Приготувати препарати спинальної жаби та закріпити в штативі. Накладають на шкіру гомілки препарату шматочок фільтрувального паперу (0,5x0,5см), змоченого 0,5%-м розчином сірчаної кислоти і спостерігають згинальний рефлекс. Потім роблять у ділянці стегна круговий розріз шкіри і знімають її з лапки. Знову подразнюють гомілку цієї лапки розчином кислоти і встановлюють відсутність рефлексу.
Розрізають шкіру стегна задньої лапки тієї ж жаби і, знайшовши сідничний нерв, відпрепаровують його на протязі 1,5-2 см. Підводять під нерв нитку, але не зав'язують її. Викликають рефлекс згинання пощипуванням жаб'ячої лапки пінцетом. Потім підтягують нерв за нитку і кладуть під нього вату, змочену 1%-м розчином новокаїну, щоб викликати блокаду проведення збудження в чутливих нервових волокнах. Щохвилини перевіряють наявність рефлексу, подразнюючи лапку кислотою. Відмічають час, коли жаба на подразнення лапки не буде відповідати скороченням. Одразу ж подразнюють шкіру вище рівня блокади нерва і переконуються в наявності рефлексу згинання.
Переконавшись у наявності рефлексу у спинальної жаби, порушують в неї спинальний мозок (у спинномозковий канал вводять зонд). Наносять подразнення і відмічають зникнення усіх рефлексів. Результати досліду занести в протокол, пояснити їх і зробити висновки. Зарисувати схеми моно- та полісинаптичної рефлекторних дуг і схеми проведення дослідів.
Контрольні питання:
1. Поясніть, чому у відповідь на подразнення шкіри кислотою виникає рефлекс згинання.
2. Чому зникає цей рефлекс після видалення з лапки шкіри, після блокади новокаїном, після порушення спинного мозку?
З. Які ланки рефлекторної дуги виключаються в результаті цих маніпуляцій?
Лабораторна робота № 3
Тема: Рецептивне поле спинномозкового рефлексу.
Мета: Знайомство з деякими особливостями спинномозкових рефлексів.
Питання до самопідготовки
1. Види класифікації рефлексів.
2. Рефлексогенна зона.
3. Загальна характеристика сенсорних рецепторів.
4. Класифікація сенсорних рецепторів.
5. Властивості рецепторів.
6. Теорія нервізму.
7. Нервовий центр.
8. Методика визначення рецептивного поля спинномозкового рефлексу.