РОЗДІЛ 3. ФОРМУВАННЯ ПОРТФЕЛЮ СТРАТЕГІЙ ПІДПРИЄМСТВА
Тема 6. Стратегічне управління як реалізація цільового підходу
Лекція 9.
Цільовий підхід в управлінні
Будь-яке управління передбачає досягнення цілей і в цьому контексті є цільовим. Відмінності полягають у методах усвідомлення, обгрунтування та визначення цілей, скільки чим ясніша мета, тим більше впевненості в тому, що можна знайти способи її досягнення.
Однак нинішній стан економіки та окремих підприємств України такий, що майбутнє не дуже ясне, а цілі дещо розмиті, тому виникає небезпека захоплення проміжними, частковими, “сьогоднішніми” результатами, “управління для управління”. Цільовий підхід, жорстко зорієнтований на перспективу, потребує чіткого визначення цілей розвитку, шляхів їхнього досягнення, змін усіх компонентів виробничо-управлінських систем, які необхідні для забезпечення ефективних результатів.
Цільовий підхід - це система методів і методичних прийомів, що забезпечують постійну орієнтацію управлінської діяльності, планово-управлінських рішень, процесів виконання цих рішень, спрямованих на кінцеві результати, з урахуванням соціально-економічних характеристик, які постійно змінюються завдяки розвитку системи потреб, кількісних та якісних змін у виробничому потенціалі системи, відносно якої застосовується цільовий підхід.
Це не означає втрати уваги до поточної діяльності. Якщо не приділяти певної уваги проміжним цілям діяльності, повязаній з їхнім досягненням, виникає загроза не досягти кінцевих результатів від зусиль і вкладень у розвиток підприємства.
“Цільове управління, - зазначає Дж. Морісей, - … потребує ясного і чіткого визначення цілей або бажаних результатів роботи, формування реальних пролграм їхнього досягання та чіткої оцінки параметрів роботи шляхом вимірювання конкретних результатів на етапах досягнення потсавлених цілей” ( Моррисей Дж. Целевое управление организацией. – М.: Сов радио, 1979. – С.74).
Останніми роками найбільшого поширення “цільовий підхід до управління” набув у формі стратегічного управління, яке продемонструвало свою ефективність на процвітаючих підприємствах різного типу в усьому світі. Визначення концепції стратегічного управління передбачає формування системи управління певного типу з визначенням мети як відправної точки стратегічних дій.