Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 17 Міжнародне економічне право

17.1,
Поняття та джерела міжнародного економічного права

Міжнародно-правове регулювання еконо­мічних, перш за все торгових, відносин між державами виникло в глибоку давнину. Тор­гові відносини з давніх давен є предметом між­народних договорів. Одним із моральних і пра­вових принципів визнавалася свобода торго­вих відносин - ]из соттегсіі, що було одним з найдавніших принципів міжнародного права. Перші спеціальні міжнародні торгові дого­вори з'являються в кінці XVII ст., і до кінця XX ст. складаються деякі спеціальні принци­пи, інститути і міжнародно-правові доктрини, що стосуються регулювання економічних вза­ємовідносин держав, а саме: «рівних можли­востей», «капітуляцій», «відкритих дверей», «консульської юрисдикції» та ін.

В к. XIX - поч. XX ст. з'являються нові види договорів: угоди про товарообіг, транс­портні, клірингові угоди (від англ. с1еагіп£ -один з видів торговельних і платіжних дого­ворів, що регулює здійснення сторонами взаємних поставок товарів і надання послуг на основі приблизної рівності їхньої вартості. Клірингова угода передбачає безготівковий взаємний залік грошових вимог і зобов'язань)' тощо.

У другій половині XX ст. в Європі виникають особливі еко­номічні інтеграційні міжнародні організації - Європейські Спів­товариства і Рада Економічної Допомоги. 1947 р. був укладе­ний перший в історії багатосторонній торговий договір - Гене­ральна угода про тарифи і торгівлю (ГАТТ), на основі якого утворилась міжнародна установа, що об'єднує сьогодні понад 100 держав. 1980 р. було прийнято Конвенцію ООН про догово­ри міжнародної купівлі-продажу товарів, а 1989 р,- Конвенцію про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів.

1 Дипломатический словарь.- Т. II.- М.: Наука, 1985.- С. 49.
__________ 224 РОЗДІЛ 17


 


Серед принципів міжнародного економічного права засто­совуються: 1) загальновизнані принципи міжнародного права; 2) спеціальні принципи: принцип недискримінації (надання умов, не гірших за ті, які надаються цією державою іншим державам); принцип найбільшого сприяння нації; принцип національного режиму (фізичні та юридичні особи іноземної держави повністю прирівнюються у своїх правах до національ­них фізичних та юридичних осіб); принцип взаємовигоди, прин­цип преференційного режиму (як правило, це торгові пільги, які перш за все стосуються митних зборів) тощо.

Отже, міжнародне економічне право - галузь міжнародно­го публічного права, яка є сукупністю принципів і норм, що регулюють економічні відносини між державами та іншими суб'єктами міжнародного права. В широкому розумінні між­народне економічне право регулює як діяльність суверенних держав у їх міжнародних економічних відносинах, так і діяль­ність приватних осіб, що займаються транскордонними еконо­мічними та підприємницькими трансакціями.

Предметом міжнародного економічного права є міжнарод­ні економічні багатосторонні чи двосторонні відносини між державами та іншими суб'єктами міжнародного публічного права.

У сучасній правовій літературі існують дві концепції між­народного економічного права: 1) це галузь міжнародного пуб­лічного права, і предметом її є економічні відносини суб'єктів міжнародного права; 2) джерелом норм міжнародного еконо­мічного права є як міжнародне право, так і внутрішньодержав­не право, а отже, міжнародне економічне право поширює свою дію на всі суб'єкти права, що беруть участь у комерційних відносинах, які виходять за межі однієї держави. Отже, за­лежно від розуміння міжнародного економічного права його суб'єктами є: 1) держави; 2) держави і транснаціональні кор­порації.

Джерела міжнародного економічного права ті самі, що й міжнародного публічного права в цілому, а саме:

1. Міжнародні договори: а) універсальні (ГАТТ); б) двосто­
ронні. Договори можуть бути загального характеру або спеціальні
(торгові тощо);

2. Міжнародні звичаї;

3. Рішення міжнародних організацій.

Міжнародні економічні договори - це угоди економічного характеру, добровільно укладені між державами чи міжнарод­ними організаціями з метою регулювання їхніх економічних відносин.

У Законі України «Про зовнішньоекономічну діяльність» 1991 р. зовнішньоекономічний договір (контракт) розглядається


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. III. ГРАЖДАНСКОЕ ПРАВО
  3. IV розділ. Сегментація ринку та вибір цільового сегменту
  4. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  5. IV. Правова держава, як засіб реалізації і забезпечення прав, свобод та обов’язків людини і громадянина в Україні
  6. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  7. Up тоне право
  8. V розділ. Товарна політика підприємства
  9. V. Класифікація і внесення поправок
  10. VI розділ. Маркетингова цінова політика
  11. VI. УГОЛОВНОЕ ПРАВО И УГОЛОВНЫЙ ПРОЦЕСС
  12. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару




Переглядів: 309

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Право міжнародних організацій | Міжнародне економічне право

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.