Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи факторного аналізу.

Зміст питання. Елімінування як метод розрахунку впливу факторів. Способи елімінування: ланцюго­вих підстановок, абсолютних і відносних різниш, та перерахунків. Моделювання. Види моделей. Використання моделювання в економічному аналізі.

 

Важливим питанням економічного аналізу є вивчення і вимір впливу факторів на величину досліджуваних економічних по­казників. Без глибокого всебічного вивчення факторів не можна зробити обґрунтованих висновків про результати діяльності підприємства, виявити резерви, обґрунтувати плани та управлін­ські рішення.

Під факторним аналізом розуміють методику комплексного і системного вивчення та виміру впливу факторів на величину ре­зультативних показників.

Розрізняють такі типи факторного аналізу:

• детермінований (функціональний) і стохастичний (кореляційний);

• прямий (дедуктивний) і зворотний (індуктивний);

• одноступеневий і багатоступеневий;

• статичний і динамічний;

• ретроспективний і перспективний (прогнозний).

Детермінований факторний аналіз становить методику до­слідження впливу факторів, зв'язок яких з результативним показни­ком має функціональний характер, тобто результативний показник можна подати як добуток, частку або алгебраїчну суму факторів.

Стохастичний аналіз — це методика дослідження факторів, зв'язок яких з результативним показником, на відміну від функ­ціональної, є неповним, імовірнісним (кореляційним). Якщо при функціональній (повній) залежності зі зміною аргументу завжди відбувається відповідна зміна функції, то при стохастичному зв'язку зміна аргументу може дати кілька значень прирост у фун­кції залежно від поєднання інших факторів, що визначають цей показник. Наприклад, продуктивність праці при одному й тому самому рівні забезпечення фондами може бути не однаковою на різних підприємствах. Це залежить від оптимальності поєднан­ня інших факторів, що формують цей показник.

Прямий факторний аналіз передбачає дослідження за дедук­тивним методом — від загального до окремого. Його проводять з метою комплексного дослідження внутрішніх і зовнішніх, об'єк­тивних і суб'єктивних факторів, які формують величину резуль­тативного показника.

Вдаючись до зворотного факторного аналізу, проводять до­слідження причинно-наслідкових зв'язків за методом логічної індукції — від окремих факторів до узагальнювальних, від при­чин до наслідків з метою визначення чутливості змін багатьох результативних показників до змін досліджуваного фактора.

Факторний аналіз може бути однорівневим і багаторівне­вим. Однорівневий факторний аналіз використовують для дослі­дження факторів тільки одного рівня підпорядкування без дета­лізації їх на складові. Наприклад, у =а Ь. При багатоступеневому факторному аналізі проводять деталізацію факторів а і Ь на скла­дові елементи з метою вивчення їхньої сутності. Деталізацію фак­торів може бути продовжено. У такому разі вивчають вплив фак­торів різноманітних рівнів співпідпорядкованості.

Необхідно розрізняти також статичний і динамічний фак­торний аналіз. Статичний факторний аналіз застосовують для вивчення впливу факторів на результативні показники до відпо­відної дати. Динамічний факторний аналіз становить методику дослідження причинно-наслідкових зв'язків у динаміці.

І нарешті, факторний аналіз може бути ретроспективним, який вивчає причини змін результатів господарської діяльності за минулі періоди, і перспективним, який досліджує поведінку факторів і результативних показників на перспективу.

Основні завдання факторного аналізу

1. Добір факторів для аналізу досліджуваних показників.

2. Класифікація і систематизація їх з метою забезпечення системного підходу.

3. Моделювання зв'язків між результативними і факторними показниками.

4. Розрахунок впливу факторів і оцінювання ролі кожного з них у змінюванні величини результативного показника.

5. Використання факторної моделі при прийнятті управлінських рішень.

Добір факторів для аналізу того чи іншого показника здійснюють на основі теоретичних і практичних знань, набутих у цій галузі. При цьому звичайно керуються принципом: чим більший комплекс факторів досліджують, тим точнішими будуть результати аналізу. Разом з цим необхідно мати на увазі, що якщо цей комплекс факторів розглядають як механічну суму без ура­хування взаємодії їх, без виділення головних, визначальних, то висновки можуть бути помилковими.

В аналізі взаємопов'язаного дослідження впливу факторів на величину результативних показників досягають шляхом класи­фікації і систематизації їх, що дає можливість точніше оцінити місце і роль кожного фактора у формуванні величини результа­тивних показників.

