В лабораторіях цукрової, бродильної, хлібопекарської та молочної промисловостей найширшого використання набув поляриметричний метод визначення сахарози, в основу якого покладена властивість асиметричних атомів вуглецю сахарози обертати площину поляризацїї поляризованого променя.
Світло – це електромагнітні хвилі, в яких відповідні вектори складових магнітного і електричного полів спрямовані перпендикулярно до руху променів.
Поляризованим називається промінь, у якого всі коливання розташовані в одній площині.
Кут обертання площини поляризації світла залежить від довжини хвилі світла, концентрації сахарози, відрізка шляху, який проходить промінь світла (довжина кювети), а також від температури розчину.
a=[a]d20 × × c/100, (1.1)
де: – довжина шляху, який проходить промінь в оптично активному середовищі (довжина кювети), дм; с – концентрація оптично активної речовини, г в 100 см3 розчину; [a]d20 – кут питомого обертання оптично активної речовини.
Питомим обертанням називають такий кут обертання площини поляризації [a]d20 , який отримують під час проходження променем шару розчину завдовжки 1 дм при концентрації речовини в ньому 100 г в 100 см3.
У роботі німецьких дослідників наведені середні значення величин питомого обертання основних моносахаридів і полісахаридів, виміряні при довжині хвилі 589,3 нм, а саме:
Речовина Питоме обертання [a]d20
Сахароза 66,53
D-глюкоза 53,24
a-D глюкоза 108,2
β-D глюкоза 20,6
Фруктоза – 94,27
Редукувальний цукор – 20,6
Рафіноза 123,1
Крохмаль + 200…+205
Декстрини + 198…+160
У свіжоприготованих розчинах редукувальних цукрів спостерігається явище мутаротації (поступової зміни питомого обертання), пов‘язане з існуванням різних форм даного моносахариду. Наприклад, глюкоза існує в трьох формах, що взаємно перетворюються.