Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Склад нафти і газу

Нафта і газ - це теж гірські породи, але не тверді, а рідкі та газоподібні. Разом з іншими горючими осадовими породами (торф, буре та кам'яне вугілля, антрацит) вони утворюють сімейство каустобіолітів або - горючих органічних порід.

Основними її елементами є вуглець (83...87%) і водень (11...14%). Найбільш часто зустрічається домішка – сірка (до 7%), хоча в багатьох нафтах сірки практично немає. Кисень зустрічається не в чистому вигляді, а в різних з'єднаннях (кислоти, феноли, ефіри і т. д.); його в нафти не більше 3,6%.

Фракційний склад нафти визначається при поділі з'єднань по температурі кипіння. Фракцією(дистилятом) називається частка нафти, що википає в певному інтервалі температур. Початком кипіння фракції вважають температуру падіння першої краплі скондесувалися; кінцем кипіння – температуру, при якій випаровування фракції припиняється. Так, бензини википають в межах 35...205 ° С, гас - 150...315, дизельні палива - 180...350, масла - 350 і вище.

Вуглеводні являють собою хімічні сполуки вуглецю і водню. Вони бувають парафінові, нафтенові і ароматичні.

Парафінові вуглеводні (метан, етан, пропан і т. д.) Мають хімічну формулу С "Н2n + 2 (і - число атомів вуглецю). При і =1….4 парафінові вуглеводні є газами, при і від 5 до 15 – рідинами, при і> 16 – при звичайних температурах твердими речовинами. Тверді вуглеводні метанового ряду називають парафинами. Температура їх плавлення становить в основному 52...62°С. У пластових умовах парафіни знаходяться в розчиненому стані. Однак при зниженні температури, тиску і виділення розчиненого газу парафін виділяється з нафти у вигляді кристалів, створюючи тим самим проблеми для її фільтрації в пласті і руху в трубопроводах. Залежно від будови і кількості рідких парафінових вуглеводнів в нафтах, властивості одержуваних з них нафтопродуктів можуть відрізнятися досить істотно.

Нафтенові вуглеводні (циклани) мають хімічну формулу СпН2п. На відміну від парафінових вуглеводнів вони мають циклічний будова. Нафтенові вуглеводні присутні у всіх фракціях нафт. Вони – найважливіший компонент моторних палив і мастил (покращують експлуатаційні властивості бензинів, зменшують залежність в'язкості масел від температури), а також сировина для отримання ароматичних вуглеводнів.

Ароматичні вуглеводні (арени) мають хімічну формулу С "Н2n-6 (при n> 6). Циклічне будова ароматичних вуглеводнів на відміну від нафтенових характеризується наявністю подвійних зв'язків. Вони також зустрічаються у всіх фракціях, мають гарну розчинюючої здатністю по відношенню до органічних речовин, але високотоксичні.

Крім вуглеводнів в нафті містяться кисневі, сірчисті і азотисті сполуки. До числа основних кисневих сполук, що містяться в нафтах, відносяться нафтенові кислоти і асфальто-смолистові речовини. Нафтенові кислоти викликають корозію металів. Асфальто-смолисті речовини – це складні високомолекулярні сполуки, що містять крім вуглецю і водню кисень (до 2%), сірку (до 7%) і азот (до 1%). При звичайних температурах вони малотекучі або тверді речовини з густиною, що перевищує щільність води. Частина асфальто-смолистих речовин, розчинна в бензині, називається смолою, а нерозчинна – асфальтом.

Азотисті сполуки представлені, зокрема, порфиринами, які, як вважалося, утворилися з хлорофілу рослин і гемоглобіну тварин. Прихильники теорії органічного походження нафти бачили в цьому підтвердження своїх поглядів.

Природні гази за місцем видобутку діляться на три групи:

• видобуваються з чисто газових родовищ;

• видобуваються з газоконденсатних родовищ;

• видобуваються разом з нафтою з нафтових родовищ.

Всі гази є сумішшю парафінових вуглеводнів з азотом, сірководнем, вуглекислим газом та іншими компонентами, але в різних пропорціях. Гази чисто газових родовищ найбільш легкі, вони на 90% і більше складаються з метану. Гази нафтових родовищ (їх також називають попутним нафтовим газом) найбільш важкі, метану в них від 30 до 70%. Гази газоконденсатних родовищ дещо більш важкі, ніж гази чисто газових родовищ, але легше, ніж нафтовий газ; метану в них від 80 до 90%. Природний газ безбарвний, а за відсутності в ньому сірководню – не має запаху.



Читайте також:

  1. D-петля, що складається з 8–12 залишків, декілька з яких – дигідроуридинові.
  2. I. При підготовці до переговорів визначите склад делегації і її керівника.
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  5. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  6. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  7. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  8. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  9. Part A. Зовсім нескладний eтикет.етикет.
  10. А) Роздільне складання таблиць (За підручником Богдановича М.В.)
  11. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  12. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.




Переглядів: 416

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОСНОВИ НАФТОГАЗОПРОМИСЛОВОГО ГЕОЛОГІЇ | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.