Польові шпати - найпоширеніші мінерали в земній корі. Польові шпати становлять близько 50% силікатів (по вазі), що входять до складу земної кори. Здебільшого вони зустрічаються в магматичних породах (близько 60%), потім в метаморфічних (близько 30%) і близько 10% серед осадових порід.
Походження у польових шпатів глибинне. У ультраосновних магматичних породах (дуніт, піроксенит, перидотит) вони не зустрічаються. Польовий шпат магматичного походження входить до складу кислих глибинних (граніти) і вивержених (ліпарити, кварцові порфіри) магматичних порід. У пегматитових жилах ортоклаз виділяється із залишкового магматичного розплаву, де зазвичай утворюються великі кристали. Ортоклаз метаморфічного походження входить до складу гнейсів, виникають також в зоні контакту глинистих та інших порід з кислими магмами.
Польові шпати в поверхневих умовах піддаються процесам хімічного вивітрювання. Крім того, польові шпати хімічно змінюються під дією гарячих водних розчинів, що йдуть з магматичних вогнищ. У результаті вивітрювання калієві польові шпати, як і інші алюмосилікати, перетворюються в білу глину - каолініт, натрієві - в тонко-лускуватий мусковіт - серицит.
Польові шпати за хімічним складом поділяються на калій-натрові і натрово-вапнякові, або плагіоклази.