Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правова основа торгово-біржовоїдіяльності

Правова основа горгово-біржовоїдіяльності, як виду господарської діяльності, включає такі джерела господарсько ГО права як нормаіинно-правовий акт, правовий звичайі нор­мативний договір.

Ііормативно-нраковий акт. Нормативно-правовий акт являє собою офіційно прийнятийкомпетентними органами правотворчий документ, задопомогою якого, по-перше, у сис­тему господарського права(законодавства) уводяться госпо-дарсько-правові норми,по-друге, який містить саме ці норми. Згідно ст. 7 ГК України відносини в сфері господарювання ре гулюютьсяКонституцісю України, ДІЙСНИМКодексом, закона ми України, нормативно-правовнмиактами Президента Ук­раїни й Кабінету МіністрівУкраїни, нормативцо-правовимиактами Іншихорганік державної п.іади и органів місцевого са­моврядування,а також іншими нормативними актами.

Торгово-біржова діяльністьявляє собою складнийком­плексний предмет правового регулювання,що регулюється як загальними,так і спеціальними нормамирізних нормативноправових актів.

20 ---------------


РпзОш 1. Поняття й правова основа торгово-біржової діяльності

Особливе місце в регулюванні горгово-біржовоїдіяль­ності займаютьнорми ГК України. Зокрема, ч. 2 ст. 178 ГК Ук­раїни передбачає, що правові умовястворення й діяльності то­варнихбірж, а також основніправила здійснення торгово-біржово]діяльності визначаютьсядійсним кодексом, прийня­тими відповідно до нього законамий іншими иормативно-нра жжими актами.З огляду на те, що торгово-біржовадіяльнії! ь НОСИТЬнекомерційний характер варто звернутися до ст. 54 ГК України, що визначає загальні вимогищодо регулюванняне-комерціііпої господарської діяльності. Зокрема, ця норма пе­редбачає, що на суб'єктівгосподарювання, що здійснюють не-комерційну господарськудіяльність, поширюються загальні вимога арегулювання господарської діяльності з урахуваннямособливостей її здійсненнярізними суб'ї ктами господарюван­ня, які визначаються ГК й іншими законодавчими актами.

До загального належатьнорми Законів України «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Провласність», «Про оподаткунання прибутку підпрік мств»,«Про захист економічної конкуренції» і багато інших, що встановлюють загальні поло­ження господарювання. Це такожокремі правові інститути Цивільного кодексу України, зокрема зобов'язального права, позовної давності, представництва й деякі інші (у тій частині, у якій нони поширюються на всіхсуб'єктів господарювання, а значить і на діяльність товарнихбірж).

До спеціальних норм, насамперед, варто віднести поло­ження Закону України «Про товарнубіржу*, прийнятого в 1991 році і який є основним нормативно-правовим актом, щорегламентує діяльність товарноїбіржі.

Аналогічні закони і й у ряді піших країн, зокрема в Росії, Бєларусі, Вірменії й інших країнах С'НД. Норми таких законів регулюють основні питаниядіяльності товарної біржі, зокре­ма: організацію торгів,укладання угод, правовий статус учас­ників біржових торгів н Ін. Протягомдекількох років біржова діяльність у Росіїй Украпи не була врегульована спеціальнимзаконом, і и і ніс і попалася,і навіть успішно.Так, на момент

--------------------------------------------------------------------- Z/


Біржове право


введенняі» силу Закону, в Україні вже було зареї стромно 50 говарнихбірж.

Поряд із законами, значнуроль у регулюванні горгово-біржовоі діяльності грають ігідзаконні нормативно-правое!ак-іи: Укази ПрезидентаУкраїни, постанови Кабінету МіністрівУкраїни іі ін. Так, Указ ПрезидентаУкраїни «Про заходищо­до забезпечення формування й функціонування аграрного ринку» від 6 червня 2001 p., стан правовою основоюцілого ря­ду заходів щодо розвитку біржової торгівлі сільськогоспо­дарськоїпродукції. У деяких країнах СНД(Молдова, Казах­стан й ін.) регулювання діяльності товарнихбірж здійснюється на рівні указів Президента при відсутності( пеціальних законів.

Важлива роль належить постановамі розпорядженням уряду. Так, основні напрями розвитку біржового ринку і і іьськогосиодарської продукції викладеш впостанові Кабінету Міністрів України від 20 липня 2000 p., №1148 «Про заходи щодо вдосконалення регулювання ринку зерна».

Крім цього єй ряд відомчих нормативно правових актів, прийнятихрізними міністерствамий комисіами. Наприклад, Типовіправила біржової торгівлі сільськогосподарською про­дукцією, затверджені спільним наказом Міністерства сільського господарства й продовольства України, Міністер­ством економіки України й Міністерством фінансівУкраїни №103/44/62 від 3 квітня 1996 р. Цейнормативно-иравонин акт мас важливе значення, як при розробці й яі нердженні то­варною біржею власних Правил біржової торгівлі, так і при визначенні загальних підходів до організаціїіі регулюваннябіржових торгів.

Істотнароль у регулюванні біржовоТ-торгово-біржовоідіяльності приділяється таким локальним нормативнимак­там, як Правила біржовоїторгівлі й Устав біржі, які затверд­жуються конкретною товарною біржею. Варто звернути увагу, що значеннялокальних нормативних .ікни як джерел права, що регулюють торгово-біржову діяльність багато вчому вма-

гг -------------------------------------------------------------------------



Читайте також:

  1. IV. Правова держава, як засіб реалізації і забезпечення прав, свобод та обов’язків людини і громадянина в Україні
  2. Nom. sing. Gen. sing. Основа
  3. V. Орієнтовна основа дії
  4. V. Орієнтовна основа дії
  5. V. Орієнтовна основа дії
  6. V. Орієнтовна основа дії
  7. V. Орієнтовна основа дії
  8. V. Орієнтовна основа дії
  9. V. Орієнтовна основа дії
  10. V. Орієнтовна основа дії
  11. V. Орієнтовна основа дії
  12. V. Орієнтовна основа дії




Переглядів: 311

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи й принципи регулювання торгово - біржової діяльності | Немає зерна? Учіться торгувати ф'ючерсом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.