Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 9. Профілактичне прочищення мережі

Практика показує, що найбільш трудомісткою експлуатаційною роботою на водовідвідній мережі є регулярне профілактичне (попередужувальне) прочищення трубопроводів. Мета його – забезпечити безперебійні протікання стічних вод і попередити можливе забивання мережі відкладами опадів. Крім того, профілактичне прочищання покращує якісний склад повітря в мережі, оскільки з неї видаляють гниючі органічні речовини, які містяться звичайно в осаді.

Профілактичне прочищення водовідвідної мережі виконують на основі річних планів робіт. У процесі розробки таких планів встановлюють періодичність і послідовність прочищення окремих ділянок, способи прочищення, кількість робітників, інструментів і механізмів, виходячи з розмірів трубопроводів та їх технічного стану, гідравлічних умов (підпор) мережі, результатів технічного огляду тощо.

Трубопроводи діаметром до 0,6 м включно прочитують, як правило, щонайменше один раз на рік. Мережі з незначним наповненням, невеликими швидкостями течіння стічних вод і підвищеним вмістом у них важких опадів прочищають кілька разів на рік.

Необхідність щорічного профілактичного прочищення трубопроводів діаметром понад 0,6 м зумовлюється їх гідравлічною характеристикою та технічним станом. За сприятливих умов окремі трубопроводи великого діаметра можна прочищати раз у кілька років.

Як правило, мережі прочищають за окремими басейнами каналізування, починаючи з верхніх ділянок вуличних мереж.

Оскільки профілактичне прочищення водовідвідних мереж можна виконувати різними способами, то найважливішим завданням служби експлуатації мережі є вибір раціональнішого з них для даних конкретних умов.

Основні способи прочищення водовідвідної мережі:

o гідравлічний – промивання водою;

o гідромеханічний – прочищення саморушійними (за рахунок підпору вода) снарядами, що плавають і пересуваються по дну;

o гідродинамічний – прочищення струменями води, що подається під високим тиском;

o механічний – прочищення снарядами, які протаскують по трубопроводах за допомогою лебідок.

При гідравлічному способі для прочищення трубопроводів використовують стічну, водопровідну воду або воду з місцевих джерел.

Цей спосіб застосовують в основному на трубопроводах малих діаметрів (150 – 250) мм) за наявності осадів, що нещільно злежалися, та легких. Суть способу полягає в тому, що різними прийомами створюється короткочасне збільшення витрат води та швидкості її пливу на окремій ділянці мережі. Вода піднімає з дна трубопроводу, осад і переносить його далі за течією. Операція повторюється до повного видалення осаду з трубопроводу.

Гідромеханічний спосіб прочищення мережі полягає в тому, що по трубопроводах пропускають спеціальні пристрої (снаряди) менших розмірів, ніж поперечний переріз труб. Розмивають осад струменями води, які вибивають його з великою швидкістю через вузькі щілини – просвіти між снарядом, стінками та дном трубопроводу. Потоком води і снарядом, що рухається, осад просувається вниз за течією. При гідромеханічному способі застосовують саморушійні снаряди, що пересуваються по трубопроводу за рахунок підпору води, який вони створюють. Швидкість пливу води при цьому різко збільшується, досягаючи 8 – 10 м/с, у результаті чого осади розмиваються і виносяться вниз за течією. При такому способі прочищення з трубопроводів видаляються не лише органічні речовини і пісок, а й досить великі предмети. В окремих випадках снаряди протаскують тросами лебідок. При гідромеханічному способі прочищення мережі найчастіше застосовуються плаваючі снаряди – гумові та металеві кулі, дерев’яні циліндри та повзучі снаряди, що рухаються по дну трубопроводу, – парні диски. При цьому гумові кулі та диски використовують на трубопроводах діаметром до 0,6 м, оскільки можливе їх пропускання через стандартні круглі горловини оглядових колодязів. А дерев’яні циліндри та металеві кулі застосовують на колекторах великого перерізу, опускаючи їх через знімні перекриття камер-колодязів.

При гідравлічному способі прочищення мережі у вустя трубопроводу, який прочищають, уводять спеціальний, з особливим наконечником шланг, до якого із цистерни машини для очищення каналізаційних мереж КО-502 або КО-504 під великим тиском подають водопровідну воду. Струмені води, що виходять з отворів наконечника, створюють реактивну тягу, яка пересуває шланг по трубопроводу, одночасно розмивають осади на дні та стінках трубопроводу і транспортують їх униз за течією.

Механічне прочищання мережі спеціальними снарядами застосовують тоді, коли немає можливості використати зазначені щойно способи прочищення через велику кількість осадів, що осіли в трубопроводах, або через їх значну твердість за малого притоку стічних вод, а також у підтоплених трубопроводах або в трубопроводах з дефектами. До цих снарядів належать коренерізи, совки, розпушувач осаду, якорі та ін. Робота цими снарядами трудомістка й виконується в антисанітарних умовах. Крім того, протягувати зазначені снаряди за допомогою лебідок потрібно дуже обережно, щоб не пошкодити стінки та стики трубопроводів, особливо керамічних.

При профілактичному прочищанні водовідвідної мережі будь-яким із зазначених способів більша частіша осадів розпушується, розмивається і виноситься, як правило, потоком води в ділянки трубопроводів, що лежать нижче. Проте іноді, наприклад., коли трубопровід надто забитий і осади складаються з важких фракцій (пісок, каміння, металеві предмети) або мають великі розміри, щоб попередити забивання мережі, і що лежить нижче за течією, затримують ці забруднення, уловлюючи їх в оглядових колодязях і витягаючи на поверхню землі різними способами (виливами, відрами, насосами та ін.). Витягнутий осад у найкоротший термін вивозять на звалище. Іноді для видалення великої кількості опадів з колодязів застосовують машини мулоочисні ИЛ-98013 або К0-507, Проте їх використання обмежене висотою піднімання осаду (близько 5 м) та утруднене при роботі в холодну пору року.

Профілактичне прочищання водовідвідної мережі виконують бригаді що складаються з бригадира і трьох – п’яти робітників, число яких залежать від розмірів перерізу трубопроводів, інтенсивності руху на проїзній частині, характеру снарядів, що застосовуються, та інших особливостей роботи. Якщо передбачається видобування з мережі великої кількості забруднень, склад бригади збільшують.

Роботи, пов’язані з профілактичним прочищанням водовідвідної мережі, виконують цілий рік, але план складають так, щоб не менше 2/3 усіх річних робіт з прочищення виконувалось у теплий період року. На транспортних магістралях прочищання виконують переважно вночі. Своєчасне прочищання трубопроводів зменшує можливість забивання і дає змогу запобігти роботам, пов’язаним з видаленням із колодязів мережі осадів.

 


Читайте також:

  1. Абонентський стик ISDN мережі
  2. Аналіз вузьких місць у мережі
  3. Багатокрокове прогнозування з перенавчанням нейромережі на кожному кроці прогнозу
  4. Базові топології мережі
  5. Бальна оцінка стану контактної мережі
  6. Бездротові мережі
  7. Взаємодія контактної мережі і струмоприймача
  8. Вибір кількості та розміщення складської мережі
  9. Вибір раціональної напруги розподільчої мережі підприємства.
  10. Використання мережі Інтернет в інформаційних війнах
  11. Використання мережі Інтернет екстремістами і терористами
  12. Виявлення втрат у водопровідній мережі




Переглядів: 566

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технічний огляд мережі | Прочищання гумовими кулями та дисками

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.