Хвороби бджіл діляться на незаразні і заразні. Незаразні хвороби виникають в наслідок переохолодження гнізда і різними токсикозами. Заразні хвороби, що викликані збудниками, називаються інфекційними. До них відносяться європейський і американський гнильці, мішкуватий, вапняний і кам’яний розплід. Якщо збудник тваринного походження, хвороба називається інфекційною (нозематоз, акарапідоз, варраотоз, браульоз).
Найбільш розповсюджена хвороба нозематоз, збудник – Nosema Apis – мікроорганізм, утворює спори, якими заражаються дорослі бджоли. Паразитують у тонкому відділі кишечнику, викликаючи чорний пронос. Виникає хвороба в кінці зими, на початку весни при охолодженні гнізда. Сприяють захворюванню неякісні корми, слабкість сім’ї.
Основні заходи боротьби – підгодівля цукровим сиропом з фумагіллином або нозематином, скорочення і утеплення гнізд, заміна корму на якісний.
Велику шкоду бджільництву завдає варроатоз, збудник – кліщ Varroa Jakobsoni, вражається бджолиний розплід і дорослі бджоли. Паразитує кліщ на тілі бджоли, живлячись гемолімфою. Особливо його багато влітку, коли у гнізді багато розплоду.
Основні способи боротьби – хімічний, фізичний, термічний, зоотехнічний.
Методичні вказівки
1. Визначення нозематозу. З цією метою необхідно 10 бджіл усипити ефіром, ножицями зрізати черевце і ретельно розтерти у ступці. Потім додати декілька крапель дистильованої води, добре розмішати і краплю нанести на предметне скло, накрити покривним. Під малим збільшенням мікроскопу продивиться об’єкт. Спори ноземи видно у вигляді рисових зерен. Зробити мальунок.
2. Роздивитися стільники з закритим розплодом. За допомогою пінцету витягнути личинку і продивитися. При враженні варроатозом на личинці видно кліщів або німфи. Розкрити 50 комірок з розплодом і визначити відсоток (ступень) ураження бджіл варроатозом. Бджоли уражені кліщем, менші за розміром, мають не розвинуті крила, швидко гунуть. При 30%-вому і більше ураженні кліщем, бджолина сім’я може загинути.
Завдання для самостійної роботи
Охарктеризуйте важливі інфекційні захворювання бджіл, заповніть таблицю 20.