщо прибуток підприємств витрачається на поповнення оборотних активів, а не на валове нагромадження основного капіталу, то такий прибуток перетворюється на джерело простого, а не розширеного виробництва, внаслідок чого постає реальна загроза знищення вітчизняного виробництва.

Основним аналітичним показником інвестиційної активності підприємств є рівень інвестування:

Інвестиційна політика підприємства є частиною її загальної стратегії, яку спрямовано на приріст активів з метою отримання в майбутньому прибутку. Тому стратегічний план повинен містити в своїй основі прогноз ефективності проекту.

Для прогнозу інвестицій потрібно обґрунтувати ефективність варіантів проектів і вибрати з них найкращий. Для цих цілей найчастіше використовуються:

· метод потоку грошової готівки;

· метод норми рентабельності капіталу;

· метод дисконтування коштів.

Метод потоку грошової готівки є з них найпростішим. Він ґрунтується на застосуванні даних про початкові інвестиції і термін окупності. Метод передбачає розрахунок суми прибутку за роками експлуатації об’єкта. Ця сума і є підсумковим економічним ефектом від вкладання інвестицій.

Приклад. Визначити термін окупності інвестицій. Відомо, що обсяг інвестицій у проект становить 40 тис. грн. Прогнозується річний дохід від інвестицій у розмірі 30 тис. грн, в тому числі витрати становитимуть 25 тис. грн.

Розв’язання: Визначається:

1) прогноз річного прибутку:

(тис. грн);

2) період повернення інвестицій:

(років).

Висновки: інвестиції окупляться через 8 років експлуатації об’єкта.

Переваги цього методу: а) простота розрахунків; б) можливість ранжування проектів залежно від терміну окупності; в) визначеність суми інвестицій. Але недоліками методу потоку грошової готівки є те, що а) недооцінюється прибутковість як віддача від вкладених інвестицій; б) однакова оцінка основного капіталу в перший і восьмий роки експлуатації. Тому для підвищення точності розрахунків рекомендується враховувати також амортизацію і можливості її використання.

Метод норми рентабельності капіталу ґрунтується на врахуванні ефективності інвестиційних проектів.

Приклад. Вибрати ефективніший проект вкладення капіталу для підприємства. Дані, які характеризують показники варіантів проектів, наведено в табл. 8.4.

Таблиця 8.4


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. IV група- показники надійності підприємства
  4. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  5. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  6. Або продукція підприємств, що знаходяться за кордоном.
  7. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  8. Автопідприємства вантажних автомобілів
  9. Автопідприємство пасажирських автомобілів
  10. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  11. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  12. Активами торговельного підприємства




Переглядів: 886

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення межі ринку товару і конкурентної позиції виробника | ПОКАЗНИКИ ДВОХ ПРОЕКТІВ ВКЛАДЕННЯ КАПІТАЛУ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.