При відновленні альдегідів утворюються первинні спирті, а кетоні – вторинні:
[H]
R-CH=O ---------------à R-CH2-OH,
Альдегід Первинний спирт
[H]
R-C(О)-R1 ---------------à R-CH(OH)-R1.
Кетон Вторинний спирт
Як відновники використовують різні сполуки.
1) Відновлення комплексними гідридами – алюмогідридом літію Li[AlH4], борогідридом натрію Na[BH4] та їх похідними, наприклад триметоксиалюмогідридом літію Li[AlH(OCH3)3] чи триетилборогідрид натрію Na[BH(C2H5)3]. Відновники цього типу особливо цінні при відновлюванні ненасичених карбонільних сполук. Оскільки вони селективно відновлюють групу >CH=O, не займачу зв¢язків С=С і СºС. У той же час комплексними гідридами не можливо відновлювати деякі гетерофункціональні оксосполуки, що містять цианогрупу -СºN, нітрогрупу – NO2, естерну групу – СООR, які відновлюються легше карбонільної групи >CH=O.
Реакцію з Li(AlH4] проводять в апротонних (неполярних розчинниках, оскільки алюмогідрид розкладається водою і навіть спиртами, а з Na[BH4], більш стійкому до дії апротонних розчинників, - у спиртовому чи водному середовищі, наприклад:
2) Каталітичне гідрування проводиться воднем за жорстких умов, тому може відновлювати не тільки карбонільну групу, але і кратні зв¢язки та інші функціональні групи ( -CN, -NO2, -COOR):
500C, 70 Атм
+ 2H2 ---------------------à
Ni
Циклопентен-3-он Циклопентанол
3) Відновлення за реакцією Клемменсена амальгамовим цинком у концентрованій соляній кислоті при нагріванні. Відновлює карбонільну групу до метиленової (-СН2-):