Державне управління та адміністративна реформа в Україні
Реформи із створенням раднаргоспів та запровадженням принципів госпрозрахунку. Система державного управління в Україні. Цілі державного управління національною економікою. Завдання і напрямки проведення адміністративної реформи. Засоби забезпечення реформи.
Державне регулювання економіки як найбільш важлива складова державного управління
Форми державного регулювання економіки (ДРЕ). Критерії класифікації заходів ДРЕ. Суб’єкти і об’єкти державного регулювання економіки. Соціально-економічні цілі ДРЕ. Взаємозв’язок окремих цілей регулювання. Система інструментів регулювання економіки.
Сучасний стан регулювання економічних процесів в Україні
Лібералізація економіки на першому етапі ринкових реформ. Помилки при формуванні макроекономічної політики. Завдання державного регулювання в різних сферах та спрямуваннях національної економіки. Напрямки та інструменти державного регулювання. Проблеми місцевих державних адміністрацій при регулюванні ринкової економіки.
Тема 8. Програмування та прогнозування національної економіки
8.1. Необхідність і сутність планування національної економіки
Місце планування в системі управління соціально-економічними процесами. Відмінності планування і планового регулювання. Необхідність планування і прогнозування в системі ДРЕ. Основні завдання державного програмування. Об’єкти та суб’єкти економічного програмування. Види макроекономічних програм. Звичайні і надзвичайні програми. Короткострокові, середньострокові і довгострокові програми.
8.2. Світовий досвід державного планування та програмування економічних процесів
Виникнення планування в капіталістичних країнах як наслідок кризи 1929 – 1933 рр. Індикативне планування. Підвищення ролі планування у повоєнні роки. Державний сектор в економіці європейських країн. Досвід Франції, Швеції, Японії, Південної Кореї, Німеччини, Канади, США та Китаю. Макроекономічна модель В. Леонтьєва. Дворівнева система планування – держави і регіонів.