Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Збудники харчових токсикоінфекцій

Диференціація холерних вібріонів

Таблиця 7

 

Тест Vibrio cholerae biovar cholerae Vibrio cholerae biovar eltor Не О1 (вібріони, що не аглютинуються)
Аглютинація холерною сироваткою О1 + +
Аглютинація сироватками Огава чи Інаба + +
Лізис фагами фаг С (фаг IV) + ±
фаг Ель-Тор ІІ + ±
Ріст на середовищі з поліміксином + ±
Аглютинація курячих еритроцитів + ±
Реакція Фогеса-Проскауера +
Гемоліз еритроцитів барана ± ±

Харчові токсикоінфекції – гострі кишкові захворювання, які спостерігаються в результаті вживання продуктів, інфікованих великою кількістю живих бактерій. У шлунково-кишковому тракті, а також у крові відбувається руйнування мікроорганізмів, результом чого є утворення великої кількості ендотоксину. Захворювання характеризується симптомами гастроентериту та порушенням водно-сольового обміну.

Збудниками харчових токсикоінфекцій є представники родини Enterobacteriaceae – бактерії родів Salmonella, Escherichia, Proteus, Кlebsiella, Vibrio (V. parahaemolyticus), а також представники родів Bacillus (B. cereus), Clostridium (C. perfringens), деякі ентерококи тощо.

Незалежно від виду збудника, харчові токсикоінфекції мають ряд загальних ознак:

– захворювання спричиняється вживанням в їжу продукту, який містить велику кількість живих мікробних клітин;

– протягом декількох годин симптоми захворювання проявляються у значної кількості людей, які вживали інфіковані продукти;

– короткий інкубаційний період – декілька годин, рідко – понад добу;

– хвороба виникає раптово, супроводжується блювотою та гострою діареєю;

– летальність менше 1% (смерть наступає у осіб, які мають послаблене здоров'я, головним чином, у літніх людей та дітей);

– хворі безпечні для оточуючих, контактне зараження неможливе, оскільки збудник виділяється з блювотою та випорожненнями короткий час і є малопатогенним.

Поряд з цим можуть проявлятися також індивідуальні особливості захворювання, що викликаються різною природою збудника. Тривалість інкубаційного періоду може залежати від багатьох факторів: дози збудника, яка потрапила до організму, ступеню його патогенності, стійкості макроорганізму тощо.

Харчові токсикоінфекції спостерігаються в тих випадках, коли живі мікроорганізми внаслідок різних санітарних та технологічних порушень при приготуванні, зберіганні та реалізації харчових продуктів потрапляють до них, починають інтенсивно розмножуватися і при вживанні їжі надходять в організм людини у великій кількості.

Збудники харчових токсикоінфекцій продукують як ендо-, так і екзотоксини. Ендотоксини здійснюють ентеротропну та нейротропну дію, підвищують температуру тіла, викликають головний біль, нездужання та інші симптоми загальної інтоксикації. Екзотоксини здійснюють ентеротоксичну та цитотоксичну дію. У результаті дії ентеротоксину підсилюється секреція рідини та солей у просвіт кишечнику, розвивається діарея, з чим пов'язують порушення водно-сольового обміну. Цитотоксичний ефект полягає у пошкодженні клітин епітелію слизової оболонки травного тракту, в якій відбуваються запальні зміни. Патогенність збудників харчових токсикоінфекцій також пов'язана з наявністю капсули, пілей, синтезом ферментів агресії.

Резистентність. Збудники харчових токсикоінфекцій досить стійкі до дії різних факторів зовнішнього середовища і можуть тривалий час зберігатися в різних харчових продуктах. Для знищення мікроорганізмів потрібна тривала термічна обробка. Дуже високою резистентністю характеризуються спороутворюючі бактерії – представники родів Bacillus та Clostridium.

Епідеміологія. Гострі харчові токсикоінфекції – широко розповсюджені захворювання. Хворіють ними люди різного віку. Сприйнятливість різна і залежить від дози збудника, імунного статусу людини, до організму якої потрапили інфіковані продукти. Рівень захворюваності збільшується в теплий період року. Джерелом інфекції можуть бути тварини і люди, які виділяють більшість збудників харчових токсикоінфекцій з випорожненнями. Через поширення збудників у грунті, воді, на різних предметах джерело інфекції майже завжди встановити важко.

Механізм передачі – фекально-оральний, шлях передачі – харчовий. Вживання будь-яких продуктів може привести до розвитку харчової токсикоінфекції чи інтоксикації. У м'ясі, рибі можуть міститися, наприклад, протеї, в молочних продуктах – стафілококи та інші мікроорганізми. Продукти, інфіковані мікроорганізмами, зовні можуть здаватися незміненими.

Лабораторна діагностика. Матеріалом для дослідження є блювотні маси, промивні води шлунку, випорожнення, залишки їжі. Для діагностики використовують бактеріологічний метод.

Лікування. При гострих харчових токсикоінфекціях, перш за все, призначають неспецифічне лікування – промивання шлунку. Застосування хіміопрепаратів недоцільне.

Профілактика. Дотримання санітарно-гігієнічних норм при приготуванні та зберіганні їжі.

 


Читайте також:

  1. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  2. Асиміляція харчових інгредієнтів, мікрофлори товстої кишки.
  3. Вміст жирів у харчових продуктах
  4. Джерела, шляхи і механізми забруднення харчових продуктів металами і металоїдами.
  5. Договори щодо виробництва цукру, м’ясо-молочних та інших харчових продуктів.
  6. Забруднення харчових продуктів пестицидами
  7. Загальна характеристика харчових кислот
  8. Загальні характеристики харчових технологічних виробничих систем
  9. Законодавчі нормативи га вміст токсичних елементів у харчових продуктах і воді
  10. Законодавчі нормативи га вміст токсичних елементів у харчових продуктах і воді
  11. Законодавчі нормативи га вміст токсичних елементів у харчових продуктах і воді
  12. Застосованих для імітації різних харчових продуктів




Переглядів: 2546

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Збудник холери | Збудники гострих сальмонельозних гастроентеритів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.