Порівняльний підхід передбачає визначення ринкової вартості на основі інформації про сформовані ціни на аналогічні машини й обладнання, угоди з купівлі-продажу яких не є одиничними. Даний підхід можна реалізувати в методі прямого порівняння (ринкових порівнянь).
Метод ринкових порівняньє найбільш універсальним і очевидним під час проведення оцінки машин і обладнання в умовах наявності ефективно функціонуючого ринку та різноманітної інформації про нього. Практичне застосування цього методу передбачає:
1. Аналіз ринку машин і обладнання та збір цінової інформації. Джерелами такої інформації можуть бути каталоги машин і обладнання, цінові довідники, газети, журнали, довідкові ціни, розповсюджувані через комп'ютерні мережі, біржові бюлетені, тендерна документація, періодичні виставки та ярмарки виробників машин і обладнання і т. ін.
2. Виявлення аналогів і визначення ступеня їх подібності з об'єктом оцінки. Основними вимогами, що висуваються до аналога, є його тотожність об'єкту оцінки за функціональним призначенням, повна кваліфікаційна подібність та часткова конструкторська подібність.
3. Внесення поправок до цін аналогів і одержання підсумкової ринкової вартості об'єкта оцінки за формулою:
, (6.4)
де – вартість об’єкта оцінки;
– вартість аналога;
– поправочні коефіцієнти;
І – індекс цін за період між датою оцінки і датою продажу аналога.
Розрахунок поправочних коефіцієнтів (Кj) на технічні параметри здійснюється за формулою 6.5 (якщо j-а характеристика збільшує величину оціночної вартості об’єкта) або за формулою 6.6 (якщо j-а характеристика зменшує величину оціночної вартості об’єкта):
, (6.5)
де – j-а характеристика об’єкта оцінки;
– j-а характеристика аналога.
, (6.6)
Якщо аналогами виступають кілька об’єктів, то для кожного з них здійснюються розрахунки за формулами 6.4 – 6.6, а отримані результати усереднюються.