Предмет та завдання курсу “Історія Стародавнього Сходу”. Хронологічні та географічні рамки історії Стародавнього Сходу. Періодизація історії Стародавнього Сходу. Джерела з історії Стародавнього Сходу, їх класифікація. Особливості джерельної бази з історії Стародавнього Єгипту, Месопотамії, найдавніших державних утворень Малої Азії та Закавказзя. Методологічні проблеми історії Стародавнього Сходу. Дискусія про азіатські виробничі відносини. Формаційна та цивілізаційна концепції і світознавство. Стародавній Схід та світова історія. Розшифрування систем письма цивілізацій Стародавнього Сходу. Вивчення історії країн Стародавнього Сходу у західноєвропейській та вітчизняній історіографії (дореволюційній, радянській та пострадянській). Вивчення історії Стародавнього Сходу на сучасному етапі.
Стародавній Єгипет. Утворення держави. Політична історія, економіка, культура Єгипту під час правління І – ХХХ династій.
Стародавній Єгипет. Хронологія та періодизація єгипетської історії. Природні умови та населення Стародавнього Єгипту. Формування класового суспільства та держави на території Єгипту. Додинастичний період. Культури Герзе, Амрат та Бадарі. Раннє царство. Давнє царство. Особливості соціально-економічного розвитку Єгипту в ранній період. Перший перехідний період: соціально-економічна роздрібненість Єгипту. Середнє царство. Другий перехідний період – Єгипет під владою гіксосів. Зміни в галузі економіки та соціальному устрої Єгипетської держави. Військово-політична історія Єгипту доби Нового царства. Релігійно-політична реформа Аменхотепа ІV. Єгипет за правління Рамесидів. Фіванська теократія. Пізнє царство. Лівійсько-саїський Єгипет. Завоювання Єгипту лівійцями. Єгипет під владою ефіопів. Проникнення в Єгипет асирійців, підвищення Саїсу та об’єднання країни під владою XXVI династії. Особливості економічного та соціального розвитку Пізнього Єгипту. Завоювання країни персами. Єгипет під владою іноземців. Культура Стародавнього Єгипту: особливості матеріальної культури, мова, писемність, освіта, наука, література, міфологія та релігія. Архітектура та мистецтво. Театр, музика, фізична культура. Побут та звичаї стародавніх єгиптян.