Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Титрування слабкої кислоти сильним лугом.

Візьмемо 0.1М розчин слабкої кислоти (наприклад) оцтової і будемо титрувати його розчином сильної основи .

CH3COOH + NaOH → CH3COONa + H2O

Так як оцтова кислота являється слабкою кислотою потрібно брати до уваги не тільки її концентрацію але і ступінь дисоціації. По мірі нейтралізації концентрації солі CH3COONa буде підвищуватись .Ця сіль ,як сильний електроліт який має однаковий йон із слабкою кислотою ,буде зменшувати її дисоціацію. Внаслідок цього [Н+] буде знижуватись швидше, ніж це спостерігалось при нейтралізації сильної кислоти. Коли вся кислота буде нейтралізована , [Н+],а отже і рН розчину залежать практично від присутності у розчині солі ,яка піддалась гідролізу. Все це ускладнює обчислення рН при титруванні. Тут ці розрахунки не проводяться . Коли нейтралізація кислоти закінчиться і до розчину почнуть додавати надлишок лугу рН розчину практично буде залежати тільки від концентрації лугу, так як в присутності йонів ОН- гідроліз солі буде пригнічений, а тому її присутність практично не буде впливати на рН розчину. Таким чином, в даному випадку додавання до розчину надлишку лугу після досягнення точки еквівалентності повинно створити в розчині практично ті ж [Н+] (і рН), які мали місце при додаванні надлишку лугу у випадку нейтралізації сильної кислоти. В таб.2 наведені результати обчислення рН і [Н+] у випадку нейтралізації 0.1Н оцтової кислоти 0.1Н натрій гідроксиду. Дані таблиці представлені у вигляді графіка (мал.2).

Дані таблиці і крива титрування дозволяють зробити наступні висновки. Помітна зміна рН відбувається з самого початку титрування При рН 7.0 в розчині ще залишається не нейтралізована кислота. Точка нейтральності не співпадає з точкою еквівалентності. Стрибок титрування складає 2.25 одиниць (від рН 7.75 до рН 10). Точка кривої, яка відповідає моменту еквівалентності, знаходиться в межах рН 9.0, тобто лужній області.

Титрування слабкої основи сильною кислотою.

В якості прикладу можна взяти титрування розчину аміаку хлороводневою кислотою:

4ОН + НСl → NН4Сl + Н2О;

Обчислення [Н+] і рН, які будуть мати місце на різних стадіях нейтралізації слабкої основи сильною кислотою, проводиться аналогічно обчисленням у випадку нейтралізації слабких кислот сильними основами. На величину рН впливає не тільки концентрація, але і ступінь дисоціації слабкої основи. В точці еквівалентності рН розчину буде залежати від присутності солі, яка піддалась гідролізу. В таб.3 і на мал.3 відображена зміна рН при цьому титруванні.

Зміна забарвлення різних індикаторів відбувається при різних значеннях рН ,тобто показники титрування різні у різних індикаторів. Наявність стрибка титрування дозволяє правильно вибрати індикатор. Для кожного окремого випадку нейтралізації необхідно підібрати такий індикатор ,у якого показник титрування лежить в межах стрибка рН на кривій титрування . Так, стрибок титрування сильної кислоти сильною основою ( і навпаки ) знаходиться в області рН від 4,0 до 10,0 . У даному випадку можна взяти любий індикатор, який змінює своє забарвлення при значеннях рН в цьому інтервалі : метиловий оранжевий (показник титрування 4,0 ), метиловий червоний (показник титрування 5,5), фенолфталеїн (показник титрування 9,0).

У випадку застосування метилового оранжевого розчин трохи не дотитровується ,а у випадку фенолфталеїну – перетитровується. Однак помилка в тому і іншому випадку незначна і не перевищує об'єму краплі (0,03 мл). Такою помилкою можна знехтувати.

Всі вище вказані індикатори можна застосувати при титруванні розчинів ,концентрація яких не нижча 0,1 Н . При титруванні 0,01Н розчинів НСl і 0,01 Н розчинів NaOH стрибок на кривій титрування лежить в межах рН від 5,0 до 9,0. Очевидно в цьому випадку індикатор метиловий оранжевий використовувати не можна .

При титруванні 0,1 Н оцтової кислоти лугом можна застосувати індикатори ,точки переходу яких лежать в межах рН від 7,73 до 10,0 тобто з перерахованих індикаторів можна використовувати фенолфталеїн. У випадку титрування розчину аміаку сильною кислотою можна використовувати метиловий оранжевий і метиловий червоний ,так як стрибок на кривій титрування лежить в межах рН від 4,0 до 6,24.

 


Читайте також:

  1. Амперометричне титрування
  2. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
  3. Броматометрія, зворотне титрування, з йодометричним закінченням
  4. Вибір індикатора . Криві титрування
  5. Визначення кінця титрування
  6. Двохосновні карбонові кислоти
  7. ДИНАМІКА АСКОРБІНОВОЇ КИСЛОТИ В ПЛОДАХ І ОВОЧАХ.
  8. Дія кислоти
  9. І порівнюючи їх з тими бадьорими, сильними та сміливими, а при
  10. КАРБОНОВІ КИСЛОТИ ТА ЇХ СОЛІ
  11. Кислоти
  12. Кислотно-основне титрування в неводних середовищах




Переглядів: 4710

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вибір індикатора . Криві титрування | Кислотно-основне титрування в неводних середовищах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.