Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Травлення в тонкій і товстій кишках.

ВИСНОВОК

до п’ятого питання:

Таким чином, у печінці за добу утворюється близько 1 л жовчі, яка бере участь у засвоєнні жиру, регуляції моторики кишок, виведенні продуктів обміну – жовчних пігментів, холестерину тощо.

Умовні і безумовні рефлекси, які пов’язані із вживанням їжі, сприяють виділенню невеликої кількості жовчі. Основний механізм регулювання утворення і виділення жовчі – гуморальний.

Травлення в тонкій кишці.

Склад і властивості кишкового соку.

Кишковий сік являє собою секрет залоз, розташованих у слизовій оболонці вздовж всієї тонкої кишки (дуоденальних, або брунерових залоз, кишкових крипт, або ліберкюнових залоз, кишкових епітеліоцитів, келихоподібних клітин, клітин Панета). У дорослої людини за добу відділяється 2 – 3 л кишкового соку, рН від 7,2 до 9,0. Сік складається з води та сухого залишку, який представлений неорганічними і органічними речовинами. З неорганічних речовин у соку міститься багато бікарбонатів, хлоридів, фосфатів натрію, кальцію, калію. До складу органічних речовин входять білки, амінокислоти, слиз. У кишковому соку знаходиться більше 20 ферментів, забезпечують кінцеві стадії переварювання всіх харчових речовин. Це ентерокіназа, пептідази, лужна фосфатаза, нуклеаза, ліпаза, фосфоліпаза, амілаза, лактази, сахараза. Основна частина ферментів надходить в кишковий при відторгнення клітин слизової оболонки кишки. Значна кількість ферментів адсорбується на поверхні епітеліальних клітин кишки, здійснюючи пристінкові травлення. Регуляція діяльності залоз тонкої кишки здійснюється місцевими нервово-рефлекторними механізмами, а також гуморальними впливами та інгредієнтами хімусу. Механічне подразнення слизової оболонки тонкої кишки викликає виділення рідкого секрету з малим вмістом ферментів. Місцеве роздратування слизової кишки продуктами перетравлення білків, жирів, соляною кислотою, панкреатичним соком викликає відділення кишкового соку, багатого ферментами. Підсилюють кишкове соковиділення ГІП, ВІП, мотілін. Гормони ентерокрінін і дуокрінін, що виділяються слизовою оболонкою тонкої кишки, стимулюють секрецію відповідно ліберкюнових і брунерових залоз. Гальмівну дію надає соматостатин.

Травлення в товстій кишці.

З тонкої кишки хімус через ілеоцекальний сфінктер (баугініеву заслінку) переходить в товсту кишку. Роль товстої кишки в процесі переварювання їжі невелика, оскільки їжа майже повністю перетравлюється і всмоктується в тонкій кишці, за винятком рослинної клітковини. У товстій кишці відбуваються концентрування хімусу шляхом всмоктування води, формування калових мас і видалення їх з кишечнику. Тут також відбувається всмоктування електролітів, водорозчинних вітамінів, жирних кислот, вуглеводів.

Секреторна функція товстої кишки.

Залози слизової оболонки товстої кишки виділяють невелику кількість соку (рН 8,5 – 9,0), який містить в основному слиз, відторгнуті клітини і невелика кількість ферментів (пептідази, ліпаза, амілаза, лужна фосфатаза, катепсин, нуклеаза) зі значно меншою активністю, ніж в тонкій кишці. Однак при порушенні травлення верхніх відділів травного тракту товста кишка здатна їх компенсувати шляхом значного підвищення секреторної активності. Регуляція виділення соку в товстій кишці забезпечується місцевими механізмами. Механічне подразнення слизової оболонки кишечника підсилює секрецію в 8 – 10 разів.

Істотну роль у процесі травлення в товстій кишці грає нормальна мікрофлора. Мікрофлора товстої кишки здійснює кінцеве розкладання залишків неперетравлених харчових речовин, розщеплює волокна клітковини, бере участь у метаболізмі ліпідів, жовчних і жирних кислот, білірубіну, холестерину; інактивує ферменти, що надходять з тонкої кишки в складі хімусу; зброжує вуглеводи до кислих продуктів; синтезує вітаміни К і групи В у товстій кишці; бере участь у створенні загального імунітету; пригнічує розмноження патогенних мікробів; білки, що збереглися, піддаються гнильному розкладанню з утворенням індолу, скатол, фенолу.

Моторна функція товстої кишки.

Моторна функція товстої кишки забезпечує резервну функцію, тобто накопичення кишкового вмісту і періодичне видалення калових мас з кишечника. Крім того, моторна активність кишки сприяє всмоктуванню води. У товстій кишці спостерігаються наступні види скорочень: перистальтичні, антиперистальтичні, пропульсивні, маятникоподібні, ритмічна сегментація. Зовнішній подовжній шар м'язів розташовується у вигляді смуг і знаходиться в постійному тонусі. Скорочення окремих ділянок циркулярного м'язового шару утворюють складки і здуття (гаустри). Зазвичай хвилі гаустраціі повільно проходять по товстій кишці. Три-чотири рази на добу виникає сильна пропульсивна перистальтика, яка просуває вміст кишки в дистальному напрямку.

Акт дефекації і його регуляція.

Калові маси видаляються за допомогою акту дефекації, що представляє складнорефлекторний процес випорожнення дистального відділу товстої кишки через задній прохід. При наповненні ампули прямої кишки калом і підвищенні в ній тиску до 40-50 см вод. ст. відбувається подразнення механо- і барорецепторів. Імпульси, що виниклі при цьому, по аферентним волокнам тазового (парасимпатичного) і сороміцького (соматичного) нервів направляються в центр дефекації, який розташований в поперековій і крижовій частинах спинного мозку (мимовільний центр дефекації). Зі спинного мозку по еферентним волокнам тазового нерва імпульси йдуть до внутрішнього сфінктера, викликаючи його розслаблення, і одночасно підсилюють моторику прямої кишки.

Довільний акт дефекації здійснюється при участі кори великих півкуль, гіпоталамуса і довгастого мозку, які надають свій ефект через центр мимовільної дефекації в спинному мозку.

Тривалість евакуації, тобто час, протягом якого відбувається звільнення кишок від вмісту, у здорової людини досягає 24-36 годин. Парасимпатичні нервові волокна, що йдуть у складі тазових нервів, гальмують тонус сфінктерів, підсилюють моторику прямої кишки і стимулюють акт дефекації. Симпатичні нерви підвищують тонус сфінктерів і гальмують моторику прямої кишки.


Читайте також:

  1. Біологічне значення травлення
  2. Біологічні особливості травлення с.-г. птиці
  3. Газове травлення.
  4. Зміна харчових решток у товстій кишці
  5. Значення жовчі. Жовчоутворення, жовчовиділення. Склад жовчі, значення в процесах травлення.
  6. ІІ. Ферменти. Типи травлення: порожнисте, мембранне, внутрішньоклітинне. Механізм регуляції травлення.
  7. Короткі анатомічні дані і основи фізіології травлення
  8. Лекція №4 – Травлення в ротовій порожнині і в шлунку.
  9. Методи обстеження органів травлення
  10. Органи травлення
  11. Основні функції системи травлення. Типи травлення. Основні принципи і механізми регуляції травлення.
  12. Особливості будови органів апарату травлення




Переглядів: 2868

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль печінки у травленні. Нетравні функції печінки. | Механізм.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.