Функціонально-вартісний аналіз (ФВА) — метод комплексного системного дослідження функцій об’єктів, спрямований на забезпечення суспільно необхідних споживчих властивостей об’єктів і мінімальних витрат на їхній прояв на всіх етапах їхнього життєвого циклу.
Об’єкт ФВА — виріб, технологічний процес, виробнича, організаційна, інформаційна структура (система), а також їхні окремі елементи, піддані дослідженню з метою вибору за критерієм «якість / вартість» найкращого варіанта реалізації виконуваних ними основних функцій.
Функція— зовнішній прояв властивостей об’єкта, що визначає, що потрібно зробити з метою поліпшення розглянутого об’єкта або що повинен робити об’єкт у певних умовах?
Головна функція – функція, що визначає призначення, сутність і головну мету створення об’єкта в цілому.
Основна функція – функція, що визначає одну з основних вимог до системи (без реалізації якої обійтися неможливо).
Розрізняють також функції за такими групами: основні й допоміжні (що сприяють виконанню основних вимог); корисні й марні (негативні); зайві й шкідливі й інші.
Параметр функції – застосовувана на практиці або рекомендована нормативними документами величина (включно з економічними показниками), що характеризує певну властивість або розміри об’єкта, а також режим його роботи.
Функціонально необхідні витрати (вартість реалізації функції) – це вартісна оцінка тієї суми елементів (або статей) витрат, які необхідно враховувати для оцінки ступеня реалізації функції (наприклад, оцінка витрат на виготовлення вузла автомобіля може бути зроблена за сумарними витратами на матеріали, заробітну плату основних робітників і витратами на використання основного технологічного устаткування, а оцінка витрат на експлуатацію автомобіля повинна провадитися за значенням показника «зведені витрати»).