Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальна характеристика касаційного провадження в адміністративних судах

Перегляд рішень і ухвал у касаційному порядку є одним із процесуальних засобів захисту прав і свобод людини, громадя­нина, юридичних осіб. Необхідність перегляду рішень і ухвал в касаційній інстанції обумовлено тим, що не всі порушення закону, допущені судами першої інстанції, усуваються судом другої (апеляційної) інстанції, вони іноді самі допускають по­милки при постановленні рішень по справах.

Буквально касація(лат. "трясти; пошкоджувати; розбивати") означає перегляд або скасування вищим держав­ним органом судового рішення через недотримання або пору­шення правил судочинства інстанцією, яка ухвалила рішення. Касація (касаційне провадження) виникла у Середньовічній Франції у період становлення там абсолютної монархії. Каса­цією стало прийнято іменувати прохання сторін про скасуван­ня спеціальним (касаційним) судом остаточного рішення апе­ляційного суду внаслідок порушення матеріального або проце­суального закону.

За аналогією з апеляційним оскарженням особам, які бе­руть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на касаційне ос­карження рішень адміністративного суду у випадках та поряд­ку, встановлених КАС (ст.ст. 7, 13). Тобто, касаційне провадження є додатковою гаран­тієюзабезпечення законності в адміністративному судочинстві.

Суть касаційного провадженнязводиться до його основних рис.

1. Касаційне провадження — правовий інститут, утворений з сукупності норм права, об'єднаних у окрему главу спіль­ним предметом правового регулювання (ст.ст. 210-234 Гла­ви 2 Розділу IV КАС).

2. Завданнями касаційного провадження є: 1) захист законних прав, інтересів, свобод фізичних і юридичних осіб; 2) за­безпечення законності при розгляді і вирішенні адміністра­тивних справ судами першої та другої інстанції; 3) при­йняття законної і обґрунтованої постанови, ухвали суду.

4. Підставами касаційного оскарження є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

5. У касаційному провадженні виключно переглядаються рішення і ухвали судів першої та другої (апеляційної інстанцій, які набрали законної сили. Касація — форма пе­ревірки рішень апеляційного суду.

6. Право на касаційне оскарження відповідно до національно­го законодавства про адміністративне судочинство обмеже­но строками і колом скаржників.

7. Межі перевірки рішень нижчих судів обмежені касаційною скаргою. Але при цьому суд касаційної інстанції може встановлювати порушення норм матеріального чи процесу­ального права, на які не було посилання в касаційній скарзі (ст. 220 КАС).

8. Касаційне провадження здійснюється за загальними прави­лами адміністративного процесу за виключення особливо­стей розгляду і вирішення справ цього виду провадження.

9. Касаційний перегляд постанов і ухвал здійснюється судом касаційної інстанції, яким є Вищий адміністративний суд України, що є останньою національною інстанцією, до якої може бути оскаржена постанова або ухвала суду першої та другої інстанції.

10. Рішення, прийняте судом касаційної інстанції щодо проце­суально оформлених висновків судів першої та другої інстанції (ухвал, постанов), є остаточним і оскарженню у межах національного законодавства не підлягає.

Отже, касаційне провадження— це врегульований нормами законодавства про адміністративне судочинство специфічний порядок перегляду постанов і ухвал судів першої та другої інстанції, що набрали законної сили; при тому перегляд здійс­нюється судом касаційної інстанції з метою забезпечення за­конності розгляду і вирішення адміністративних справ, за­хисту законних прав, інтересів, свобод фізичних і юридичних осіб.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рі­шення суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційно­му порядку, а також судові рішення суду апеляційної інстанції повністю або частково, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 211 КАС).

Ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеля­ційному порядку, а також ухвали суду апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку, якщо вони пе­решкоджають подальшому провадженню у справі. Заперечення проти інших ухвал можуть бути включені до касаційної скар­ги на судове рішення, ухвалене за наслідками апеляційного провадження (ч. 2 ст. 211 КАС).

Касаційне провадженняскладається з таких частин:

• порушення касаційного розгляду адміністративної справи;

• підготовка адміністративної справи до касаційного розгляду;

• касаційний розгляд адміністративної справи у судовому за­сіданні.

Порушення касаційного розгляду адміністративної справи. Відповідно до ст. 212 КАС касаційна скарга пода­ється безпосередньо до адміністративного суду касаційної ін­станції (Вищого адміністративного суду України) протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених КАС, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС – з дня складення постанови в повному обсязі (ч.ч. 1, 2 ст. 212 КАС, нова редакція).


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  6. X Впровадження Зростання Зрілість Спад Час
  7. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  8. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. Адміністративна відповідальність. Види адміністративних стягнень.
  11. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  12. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання




Переглядів: 2292

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості апеляційного розгляду адміністративної справи у судовому засіданні | Увага – ч. 3 ст. 212 щодо порядку поновлення строку оскарження виключено на підставі Закону № 4176-VI від 20.12.2011!!).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.