Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тривалість бактеріостатичної фази молока залежно від температури його зберігання та умов отримання

Таблиця І

За Богдановим В.М., 1969 і Давидовим Р. Б, 1973 За Барабанщиковим М В., 1983
Температура зберігання молока, °С Тривалість бактеріостатич-ної фази молока, год.     Темпера-тура зберігання молока, °С     Тривалість бактеріостатичної фази, год.
з належним дотриманням санітарних правил без належного дотримання санітарних правил
до 2
доЗ
до 6
до 24
до 36 - - -
до 48 - - -

 

На тривалість бактерицидної фази значно впливає температура зберігання молока. Так, при температурі 37°С вона складає всього 2 год.; при 10 - до 36 год., при 5°С - до 48 год., а при 0°С — до 72 год. Зі збільшенням кількості мікроорганізмів у молоці на кілька тисяч у 1 мл при тій самій температурі зберігання тривалість бактерицидної фази скорочується приблизно в 2 рази.

За ДСТУ 3662-97 "Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі", тем­пература охолодження молока не повинна перевищувати 10°С. Однак при такій температурі молоко зберігається лише протягом 24—36 год. Найбільш ефективною є температура З—4°С.

На тривалість бактерицидної фази впливають також санітарні умови отримання молока. Молоко, отримане за умов належного дотримання санітарних і протиепідемічних правил, довше зберігає бактерицидні властивості.

Друга фаза фаза змішаної мікрофлори — характеризується найбільш активним розмноженням мікроорганізмів. За 1-2 доби кількість бактерій у 1 мл молока може збільшуватися від декількох тисяч до сотень мільйонів. Швидкість розвитку мікроорганізмів залежить від первинної їх кількості і температури зберігання молока. У цій фазі розрізняють кріофлору (флору низьких температур), мезофлору (середніх температур), термофлору (високих температур).

При низькій температурі молоко тривалий час може залишатися у фазі змішаної мікрофлори (кріофлора).

Мезофлора в молоці розвивається у разі його зберігання без попереднього охолодження. Для неї характерний швидкий розвиток мікроорганізмів і збільшення кількості молочнокислих бактерій. Тому зберігати і транспортувати молоко потрібно тільки у фазі кріофлори.

Термофлора розвивається при температурі молока 40—45 °С, наприклад, у процесі виробництва сирів з високою температурою другого нагрівання. У цьому випадку розвиваються термофільні молочнокислі палички і термофільні стрептококи.

Третя фаза фаза молочнокислих бактерій. У цей період збільшення кон­центрації молочної кислоти (65-70°Т) призводить до поступового відмирання молочнокислих стрептококів, що змінюються молочнокислими паличками.

Четверта фаза фаза дріжджів і плісеней. Ці мікроорганізми стійкі до кислої реакції і для обміну речовин використовують молочну кислоту. В результаті зниження кислотності виникають сприятливі умови для розвитку гнильних бактерій, що розкладають білкові речовини молока до летких і газоподібних продуктів. При температурі зберігання молока 10—12°С кількість бактерій протягом доби збільшується в 10 разів, при 18—20°С у сотні разів, при 30-35°С - у десятки і сотні тисяч разів.

Отже, щоб зберегти якість, молока необхідно дотримуватись таких умов:

*негайно охолоджувати молоко на фермі до рекомендованих температур;

*у найкоротший термін направляти його в ізотермічних цистернах для переробки на молочні заводи;

* створювати відповідні умови для зберігання молока на заводі;
* здійснювати теплову обробку молока з наступним охолодженням і негайною переробкою на молочні продукти.

У молоці і молочних продуктах міститься як специфічна, так і неспецифічна мікрофлора. До першого типу відносять молочнокислі бактерії, серед яких розрізняють молочнокислі стрептококи і молочнокислі палички (кілька видів). Оптимальна температура розвитку молочнокислих стрептококів становить 30°С, мінімальна - 10, максимальна — 40°С. Внаслідок пастеризації стрептококи гинуть повністю, тому виявлення їх у пастеризованому молоці вказує на обсіменіння після пастеризації.

У більшості молочнокислих паличок (термофілів) оптимальна температура росту становить 40°С. Межа кислотності в молочнокислих паличок більш висока, ніж у стрептококів, і досягає 300°Т. Частина бактерій цієї групи володіє особливою кислотоутворюючою здатністю, виділяючи підчас бродіння молочну і леткі кислоти.

