1. Виконавчий комітет харківської міської ради прийняв рішення та затвердив проект будівництва олійноекстракційного заводу, врахувавши громадські інтереси, посилаючись на позитивний висновок громадської екологічної експертизи. Представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області подали позов до суду у зв’язку з тим, що проект будівництва олійноекстракційного заводу не пройшов громадських слухань і не може бути реалізований.
Вирішіть справу. Вкажіть підстави проведення та наслідки громадської екологічної експертизи. Чи необхідно проводити державну екологічну експертизу при будівництві олійноекстракційного заводу? Визначте підстави та порядок проведення громадських слухань.
2. До мешканців багатоквартирного будинку, як тих що утворюють побутові відходи, надійшли листи від Державної податкової служби України про необхідність сплати екологічного податку за розміщення відходів згідно з Податковим кодексом України. Громадяни звернулись до ЖЕКу зі скаргами, оскільки систематично платять за вивіз сміття у складі комунальних послуг. ЖЕК у свою чергу направив ці скарги до організації-перевізника, яка безпосередньо здійснювала збирання та вивіз сміття до полігону. Остання від сплати екологічного податку відмовилась, мотивуючи це тим, що не є суб‘єктом, що розміщує відходи.
Визначить коло суспільних відносин. Які організаційні умови та підстави сплати екологічного податку? Хто є платником екологічного податку в зазначеній ситуації? Що є об‘єктом оподаткування?
Завдання для самостійної роботи (3 години)
1. Правове забезпечення сплати екологічного податку.
2. Плата за землю.
3. Збір за використання надр.
4. Збір за спеціальне використання води.
5. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів.
6. Збір за користування радіочаститним ресурсом.
ТЕМА 11. ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ЗАСІБ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА