Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ковалентна модифікація ферментів

BOX

Кінетичні характеристики нерегуляторних ферментів показують, що константа Міхаеліса (Кm) – це концентрація субстрату, необхідна для того, щоб фермент працював вполовину своєї максимальної швидкості. Вона дійсна тільки для процесів, які описуються гіперболою. Залежність швидкості протікання реакцій від субстрату у алостеричних ферментів описується сигмоїдальною кривою. Концентрація субстрату для половини від максимальної швидкості в даному випадку називається К0,5. Один з найбільш вивчених алостеричних регуляторних ферментів у E.coliаспартаткарбомоїлтрансфераза (АКТаза). Він каталізує конденсацію карбамоїлфосфату і аспартату з утворенням карбамоїласпартату, який далі іде на біосинтез піримідинів. Фермант має більше, ніж один активний центр. Приєднання молекули субстрату до одного активного центру збільшує спорідненість субстрату до іншого. Цитідин трифосфат (ЦТФ) – кінцевий продукт піримідинового біосинтезу - інгібує фермент, а АТФ – активує його. Обидва ефектори змінюють значення К0,5, але не змінюють максимальної швидкості роботи ферменту. Коли присутній ЦТФ – фермент гальмується. В присутності активатору АТФ фермент максимально активний у широких межах концентрацій субстрату. Таким чином, коли шлях дуже активний, то концентрація ЦТФ швидко зростає, АКТ-азна активність зменшується, і рівень кінцевого продукту падає. В протилежність цьому, АТФ стимулює синтез ЦТФ. Аспартаткарбомоїлтрансфераза E.coli – це великий білок, який складається з двох каталітичних і трьох регуляторних субодиниць. Каталітичні субодиниці містять тільки каталітичні центри, на них не впливає ні ЦТФ, ні АТФ. Регуляторні центри не каталізують реакцію, однак до них приєднуються або ЦТФ, або АТФ. Коли приєднується ефектор, від спричинює конфірмаційні зміни в регуляторному центрі і, відповідно, в каталітичному. Фермент перетворюється з менш активної Т-форми на більш активну R-форму.

 

Регуляторні ферменти можуть «включатись» або «виключатись» шляхом зворотної ковалентної модифікації. Як правило, це відбувається при приєднанні або від’єднанні окремих груп, при цьому одна форма ензиму стає активніша за іншу. Наприклад:я глікогенфосфорилаза хлібної цвілі Neurospora crassa існує у фосфорильованій та дефосфорильованій формах. Перша називається фосфорилаза а, друга – фосфорилаза в. Фосфорилаза в неактивна, оскільки її активатор АМФ, як правило, присутній у недостатньо високих кількостях. Фосфорилаза а, фіосфорильована форма ферменту, активна навіть без АМФ. Глікогенфосфорилаза стимулюється шляхом фосфорилювання фосфорилази в з перетворенням її у фосфорилазу а. Приєднання фосфату змінює конформацію ферменту. Фосфорилювання і дефосфорилювання каталізується окремими ферментами, які теж регулюються.

Фосфорилаза в

(неактивна)

Фн АТФ

 

АДФ

Н2О

Фосфорилаза а

(активна)

 
 

 


(глюкоза)п (глюкоза)п-1

+ Фн + глюкозо-1-фосфат

Ферменти можуть регулюватися шляхом приєднання інших груп, не обов’язково фосфатів. Наприклад, глютаматсинтаза E.coli – великий комплексний фермент, який може існувати в двох формах. Коли залишки аденілової кислоти приєднані до кожної з його 12 субодиниць (аденильований фермент), глутаматсинтаза не дуже активна. Видалення АМФ-груп призводить до утворення більш активної деаденильованої форми глутаматсинтази, и як результат утворюється амінокислота глютамін.


Читайте також:

  1. Будова активного центру ферментів
  2. Властивості й будова ферментів
  3. Дихання мікробів та типи дихання. Ферменти мікробів. Значення ферментів у народному господарстві.
  4. Етап 6. Модифікація повнотекстового індексу
  5. Іммобілізація ферментів. Мета і методи іммобілізації
  6. Класифікація ферментів
  7. Класифікація ферментів вірусів
  8. Модифікація лінійних моделей
  9. МОДИФІКАЦІЯ РАДІОБІОЛОГІЧНИХ ЕФЕКТІВ
  10. Модифікація ринку, товару, комплексу маркетингу.
  11. Одиниці позначення активності ферментів




Переглядів: 3296

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Алостеричне регулювання | Інгібування кінцевим продуктом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.