Процес стандартизації включає в себе встановлення і використання спеціальних документів – стандартів (від англ. standard – норма, зразок). Стандарт – це нормативно-технічний документ, що встановлює комплекс нормативних правил та вимог до об'єкта стандартизації, які затверджуються компетентним органом. Об'єктами стандартизації є відповідні види продукції, норми, вимоги, методи, терміни, позначення тощо, які можуть часто використовуватися в науці, техніці, будівництві.
Використання стандартів дає змогу поліпшувати якість продукції, підвищувати рівень уніфікації й взаємодії, розвивати автоматизацію виробничих процесів, збільшувати ефективність експлуатації та ремонту виробів.
У галузі будівництва стандартизації підлягають методи розрахунків та проектування конструкцій і споруд, вимоги до матеріалів та виробів, допуски на стадії монтажу й будівництва будов і споруд, методи випробувань та проведення вимірювань, методи представлення й обробки отриманих вимірювань.
Реалізацію державної політики в галузі стандартизації, державний нагляд за додержанням обов'язкових вимог стандартів та інших нормативних документів в Україні здійснюють Державний комітет України із стандартизації, метрології та сертифікації (Держстандарт України) і Державний комітет будівництва, архітектури й житлової політики України (Держбуд України).
Вони організовують фундаментальні дослідження у сфері стандартизації, проводять видавничу діяльність і підготовку кадрів у зазначеній сфері.
В Україні стандартизація спрямована на забезпечення єдиної технічної політики, захист інтересів споживачів, економію всіх видів ресурсів, відповідність національних нормативних документів законодавчим актам та світовим аналогам.