Побудувати лінію взаємного перетину двох кривих поверхонь. Показати видимість на площинах проекцій.
Лінію взаємного перетину поверхонь будують за точками перетину ліній однієї поверхні з іншою або з її лініями. Для цього використовують способи: перетворення проекцій,допоміжні січні: площини та сфери.
Розв’язання завдання показано на прикладі (приклад виконання на рис. 17) перетину прямого і похилого циліндрів, з використанням допоміжних січних площин.
31.
Рис. 17. Приклад виконання завдання 8
32.
1. Визначимо граничні 1 і 5 точки взаємного перетину. Контурні твірні похилого циліндра на П1 перетинають в точках 11 і 51 з колом основи прямого циліндра, в яке проекціюється його бічна поверхня. Перетин ліній зв’язку з фронтальними проекціями контурних твірних похилого циліндра на П1 визначить шукані точки 12 і 52.
2. Граничні точки А і В будуємо з використання допоміжної січної площини Σ (Σ1 ┴ Π1).
3. Побудову проміжних точок розглянемо на прикладі точок 4 і 6.
Допоміжна фронтальна січна площина перетне бокову поверхню циліндрів по твірним, в тому числі похилий циліндр по твірним 41 і 61. Перетин фронтальних проекцій 4¯2 і 6¯2 з відповідними твірними прямого циліндра визначить шукані точки 42 і 62.
4. З’єднаємо побудовані точки з урахування видимість лінії перетину.
Точки 51, 41 ≡ 61, 31 ≡ 71 розташовані на видимій частині поверхонь циліндрів. Фронтальна проекція лінії перетину на ділянці 7262524232 спроекціюється як видима.
Завдання 9. Утворення і зображення кривих поверхонь
Умова. Побудувати проекції кривих поверхонь
Завдання виконати на аркуші формату А4. Варіанти наведені в табл. 9 збірника завдань.