Мед – основний продукт бджільництва, перероблений бджолами з нектару.
Розрізняють монофлорний (з нектару одного виду рослин) і поліфлорний (з нектару різних видів медоносів), рідкий, відкачаний з стільників за допомогою медогонки і стільниковий.
Якість меду визначається видовим складом медоносів, вологістю, питомою вагою. Кристалізація – це природний процес, який не погіршує якості меду. Розрізняють мед і за кольором: світлий, помірно забарвлений і темний.
Хімічний склад меду дуже складний, в нього входять більш ніж 300 різних елементів, які повністю засвоюються організмом людини. Водність більшості сортів зрілого меду становить близько 18%. До 75% складають глюкоза і фруктоза тобто прості цукри. Кількість сахарози в зрілому меді допускається не більше 6,0 % (для меду першого гатунку). З віком мед з рідкого стану перетворюється в кристалізований (твердий). Розрізняють кристалізацію крупнозернисту, дрібнозернисту і салоподібну.
Розрізняють мед за в’язкістю. Це одна з ознак зрілості меду. Тягучість меду залежить від виду медоносів. При нагріванні, тягучість меду зменшується, а при нагріванні більше 40 0С знижується його якість.
Відкачують мед коли 1/3 або половина стільника мають запечатанні комірки восковими кришечками, такий мед – зрілий. Відкачаний мед проціджують крізь фільтри і залишають для відстоювання при температурі 20 0С. Мед в стільниках має назву – стільниковий. Це дуже цінний продукт, в запечатаних комірках він повністю зберігає свій аромат та цінні якості.
Крім бджолиного меду є штучний, його виготовляють на підприємствах харчової промисловості з цукру та інших солодких продуктів. Від бджолиного він відрізняється хімічним складом і якостями. Стандартом визначено норми і показники якості бджолиного меду, що споживається в натуральному вигляді.
Крім нектару бджоли збирають падь. Існує два види паді: рослинного і тваринного походження. Рослинна падь – це виділення на листах рослин внаслідок різкої зміни температури повітря. Тваринна падь – це рідкі виділення попелиць, червців. Падь багата цукром, що приваблює бджіл, особливо при відсутності в природі взятку. На відміну від квіткового меду падь вміщує багато мінеральних солей і декстринів. Для зимівлі бджіл падевий мед непридатний.