Систематизації факторів досягають за допомогою побудови структурно-логічних моделей, в яких фактори розміщують у пев­ному порядку з урахуванням їхнього взаємозв'язку і співпідпо-рядкованості.

Розрізняють детерміновані і стохастичні факторні системи. Створити детерміновану факторну систему — означає подати досліджуваний показник як алгебраїчну суму, як частку або як добуток кількох факторів, що визначають його величину.

Наприклад, обсяг валової продукції промислового підприєм­ства можна подати як добуток двох факторів першого порядку: середньої чисельності робітників і обсягу продукції, яку виро­бив один робітник у середньому за рік, що, у свою чергу, зале­жить безпосередньо від кількості днів, які відпрацював один робітник у середньому за рік, і обсягу продукції, яку виробив один робітник у середньому за день. Обсяг продукції, яку виро­бив один робітник у середньому за день, також може бути роз­кладено на тривалість робочого дня і виробіток у середньому за одну годину.

Розвитку детермінованої факторної системи досягають, як правило, за рахунок деталізації комплексних факторів. Елементні (у нашому прикладі — чисельність робітників, кількість відпра­цьованих днів, тривалість робочого дня) не розкладають на співмножники, тому що за своїм змістом вони однорідні. З роз­витком системи комплексні фактори поступово деталізуються на менш загальні, а ті, у свою чергу, — ще на менш загальні, посту­пово наближаючись за своїм аналітичним змістом до елементів (простих).

Таким чином, систематизація факторів дає змогу глибше ви­вчити взаємозв'язок факторів у формуванні величини показника, який вивчається, що має неабияке значення на наступних ета­пах аналізу, особливо на етапі моделювання досліджуваних по­казників.

Одним із завдань факторного аналізу є моделювання взаємо­зв'язків між результативними показниками і факторами, які ви­значають їхню величину.

Сутність моделювання полягає в тому, що взаємозв'язок досліджуваного показника і факторних показників передається у формі конкретного математичного рівняння.

У детермінованому аналізі виділяють такі типи факторних моделей, що трапляються найчастіше.


їх використовують у тому разі, коли результативний показ­ник становить алгебраїчну суму кількох факторних показників. 2. Мультиплікативні моделі:

1. Адитивні моделі:

Цей тип моделей застосовують тоді, коли результативний по­казник становить добуток кількох факторів.

3. Кратні моделі:

у __ Х1 Х2 '

їх використовують тоді, коли результативний показник одержу­ють діленням одного факторного показника на величину іншого.

4. Змішані (комбіновані) моделі — це поєднання в різних комбінаціях попередніх моделей:

Моделювання мультиплікативних факторних систем в

економічному аналізі здійснюють шляхом послідовного розчле­нування факторів початкової системи на фактори-співмножники. Ці моделі відображають процес деталізації початкової фактор­ної системи мультиплікативного виду і розширення її за рахунок розчленування на співмножники комплексних факторів. Ступінь деталізації і розширення моделі залежать від мети дослідження, а також від можливостей деталізації і формалізації показників у межах встановлених правил.

Аналогічно здійснюють моделювання адитивних фактор­них систем шляхом розчленування факторів початкової моделі на складові елементи.

До класу кратних моделей застосовують такі способи пе­ретворення їх: подовження, розширення і скорочення.

Перший метод передбачає подовження числівника початко­вої моделі шляхом заміни одного або кількох факторів на суму однорідних показників. Наприклад, собівартість одиниці продукції (С) можна подати як функцію двох факторів: зміна суми витрат (Б) і обсягу випуску продукції (УВП). Початкова модель цієї факторної системи буде мати форму:

Якщо загальну суму витрат (В) замінити окремими їхніми елементами, такими як заробітна плата (ЗІ7), матеріальні витра­ти (МВ), амортизація основних засобів (А), накладні витрати {НВ) та інші, то одержимо адитивну модель з новим набором факторів:

де Хі — трудомісткість продукції;

Х2 — матеріаломісткість продукції;

Х3 — фондомісткість продукції;

Х4 — рівень накладних витрат.

Метод розширення передбачає розширення початкової фак­торної моделі шляхом множення числівника і знаменника дробу на один або кілька нових показників. Наприклад, середньоріч­ний виробіток продукції на одного робітника (показник продук­тивності праці) можна записати в такий спосіб:

Якщо ввести такий показник, як кількість днів, які відпра­цювали всі робітники (Дзаг) одержимо таку модель річної о ви­робітку:

де ДВ — середньоденний виробіток;

Д — кількість днів, яку відпрацював один робітник за рік.

