Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Титрування слабкої кислоти сильним лугом.

Візьмемо 0.1М розчин слабкої кислоти (наприклад) оцтової і будемо титрувати його розчином сильної основи .

CH3COOH + NaOH → CH3COONa + H2O

Так як оцтова кислота являється слабкою кислотою потрібно брати до уваги не тільки її концентрацію але і ступінь дисоціації. По мірі нейтралізації концентрації солі CH3COONa буде підвищуватись .Ця сіль ,як сильний електроліт який має однаковий йон із слабкою кислотою ,буде зменшувати її дисоціацію. Внаслідок цього [Н+] буде знижуватись швидше, ніж це спостерігалось при нейтралізації сильної кислоти. Коли вся кислота буде нейтралізована , [Н+],а отже і рН розчину залежать практично від присутності у розчині солі ,яка піддалась гідролізу. Все це ускладнює обчислення рН при титруванні. Тут ці розрахунки не проводяться . Коли нейтралізація кислоти закінчиться і до розчину почнуть додавати надлишок лугу рН розчину практично буде залежати тільки від концентрації лугу, так як в присутності йонів ОН- гідроліз солі буде пригнічений, а тому її присутність практично не буде впливати на рН розчину. Таким чином, в даному випадку додавання до розчину надлишку лугу після досягнення точки еквівалентності повинно створити в розчині практично ті ж [Н+] (і рН), які мали місце при додаванні надлишку лугу у випадку нейтралізації сильної кислоти. В таб.2 наведені результати обчислення рН і [Н+] у випадку нейтралізації 0.1Н оцтової кислоти 0.1Н натрій гідроксиду. Дані таблиці представлені у вигляді графіка (мал.2).

Дані таблиці і крива титрування дозволяють зробити наступні висновки. Помітна зміна рН відбувається з самого початку титрування При рН 7.0 в розчині ще залишається не нейтралізована кислота. Точка нейтральності не співпадає з точкою еквівалентності. Стрибок титрування складає 2.25 одиниць (від рН 7.75 до рН 10). Точка кривої, яка відповідає моменту еквівалентності, знаходиться в межах рН 9.0, тобто лужній області.

Титрування слабкої основи сильною кислотою.

В якості прикладу можна взяти титрування розчину аміаку хлороводневою кислотою:

4ОН + НСl → NН4Сl + Н2О;

Обчислення [Н+] і рН, які будуть мати місце на різних стадіях нейтралізації слабкої основи сильною кислотою, проводиться аналогічно обчисленням у випадку нейтралізації слабких кислот сильними основами. На величину рН впливає не тільки концентрація, але і ступінь дисоціації слабкої основи. В точці еквівалентності рН розчину буде залежати від присутності солі, яка піддалась гідролізу. В таб.3 і на мал.3 відображена зміна рН при цьому титруванні.

Зміна забарвлення різних індикаторів відбувається при різних значеннях рН ,тобто показники титрування різні у різних індикаторів. Наявність стрибка титрування дозволяє правильно вибрати індикатор. Для кожного окремого випадку нейтралізації необхідно підібрати такий індикатор ,у якого показник титрування лежить в межах стрибка рН на кривій титрування . Так, стрибок титрування сильної кислоти сильною основою ( і навпаки ) знаходиться в області рН від 4,0 до 10,0 . У даному випадку можна взяти любий індикатор, який змінює своє забарвлення при значеннях рН в цьому інтервалі : метиловий оранжевий (показник титрування 4,0 ), метиловий червоний (показник титрування 5,5), фенолфталеїн (показник титрування 9,0).

У випадку застосування метилового оранжевого розчин трохи не дотитровується ,а у випадку фенолфталеїну – перетитровується. Однак помилка в тому і іншому випадку незначна і не перевищує об'єму краплі (0,03 мл). Такою помилкою можна знехтувати.

Всі вище вказані індикатори можна застосувати при титруванні розчинів ,концентрація яких не нижча 0,1 Н . При титруванні 0,01Н розчинів НСl і 0,01 Н розчинів NaOH стрибок на кривій титрування лежить в межах рН від 5,0 до 9,0. Очевидно в цьому випадку індикатор метиловий оранжевий використовувати не можна .

При титруванні 0,1 Н оцтової кислоти лугом можна застосувати індикатори ,точки переходу яких лежать в межах рН від 7,73 до 10,0 тобто з перерахованих індикаторів можна використовувати фенолфталеїн. У випадку титрування розчину аміаку сильною кислотою можна використовувати метиловий оранжевий і метиловий червоний ,так як стрибок на кривій титрування лежить в межах рН від 4,0 до 6,24.

 


Читайте також:

 1. Амперометричне титрування
 2. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
 3. Броматометрія, зворотне титрування, з йодометричним закінченням
 4. Вибір індикатора . Криві титрування
 5. Визначення кінця титрування
 6. Двохосновні карбонові кислоти
 7. ДИНАМІКА АСКОРБІНОВОЇ КИСЛОТИ В ПЛОДАХ І ОВОЧАХ.
 8. Дія кислоти
 9. І порівнюючи їх з тими бадьорими, сильними та сміливими, а при
 10. КАРБОНОВІ КИСЛОТИ ТА ЇХ СОЛІ
 11. Кислоти
 12. Кислотно-основне титрування в неводних середовищах
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вибір індикатора . Криві титрування | Кислотно-основне титрування в неводних середовищах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.