Фундаментальна проблема економіки. Крива виробничих можливостей
Економічні потреби– внутрішні мотиви, що спонукають до економічної діяльності. Особливість потреб полягає в їх безмежному зростанні.
Основна проблема економічної теорії та господарської практики– розв’язання протиріччя між бажаннями індивідів задовольнити свої безмежні потреби та обмеженістю ресурсів, які знаходяться в їх розпорядженні.
Економічний вибір – вибір найкращого варіанта серед альтернативних, який дозволяє досягти максимального задоволення потреб за мінімум витрат.
Економічній науці вдалося розробити модель, яка представляє вибір як економічну проблему. Ця модель отримала назву “графік виробничих можливостей”. Модель носить фундаментальний характер і лежить в основі усіх інших економічних моделей і висновків. (рис. 1.1).
Товар А
А
* F
* Е
В Товар В
Рисунок 1.1 – Крива виробничих можливостей
“Крива виробничих можливостей” позначає межи (обсяги) максимально можливого одночасного виробництва товарів А та В при повному використані обмежених виробничих ресурсів. Таким чином, кожна точка на кривій виробничих можливостей є жорстке задане кількісне співвідношення товарів А та В. Крива виробничих можливостей характеризує від’ємну залежність між парними величинами максимальних результатів виробництва (за умови повного використання обмеженого обсягу виробничих ресурсів).