Принцип методу. Пробу розчиняють в розчиннику і додають розчин Війса. Через певний час додають йодид калію і воду. Йод, що виділився, відтитровують розчином тіосульфату натрію.
Реактиви, посуд та устаткування:кислота оцтова крижана згідно з ГОСТ61 х.ч., водний розчин йодиду калію з масовою часткою 10 % згідно з ГОСТ 4232 х.ч., вуглець чотирихлористий згідно з ГОСТ 20288 ч.д.а., розчин Війса, що містить монохлорид йоду в оцтовій кислоті, водний розчин тіосульфату натрію молярної концентрації с (Na2S2O3 · 5H2O) = 0,1 моль/дм3 (0,1 н.), водний розчин крохмалю з масовою часткою 1 %.
Приготування розчину Війса
Порядок виконання роботи. У колбі з пришліфованою пробкою зважують на вагах 2-го класу пробу жиру із записом результату до четвертого десяткового знаку. Масу проби жиру визначають згідно з таблицею 4 залежно від передбачуваного значення йодного числа.
Наважку розчиняють у 10 см3 чотирихлористого вуглицю і добають з бюретки точно 25 см3 розчину Війса. Закривають колбу пришліфованою пробкою. Змоченою розчином йодистого калію (необхідно стежити, щоб сліди розчину йодистого калію не потрапили в реакційну суміш). Перемішують вміст колби обережними обертами і поміщають в темне місце за температури від 18 °С до 20 °С для настоювання. Час настоювання встановлюють залежно від передбачуваної величини йодного числа:
для олій та жирів з йодним числом менше ніж 150 − 1 година;
для олій та жирів з йодним числом вище ніж 150 − 2 години.
Після закінчення зазначеного терміну доливають 15 см3 розчину йодистого калію і 100 см3 дистильованої води. Струшують колбу і титрують вміст розчином тіосульфату натрію (0,1 моль/дм3) до одержання солом`яно-жовтого забарвлення. Після цього доливають від 1 см3 до 2 см3 розчину крохмалю і титрують до повного зникнення синього забарвлення.
Одночасно в тих самих умовах проводять контрольне дослідження (без наважки жиру).
Опрацювання результатів. Йодне число розраховують за формулою 9.