При такій великій питомій поверхні значна доля всіх молекул (або атомів) речовини дисперсної фази знаходяться на поверхні розподілу фаз.
Ці молекули володіють потенціальною енергією і з збільшенням дисперсності, а отже, і питомої поверхні, збільшується поверхнева енергія.
Поверхнева енергія, віднесена до одиниці площі поверхні - поверхневий натяг є в той же час і питомою вагою Гіббса (ізобарним потенціалом 1м2 поверхні). Тому поверхнева енергія (ізобарний потенціал G) дисперсної системи при постійних температурі і тиску буде дорівнювати:
G = σ ∙ S,
де σ - поверхневий натяг;
S - площа поверхні.
З термодинаміки відомо, що самодовільно протікають процеси, які супроводжуються зменшенням ізобарного потенціалу, а також що системи з великим запасом енергії Гіббса термодинамічно нестійкі.
Більшість реальних тіл існує в колоїдному стані. Багато які з мінералів являють собою дисперсії твердих, а іноді рідких і газоподібних частинок у твердому дисперсійному середовищі. Ці дисперсії утворилися при застиганні магми або в процесі осадження в океані. Річкова вода містить мінеральні та органічні речовини у вигляді частинок різної дисперсності. Грунт являє собою дисперсію різних мінералів та органічних речовин рослинного і тваринного походження в колоїдному стані. Хмари, пил і дим також утворюють дисперсні системи. До дисперсних явищ також відносять явища, які спостерігаються в капілярах і вузьких порах. До дисперсних систем належать нафта, лаки, фарби, мийні засоби, полімери, папір, тканини, молоко, масло та деякі інші продукти харчування. Нарешті, тіло людини містить гелі і розчини високомолекулярних сполук (ВМС), а кров складається із золей, макромолекул і крапель емульсій. Згідно з крилатим визначенням І. І. Жукова, «людина — ходячий колоїд».
Залежно від умов, у рідкому середовищі одна і та ж речовина може знаходитися як у вигляді істинного розчину, так і в колоїдному стані. Так, хлорид натрію у воді дає істинні розчини (дисоціюючи при цьому на іони Na+ і Сl-), а у бензолі або ефірі можна приготувати колоїдні розчини NaC1. Сірка в етиловому спирті розчиняється з утворенням істинного розчину, колоїдні ж розчини сірки легко отримати у воді.