Тема 16. Технологія виробництва і визначення якості прополісу
Вид занять: Лабораторна робота.
Мета занять: Вивчити кілька видив прополісу та визначити їх якість.
Обладнання і матеріали:зразки прополісу, таблиці, реактиви, лабораторний посуд, дистильована вода, паперові фільтри.
Теоретичні підстави
Прополіс – бджолиний клей, продукт переробки бджолами смолистих речовин рослинного походження. Бджоли застосовують прополіс як будівельний матеріал для полірування воскових комірок у гнізді, замащування щілин, підтримання санітарного стану у гнізді завдяки його бактерицидній дії.
Прополіс є органічне з’єднання, в його склад входять смоли і бальзами –55%, ефірні масла – 10%, віск – 30-35%, квітковий пилок – 5%. Температура плавлення прополісу – 80-100 0С. Питома вага – 1,113-1,136 г/см3. Колір – бурувато-зелений до коричневого зі смолистим запахом. На смак гіркуватий, терпкий. При температурі нижче 15 0С – твердий і легко кришиться, а понад 30 0С – м’який, пластичний. Добре розчиняється у етиловому і метиловому спирті, ефірі, скипидарі.
Збирають прополіс протягом року. Для збору прополісу застосовують спеціальні решітки, які кладуть поверх стільників. Вузькі щілини бджоли заліплюють прополісом. З решіток прополіс зіскрібають і зліплюють в грудки масою 100-200 г, обгортають пергаментним папером, або целофаном. Прополіс зберігає свою якість багато років.
Від однієї бджолиної сім’ї можна отримати за сезон 80-150 г прополісу. Зберігають прополіс за температури 3-4 0С. Зберігати прополіс необхідно в сухому і чистому приміщенні, в упакованому вигляді.