 

Метод скорочення являє собою створення нової факторної мо­делі шляхом ділення числівника і знаменника дробу на один і той самий показник. У цьому разі одержуємо кінцеву модель того са­мого типу, що й початкова, однак із іншим набором факторів.

 

В аналізі господарської діяльності для розрахунку впливу окремих факторів на приріст результативного показника застосовується метод елімінування (абстрагування), який складається з чотирьох способів (прийомів):

1. Спосіб ланцюгових підстановок

2. Спосіб абсолютних різниць

3. Спосіб відносних різниць

4. Індексний спосіб

Спосіб ланцюгових підстановок- послідовна заміна базової величини одних і тих самих факторів фактичного з подальшим відношення від результату кожної наступної підстановки попереднього результату. Кількість підстановок дорівнює кількості факторів, що впливають на результативний показник, плюс одиниця. Різниця результатів показує величину впливу окремого фактора на узагальнюючий показник.

Розмір відхилення фактичної величини результативного показника ф) від базової n) установлюють, послідовно порівнюючи комбінацію факторів (х12,...,хn), формалізованих у такому вигляді:

Yn = F (x1n, x2n, x3n,…, xnn) Y1 = F (x1ф, x2n, x3n,…, xnn) Y2 = F (x1ф, x2ф, x3n,…, xnn) ............................................ Yx1 = Y1 – Yn Yx2 = Y2 – Y1
Yф = F (x1ф, x2ф, x3ф,…, xnф) Y = Yn – Yn

 

Спосіб абсолютних різницьза своїм змістом зводиться довираховування відхілень усіх фактичних показників від базових.

Формально складається з таких математичних дій

1. за допомогою порівняння визначають для кожного показника позитивні (+) та негативні (-) відхилення від базових величин:

 

Yф = F (x1ф, x2ф, x3ф,…, xnф)

Yn = F (x1n, x2n, x3n,…, xnn)

Yx1 = F(x1, x2, x3,…, xn)

2. множенням абсолютного відхилення величини першого фактора на базові величини всіх наступних факторів враховують вплив першого фактора на зміну результативного показника

 

Yx1 =x1 * x2n * x3n … xnn

3. множенням абсолютного відхілення величини другого або наступного факторів на абсолютні фактичні величини попередніх, вже проаналізованих факторів і на абсолютні базові величини наступних, ще не вивчених факторів враховують вплив другого та кожного наступного фактора:

 

Yx2 =x1ф * x2 * x3n … xnn

4. множенням абсолютного відхілення цього фактора на абсолютні фактичні величини інших проаналізованих факторів вираховують вплив останнього фактора

 

Yxn =x1ф * x2ф * x3ф xn

5. вираховують абсолютну величину загального впливу фактору (Y):

 

Y = Yx1 * Yx2 *….* Yxn

 

 

Прийом відносних показників (різниць).За його допомогою оцінюють вплив факторів через вирахування добутку відносної величини відхилення фактора та планової абсолютної величини результативного показника.

Технологія застосування цього прийому зводиться до виконання таких математичних дій:

Насамперед, з усіх показників вираховують процент виконання плану. На наступному кроці визначають відносні відхилення. Із величини відсотка виконання плану першого фактора віднімають 100. Далі із добутку відсотків виконання плану кожного наступного і попереднього факторів вираховується добуток відсотків виконання плану попередніх факторів. Наприкінці замість відсотка виконання плану останнього фактора береться відсоток виконання плану результативного показника, із якого вираховують добуток відсотків виконання плану попередніх факторів.

Всі розглянуті способи відрізняються методикою розрахунків, але дають однакові наслідки, оскільки ґрунтуються на одному принципі.

Наступним способом елімінування є індексний метод.Сутність якого полягає у застосуванні відносин фактичного рівня показника, що аналізується, до його рівня у базовому періоді. Він широко застосовується у статистиці, а в економічному аналізі його використання при розрахунку факторів незначне.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Алгоритм однофакторного дисперсійного аналізу за Фішером. Приклад




Переглядів: 15421

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Балансовий метод. | Економіко-математичні методи, які застосовуються в економічному аналізі, їх класи­фікація

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.