Розрахувати дефіцит водоспоживання для томатів у 2003 році за даними метеостанції Дніпропетровськ за таких вихідних даних: ґрунт – чорнозем звичайний важкосуглинковий; частка площі живлення рослин при зволожен-ні крапельницями становить 0,25; загальна площа зрошення – 10 га.
Розв’язок
Розрахунок дефіциту водоспоживання по декадах проводять в табл. 4.12. Метеодані: атмосферні опади за декаду (Р, мм), кількість дощів за дека-ду (N, шт.), середньодекадну температуру (t, °C) і дефіцит вологості повітря
(d, мб) приймають за даними найближчої метеостанції Дніпропетровськ за 2003 р. За початок вегетації приймають дату переходу температур через +5 °С для багаторічних насаджень, і +10°С для овочів. В 2003 році через +10 °С температура перейшла в першій декаді травня.
Суму середньодобових дефіцитів вологості ( ∑d ) і температури повітря ( ∑t ) визначають ∑d =10 ⋅ d і ∑t =10 ⋅t , де 10 – кількість днів в декаді.
b –поправочний коефіцієнт для приведення температури повітря до12-годинної тривалості дня (табл. 4.11).
∑ b ∑t –сума середньодобових температур з поправками b наростаю-чим підсумком.
kб–біокліматичний коефіцієнт(табл. 4.5),визначають в залежності від
∑ b ∑t .
ki–коефіцієнт випаровування ґрунтом,визначають за табл. 4.6в зале-жності від кількості дощів і суми середньодобових дефіцитів вологості пові-тря ∑d .
σ – коефіцієнт затінення ґрунту, визначають в залежності від декади і
виду рослин за табл. 4.7.
ki2–коефіцієнт випаровування ґрунтом,приймають при двох поливах