Короткострокові і довгострокові періоди функціонування національної економіки.
Необхідність і роль загальної моделі сукупного попиту і пропозиції в макроекономічному аналізі. Принципи побудови моделі AD-AS.
Сукупний попит (AD) і його компоненти. Графічне зображення сукупного попиту; характер кривої AD. Цінові та нецінові фактори сукупного попиту. Цінові фактори: ефект відсоткової ставки, ефект багатства, ефект імпортних закупівель. Нецінові фактори сукупного попиту: змінення в споживчих витратах, змінення в інвестиційних витратах, змінення в державних видатках, змінення в витратах на чистий обсяг експорту, змінення кількості грошей в обігу.
Сукупна пропозиція (AS): кейнсіанський та класичний підхід. Нецінові фактори сукупної пропозиції: змінення цін на ресурси, змінення продуктивності, змінювання правових норм.
Макроекономічна рівновага в моделі AD-AS в короткостроковому та довгостроковому періодах. Змінення рівноваги. Переміщення кривої сукупного попиту. Ефект “храповика”. Переміщення кривої сукупної пропозиції. Політика стабілізації.
Макроекономічна рівновага: класичний і кейнсіанський аналіз. Класична економіка витрат, що саморегулюється. Кейнсіанська теорія доходів.
Інструментарій теорії Кейнса: споживання, заощадження і інвестиції. Функція споживання і гранична схильність до споживання (МРС). Функція заощадження і гранична схильність до заощадження (МРS). Фактори споживання і заощадження. Графічне зображення функцій споживання та заощаджень.
Формування попиту на інвестиції і його змінювання. Інвестиційна функція і фактори інвестиційної активності. Взаємозв’язок інвестицій і рівня ВНП. Нестабільність попиту на інвестиції.
Видатки, що плануються, як функція доходів.
Рівноважний обсяг виробництва в кейнсіанській моделі (кейнсіанський хрест). Принцип зіставляння видатків і обсягу виробництва. Метод вилучень і ін’єкцій. Порівняння запланованих і фактичних інвестицій. Інфляційний і дефляційний розрив. Інструменти регулювання сукупного попиту.
Сукупні видатки і потенційний ВВП. Рецесійний розрив як наслідок дефіциту сукупних видатків. Графічна та аналітична інтерпретація рецесійного розриву. Інфляційний розрив як наслідок надмірних сукупних видатків. Графічна та аналітична інтерпретація інфляційного розриву.
Змінення рівноважного ВНП. Ефект мультиплікатора, його логічне обґрунтування і значення. Інвестиційний мультиплікатор і парадокс бережливості.