Основними збудниками спиртового бродіння в молоці і молочних продуктах є деякі дріжджі, що містяться в кисломолочних продуктах, маслі, сирах. Окремі їх види зброджують лактозу і є постійною мікрофлорою кефіру. Через повільний розвиток пропіоновокислих бактерій у молочних продуктах бродіння виражене слабко, і тільки в сирах із тривалим терміном дозрівання утворюється достатня кількість пропіонової і оцтової кислот, що надають сирам характерного запаху і смаку.

У разі порушення санітарних і технологічних правил виробництва і переробки молока в молочних продуктах міститься неспецифічна мікрофлора: гнильні бактерії, мезофільиі анаеробні лактатзброджувальні, бактерії групи кишкової палички, цвілеві гриби, а також хвороботворні мікроорганізми (збудники туберкульозу, бруцельозу, дизентерії й ін.). У молоко і молочні продукти ці мікроорганізми можуть потрапляти від хворих тварин, а також хворих чи людей-бактеріоносіїв.

Аеробні спорові мікроорганізми розкладають білок і додають йому гіркого смаку. Вони викликають гнильні процеси і беруть участь у маслянокислому бродінні, що супроводжується значним газоутворенням. У результаті нагромадження продуктів життєдіяльності цих бактерій молочні продукти набувають неприємного смаку і запаху. У зв'язку з цим якість використовуваного молока, наприклад у сироварінні, перевіряють на бродильну пробу і наявність у молоці шкідливих для сироваріння мезофільних анаеробних лактатзброджувальних бактерій.

Внаслідок порушення санітарного і технологічного режимів на молочних заводах молочні продукти часто уражаються цвіллю, яка розкладає молочний жир, що надає продукту прогірклого смаку.

Бактерії групи кишкової палички викликають зміни смаку і запаху молока, а деякі різновиди — його ослизнення. Вони гинуть, в основному, під час пастеризації, і наявність їх у пастеризованому молоці вище встановленої норми вказує на незадовільну пастеризацію або вторинне обсіменіння після пастеризації.

Псування молочних продуктів викликають також психрофільні мікроорганізми — флуоресціюючі бактерії й окремі види плісені, що розвиваються при температурі від 0 до 30°С. Вони потрапляють у молоко і молочні продукти з ґрунту, води, залишків конденсату на посуді й устаткуванні, їхня наявність у молоці і молочних продуктах обумовлює прогірклий, гіркий чи гнильний присмак, на поверхні жиру утворюються червоно-бурі чи чорні плями. Під час пастеризації молока вони повністю гинуть, виявлення їх у молоці вказує на вторинне обсіменіння після пастеризації. Молочна цвіль розвивається на кисломолочних продуктах у виді ніжної білої оксамитної цвілі. Лійкова цвіль з'являється на кисломолочних продуктах, що зберігаються в умовах підвищеної, вологості; гроновидна — на поверхні масла, утворюючи чорні плями; шоколадно-корич­нева цвіль утворює кремово-коричневу грудку, що викликає псування згущеного молока з цукром.

У результаті пастеризації гинуть більшість патогенних бактерій і зменшується кількість терморезистентних і термофільних бактерій. Терморезистентні бактерії — це мікрококи, мікобактерії і спорові аероби, що потрапляють у молоко на фермі з погано вимитого інвентарю й устаткування. Пастеризація на них згубно не впливає, і знищення їх можливе тільки стерилізацією, тобто нагріванням вище 100 °С. Термофільні бактерії здатні розвиватися при високих температурах.

 

 


Читайте також:

  1. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  2. Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань.
  3. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  4. Алгоритм розрахунку температури поверхні чипу ІМС процесора
  5. Аналіз фінансової незалежності підприємства
  6. Аналогія - спосіб отримання знань про предмети та явища на основі їхньої подібності з іншими.
  7. Аспекти незалежності аудиторської професії
  8. Аспекти незалежності аудиторської професії.
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Бази даних як засіб зберігання й обробки інформації
  11. Білки молока
  12. Буфер обміну — це тимчасове місце зберігання інформації, яку було скопійовано або переміщено з одного місця з метою використання в іншому.




Переглядів: 1703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Законодавчі нормативи га вміст токсичних елементів у харчових продуктах і воді | Лк 2 Пороки молока мікробіологічного походження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.